11 yaşındaki bir programcı kendi NFT matbaacısını nasıl yarattı?

Beeple’ın geçen Mart ayında 69 milyon ABD Doları’na sattığı değiştirilemez bir token (NFT) resminden bu yana, benzersiz dijital varlıklar sanat dünyasının gözlerini kamaştırdı. OpenSea gibi NFT pazar yerlerinin popülaritesinden Bored Ape Yacht Club serisinin çılgınlığına kadar sayısız sanatçı, alıcı ve yatırımcı NFT’lere çekildi.

Aralarında 11 yaşında bir çocuk olan Miguel Wang da var. Altı yaşında kodlama öğrenmeye başladı ve kodlamayı geleceğin dili olarak gören Hong Konglu bir ailede büyüdü ve bir NFT matbaası yarattı. KriptoKaplanlarKaplan Yılı’nda sevimli pikselli kaplan görüntülerini otomatik olarak satmak için.

Miguel, kaplanın imajını inceleyerek başlayarak, tasarım, akıllı sözleşmelerin devreye alınması, web sitesi oluşturma ve pazarlama dahil olmak üzere bu projeyle ilgili her şeyi üstlendi. Söyledi çatal sadece bir tüketici olmaktan ziyade bir yaratıcı olmak istediğini söyledi.

Genç girişimci paylaştı çatal merkezi olmayan uygulamasını (dApp) CryptoTigers’ı yaratma yolculuğu, harika bir NFT koleksiyonunun ne olduğu konusundaki görüşleri ve gelecekteki çabaları için planları.

Aşağıdaki röportaj hafifçe düzenlendi ve kısaltıldı.

Çalışmanız etkileyici! Bir NFT matbaacısı yapmak kolay olmamalı. NFT’lere olan ilginizi başlangıçta ne tetikledi ve sizi bu projeyi tamamlamaya iten şey nedir?

Beş yaşımdan beri bilgisayarları seviyorum ve altı yaşında kodlamayı öğrenmeye başladım.

NFT’lere ilgi duymaya başladım çünkü Beeple’ın NFT’sini 69 milyon dolara sattığını okudum. Herkes çok merak etti, nedir bu NFT olayı? Ben de çok merak ettim, sonra girdim çünkü NFT tamamen dijital ve zaten ilgilendiğim şeyler olan kodlama ve programlama ile oldukça ilgili.

Devam etmem için beni motive eden şey, aslında, bilmiyorum. Sadece yapmak ve tamamlandığını görmek istedim.

Projeyi bitirmeniz ne kadar sürdü?

Gerçek sanata başlamaktan ve ardından tüm dApp web sitesini tamamlamaktan, sanırım yaklaşık beş hafta sürdü.

Bu oldukça hızlı!

Evet, bence öyle.

Sürecin en zor kısmı neydi?

CryptoTigers koleksiyonunu oluştururken çok zorlayıcı bir kısım olduğunu düşünmüyorum çünkü yolun her kısmı çok zordu. Her adımda sorunlar birbiri ardına gelir.

Örneğin, sanatı yaparken — ben gerçekten bir sanat adamı değilim, sanatı tutku için yapmıyorum ya da eğlence için çizim yapmıyorum, bu yüzden sanat benim için gerçekten zordu. Bu pikseli nereye koyacağımı düşünüyordum. Peki o pikseli nereye koyacağım? Bu zordu.

Sanat kısmını bitirdikten sonra, en zor kısmın bittiğini hissettim. Ama hayır, şimdi teknik aşama. Ve çok fazla şey yapmak zorunda kaldım, meta veriler, sözleşme kodu, basım dApp’i, web sitesi ve çok daha fazlası.

Ve kimse bana, aileme yardım edemezdi çünkü ailem teknolojiden uzak. Bu yüzden bana yardımcı olabilecek tek şey internetti. Bütün web’i aradım. Ancak bunu yaptığımda bile, YouTube’daki bazı eğitim videoları güncelliğini yitirdi. Bu yüzden bana yardımcı olması için önceki bilgilerimi kodlamada kullanmak zorunda kaldım. Ve evet, bitirdiğimde, azimle devam ettiğim için kendimle gurur duydum.

Madem sanatla ilgilenmiyorsun, piksel kaplanlar yaratma fikri nasıl geldi aklına?

Düşünüyordum da, gelecek yıl kaplan yılı, bununla ilgili bir şeyler yapabilirim ve pikselli kaplanlar, OpenSea’de pek görmediğim bir şey. Ve ekstra olarak, kaplan yılında doğdum.

Oluşturma sürecinin en çok hangi bölümünden keyif aldınız?

En çok keyif aldığım kısım, gerçekten test etmem gereken kısımdı – ana ağa gerçek sözleşmeleri dağıtmadan önce, test etmeniz gerekir, aksi takdirde ana ağa zarar verirseniz, tekrar yapamazsınız çünkü zaten var. benzin ücretlerine çok para harcadı. Ethereum test ağında test etme kısmı gerçekten eğlenceli çünkü eşyalarımı çalışırken görebiliyordum ve kendime bir şeyler satın almak ve işe yaradığını görmek için ücretsiz ETH’ler veriyordum.

Kodlamayı öğrenmeye nasıl başladınız?

Ailem buna katkıda bulundu ve bunun için onlara teşekkür etmek istiyorum. Bir abim ve bir ablam olmak üzere iki kardeşim var. Ben küçükken babam anneme geleceğin dili olduğu için birimizin kodlamayı öğrenmesi gerektiğini söylemişti. Böylece hem ablam hem de ben kodlama dersleri aldık. Bir süre sonra annem bu işte iyi olduğumu fark etti ve gerçekten zevk aldı. Bu yüzden kodlama dersleri almaya devam ettim. Ve boş zamanlarımda, hobi ve benzeri şeyler olarak kodlama hakkında daha fazla araştırma yaptım ve oradan büyüdü.

Senin yaşında genç NFT programcıları çok nadirdir. NFT’lerin veya kriptonun da akranlarınızın ilgilendiği veya bahsettiği bir şey olup olmadığını merak ediyorum.

Tanıdığım insanlar için, hiçbirinin NFT’ler ve kripto ile benim kadar ilgilendiğini düşünmüyorum. Onlar sadece buzdağının görünen kısmını biliyorlar. NFT’ler veya dijital sanat eserleri, kripto, dijital para birimleri gibi. Bazıları bunu bile bilmiyor. Dolayısıyla şu anda bu alanla ilgilendiklerini düşünmüyorum. Arkadaşlarım çoğunlukla teknoloji tüketicisi ama ben yaratıcı olmak istiyorum.

Arkadaşlarınızla NFT’ler ve kripto hakkında çok konuşur musunuz?

Pek sayılmaz. Biraz bahsederim ama genelde okulda normal şeylerden bahsederim.

Favori NFT koleksiyonlarınız var mı?

Gerçekten bilmiyorum. OpenSea’de bir ev kapağı gibi görmüştüm. Hong Kong’du ama oraya kar ve pembe çiçekli şeyler eklediler. Ve bence bu onu gerçekten ilginç kıldı. Bu yüzden onu sevdiğimi düşünüyorum çünkü Hong Kong’u seviyorum ve ona benzersiz bir şey ekledi.

Bir NFT koleksiyonunu harika yapan nedir?

Birincisi, sanatın iyi olması, içinde anlam ve anlam taşıması gerekir. Bir diğer çok önemli konu ise pazarlamadır. Bazen sanat kadar önemlidir. Biri Beeple’ın çok iyi bir pazarlamacı olduğunu söyledi. Ve benim durumumda, müşteri minter dApp’i, arayüzün çok kullanıcı dostu ve göze hoş gelen, ayrıca kullanıcının gezinmesi için kolay olması gerekiyor.

Yani bu öğeleri CryptoTiger’larınıza da böyle mi uyguluyorsunuz?

Evet. Örneğin, sanatı, kaplan görüntüsünü ve kaplan yılını yaparken bir anlamım olduğundan emin oldum. Ve onu pazarlamaya çalıştım sosyal medya – Hesaplar oluşturdum ve bunun için gönderi paylaştım.

Sizin yaşınızdaki biri NFT dünyasına dalmak ve sizin gibi merkezi olmayan uygulama programını başlatmaya çalışmak isterse, ona ne tavsiye edersiniz?

İlk olarak, her zaman meraklı olun. Yeni bir şeyler öğrenme dürtüsüne sahip olmalısınız. Ve bir kere bir şey öğrendiğinde pes etmezsin. Bir sorun varsa, ister YouTube’da ister başka birinden olsun, her zaman bir çözüm vardır. O yüzden pes etme.

CryptoTigers programından sonraki adım için planlarınız nelerdir? NFT’ler ve kripto dünyası için bir kariyer planınız var mı?

Şu anda CryptoTigers projem Ethereum blok zincirinde. Ve Solana gibi birçok farklı blok zinciri var, ekstra teknik özellikleri var. Bu yüzden Solana gibi ayrı bir blok zincirinde çeşitli NFT koleksiyonu yapmayı denemek istiyorum.

Ayrıca, CryptoTigers koleksiyonu oluşturma konusundaki önceki yolculuğuma ve deneyimime dayanarak, adında bir YouTube kanalı oluşturdum. kaban bu, kripto ile ilgili şeyleri seven insanlara öğretir. Her bölüm süper kısa ve yeni başlayanlar için uygun.

Ve kariyer açısından, hayalim bir teknoloji girişimcisi olmak. Ama hala gencim ve meraklıyım, yani bu 10 yıl içinde değişebilir. 10 yıl sonra nereye gideceğimi bilmiyorum ama umarım, en azından şimdi, bir teknoloji girişimcisi olmak ve teknoloji ile ilgili bazı şeyler yapmak istiyorum.

Dylan Butts bu rapora katkıda bulundu.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img