ABD Doları, Dünya Petrol Savaşlarından Dibi Görebilir

Son birkaç gün boyunca, insanlar ham petrol fiyatının varil başına sıfıra – 40 doların altına düştüğünde tarihe tanık oldular ve zaman geçtikçe birçok analist en kötüsünün henüz gelmediğini düşünüyor. Batı Teksas Orta (WTI) petrol bazlı sözleşmeleri Mayıs ayında kuruduktan sonra, Haziran sözleşmeleri% 45 oranında çöktü. Uzmanlar, devam eden satışların petrol sorunlarının ortadan kalkmadığını ve ciddi sorunların sonunda ABD dolarını yok edebileceğini gösteriyor. 1944 yılından bu yana, dolar petro-dolar programı ile desteklenmektedir ve petrol fiyatları sıfırın altındayken dolar kolayca çökebilir.

Petro-Dollar Sistemi Yıkılmışken, ABD Doları Her Zamankinden Daha Kırılgan

Serbest piyasa savunucuları, altın böcekleri ve kripto para destekçileri her zaman bugünün para sisteminin ahlaksız ve manipüle olduğunu söylemişlerdir. Dünyadaki tüm ülkeler arasında ABD liderleri tarihteki en kötü manipülatörlerden bazılarıydı ve ülkenin süper güçleri sona eriyor olabilir. ABD hükümeti, ekonomik yıkıma karşı koronavirüs salgınını suçladı, ancak Amerika’nın finansal sistemi virüsün önünde zaten sorun yaşıyordu.

Petro-Dollar System Crumbles: ABD Doları, Dünya Petrol Savaşlarından Çökebilir

20 Nisan 2020’de dünya, ham petrol düşüşünün varil fiyatına birim başına 40 $ negatif negatif tanık oldu. Dünyadaki ekonomistler ve analistler, garip bir şekilde petrol rezervlerinin satışına bağlanan ABD doları gibi fiat para birimleri hakkında merak ediyorlar. 20 Nisan’da dünya , bir varil ham petrolün değerinin sıfırın% 300’ünü negatifin altına düşürdüğü ve petrol satıcılarının çılgınlığa yol açtığı tarihe tanık oldu . Mayıs ayındaki WTI sözleşmelerini sildi ve ertesi gün Salı günü, WTI sözleşmeleri% 45 düştü. Uzmanlar inanıyor “en kötüsü henüz gelmedi” ve tanınmış Raymond Gunter Finans Grubu şirketi petrol fiyatlarının bir süre kaya dipinde kalacağını söyledi.

Raymond James Salı günü yaptığı açıklamada, “Kısa vadede fiyatların bodrum seviyelerinde kalacağını düşünüyoruz ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla kapanma yaşanacak – Mayıs ayı sonunda Haziran sözleşmesinin yürürlüğe girmesiyle benzer fiyat hareketleri getirmesini bekliyoruz.”

Şimdi petrol sıfırın çok altında ve fosil yakıt sözleşmeleri aylar önce silindiğinde, birçok insan para birimlerini petrol ticaretine dayandıran ülkeleri merak ediyor. Notlarını desteklemek için petrol rezervlerini kullanan çeşitli ulus devletler var. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro , ülkenin zengin petrol rezervleri tarafından desteklenen iddia edilen ‘petro’ adlı bir kripto yarattı . Ancak çoğu kişinin merak ettiği şey, fiat para birimi onlarca yıldır varil petrolüne bağlandığı için ABD dolarının hayatıdır. USD petro dolar geri dönüşümünün bir türevidir , Wiki’nin “bir ülkenin petrol ihracatından elde ettiği gelirlerin uluslararası harcaması veya yatırımı” olarak tanımladığı . Varil petrol ticaretinin sıfırdan az olması nedeniyle, USD’nin yalnızca askeri baskı ve güç tehditleri tarafından desteklendiği anlamına gelir.

Petro-dolar sistemi dünya çapında yıkıcı bir güç olmuştur ve ABD’yi zorbaya dönüştürmüştür.

Petro Doların Yükselişi ve Sonsuz Savaşlar

Son yirmi yıl boyunca birçok Amerikalı, ABD’nin neden Orta Doğu’da sürekli savaşta olduğunu merak ediyor ve bunun nedeni muhtemelen petro-dolar. Franklin D. Roosevelt ve ‘Morgan House’ Amerikan ekonomisini tahrip ettiğinde , 1944’te petro-dolar’ın kurulmasının ilk adımı olan Bretton Woods paktı üzerinde anlaşmaya varıldı.

Keynesçi ekonominin yaratıcısı John Maynard Keynes, 1944’te Bretton Woods paktını oluşturmada etkili oldu. Onur sistemini kullanan ABD, bir hevesle para basmayacağına ve dünyanın altın rezervlerinin korunmasına yardımcı olacağına söz verdi.

Anlaşma, dünya çapındaki ülkelerin her zaman USD cinsinden uluslararası emtialar ticareti yapmasını sağladı. ABD , anlaşmanın bir parçası olarak çeşitli ülkeler için altın rezervleri de tutacak ve koruyacaktı . Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ne mali üstünlük sağladı ve karşılığında ABD, Amerikan Merkez Bankası’nı büyük miktarlarda ABD Doları basmak için kullanmama sözü verdi. Amerikalı müttefikler Fed’in savaş harcamaları için yarın hiç para ödemediğini fark ettiğinden, Bretton Woods anlaşması Vietnam Savaşı’na kadar iyiye gitti.

15 Ağustos 1971’de Başkan Richard M.Nixon “savaş olmadan yeni bir refah yaratmak” programı olan Yeni Ekonomi Politikasını açıkladı. Tarihçiler plana “Nixon Şok” diyorlar, bu girişim orijinal Bretton Woods anlaşması için yıkıcıydı. O gün Nixon, USD’yi geçici olarak altın standardından çıkardığını ve eylemin kalıcı bir parasal fikstür olarak kaldığını söyledi.

Birkaç ülke Amerika’nın parasal planlarını sorgulamaya başladı ve ABD’den altın rezervlerini geri göndermelerini istemeye karar verdi. 1971’de Fransa altın rezervlerini ABD’den çekmek istedi ve eski Cumhurbaşkanı Nixon tepki vermeye karar verdi. 15 Ağustos 1971’de Başkan Richard Nixon ilanAmerikalıların “Nixon şoku” olarak adlandırdığı yeni bir ekonomi politikası. Nixon, USD’yi geçici bir süre için altın standardından çıkardığını, ancak hareketin kalıcı olduğunu söyledi. İki yıl sonra, Nixon Suudi Arabistan Kralı’na sadece varil petrol için ABD doları kabul etmesi için yalvardı ve karşılığında Nixon askeri koruma teklif etti. ABD Başkanı aynı teklifi fosil yakıt bakımından zengin ülkelerdeki kilit oyunculara da uzattı ve plan 1975’e kadar Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı’na ( OPEC ) bağlı her ulus devleti ele geçirdi.

Ülkeler Kitle İmha Silahlarını Gerçekten Depolıyor mu? Veya Ülkeler Basitçe Diğer Rezervler İçin Petrol Değişimini mi Arıyor?

Reagan başkanlığı ve Soğuk Savaş sırasında petro-dolardaki çatlaklar ortaya çıkmaya başladı. ABD ayrıca Güney Amerika’daki petrol zengini ulusları tehdit etmeye ve cezalandırmaya başladı. 1991’de petro-dolar daha kırılgan olmaya başladı ve dünya Komünist Blok olarak da bilinen Doğu Bloku’nun düşüşüne tanık oldu. Aynı zamanda, ABD kuvvetleri Başkan Bush’un Çöl Fırtınası fiyasko ( Körfez Savaşı ) sırasında Irak’ı işgal etti . İnsanlar ABD’nin dahil olduğu ahlaksız düzeni ve savaşın petrolle ilgili tartışmalarla nasıl başlatıldığını anlamaya başladı.

Birçok tarihçi Körfez Savaşları’nın petro-dolar ve diğer Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki birçok istila üzerine başladığına inanıyor. Aslında ABD, Libya, Venezuela, Irak, Afganistan, Lübnan, Suriye, Yemen, Somali, Sudan ve İran’daki yaptırımlar veya istilalarla çeşitli ülkelere zarar verdi.

1991’deki Çöl Fırtınası istilasından sonra, dokuz yıl sonra ABD Irak liderlerinin dolar yerine avroya petrol satmaya karar verdiğini fark etti . Bunu izleyen yıllarda, ABD medyası ve müttefikleri Irak liderlerinin “kitle imha silahları (WoMD)” istediklerini resmediyorlardı. 2003 yılında ABD kuvvetleri Irak’ı işgal ederek Saddam Hüseyin’in WoMD’ler hakkında yalan söylediğini iddia etti. İşgal tamamlandıktan sonra Irak, euro politikasını tesadüfen tersine çevirdi ve USD’yi tekrar petrol için kabul etmeye başladı.

Savaş karşıtı savunucuların çoğu ABD’nin neden Orta Doğu ve birçok Afrika ülkesinde konuşlandığını anladı. Bu istilaların tek nedeni petro-doları canlı tutmaktı, ancak Bush ve Clinton yönetimi boyunca 500.000 çocuk bu savaşlar nedeniyle öldü. Muammer Muhammed Kaddafi , Libya’nın birkaç müttefikle Dinarı yaratmasını sağladığında petro-dolar sisteminden kaçmaya çalıştı.

Amerikan kuvvetlerinin Muammer Muhammed Kaddafi’yi idam ettiğine inanılıyor çünkü Libya’yı petro-dolar sisteminden çıkarmaya çalıştı.

Buna karşılık, Amerikan hükümeti ve NATO güçleri 2011’de mevcut Libya rejimini mahvetti ve Kaddafi’yi idam etti. Petro dolar, ABD askeri güçlerini Libya, Irak, Afganistan, Lübnan, Suriye, Yemen, Somali, Sudan gibi çeşitli ülkeleri tehdit etmeye çağırdı ve İran. İsrail’deki müttefiklerinin yardımıyla ABD ve NATO güçleri , altın için petrol varilleri takas etmeye karar verdiklerinde İran’ı korkuttu . ABD liderleri, İran’ın nükleer silah biriktirdiğini iddia ederek Irak’la aynı dumanı ve aynaları kandırdılar. Ancak İran barışçıl bir ülke oldu ve 1700’lerin sonundan beri tek bir ulusa saldırmadı.

Amerika’nın Dünya Polis Sistemi ve Zorbalık Güney Amerika Ülkeleri Doların Ayakta Kalmasını Sağlayacak mı?

Trump ve diğer Amerikan zorbaları Güney Amerika ülkelerinde ve özellikle Venezuela’da aynı şeyi yapıyorlar . Hem İran hem de Venezuela petrol rezervleri bakımından zengindir ve bu ülkeler Amerikalıların petro-dolar planını tehdit etmiştir. Her iki ülke de Rusya ve Çin ile konuşuyor ve diğer para birimleri ve emtialar için petrol ticareti için arka oda anlaşmalarına katılıyor . Çinli ve Rus liderler ABD’yi İran’la uğraşmamaları konusunda uyardılar. Suriye ayrıca Amerikalı liderlere Amerikalıların istila etmesi durumunda İran’ı koruyacağını söyledi. Artık dünyadaki petrol piyasaları harap oldu, ABD’nin dolarını korumak için bıraktığı tüm askeri kuvvettir.

ABD’nin bugünlerde pek çok müttefiki yok gibi görünüyor ve birçoğu Komünist Bloğun geri döndüğüne ve tam olarak yürürlüğe girdiğine inanıyor. Sıfırdan daha az bir süredir petrol ticareti varil ile, ABD’nin bıraktığı tek şey askeri güç gibi görünüyor.

Petrol fiyatlarının düşmesinin en büyük nedenlerinden biri OPEC üyelerinin birbirleriyle anlaşamamış olmalarıdır. Tüm yan anlaşmalar ve petrolün megatankerleri denizde depolanırken , USD’den daha fazla rezerv elde etmek isteyen ülkeler altın ve daha güçlü para birimleri için satacaklar. Rıhtım yapamayan petrol tankerleri şu anda Kaliforniya sahili açıklarında, 20 milyon varil değerinde ham petrol olduğu iddia ediliyor. Buna ek olarak, bu ülkelerin birçoğu hala dünya endüstrilerinin çoğuna güç veren petrol rezervleri bakımından zengindir. ABD’nin Teksas, Alaska ve Oklahoma’da bol miktarda petrol rezervi var, ancak ham petrol savaşını sürdürmek yeterli olmayabilir.

ABD dolarına farklı bir açıdan ve petro-dolar bağlamında baktıktan sonra, para biriminin hiperenflasyon yaşamadığını hayal etmek zor . Amerikalılar dolarlarının askeri güç kullanımına dayalı olduğunu öğrendiklerinde, ihalenin ne kadar değersiz hale geldiğini anlayabilirler. Sıfırın altına düşen petrol varilleri ekonomistlerin hafife aldığı bir şey değil ve bugün ABD dolarının ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor.

Petro dolar hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img