AB’den Europol: Yasa Uygulamalarında Bitcoin Gizlilik Cüzdanı ‘İyi Görünmüyor’

Avrupa Birliği'nin kolluk kuvveti olan Europol'un, popüler bitcoin gizlilik aracı Wasabi Cüzdan'ı var .

“Yalnızca kolluk kuvvetleri” için işaretlenen Europol‘un Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nin (EC3) iki bölümden oluşan bir raporu , gizlilik aracının suçları araştırmak için Bitcoin blok zincirini kullanma üzerindeki etkisini analiz etti. EC3, bu nispeten yeni yazılım sayesinde kolluk için “işler iyi görünmüyor” dedi ve uyardı. Önde gelen blockchain analiz şirketi Chainalysis’in Wasabi aracılığıyla cezai amaçlar için ne kadar paranın filtrelendiğini tahmin ettiğini söyledi.

“Chainalysis ‘e göre, son üç hafta boyunca yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarında BTC, neredeyse %30’unun karanlık web pazarlarından gelmesi ile Wasabi’ye yatırıldı.” Nisan içinde. “Karanlık web işlemlerinin toplam işlemlerin yalnızca %1’lik bir paya sahip olduğu tahmin edildikçe, bu nispeten önemli bir miktardır.”

Europol’un gözlemleri, dünyadaki hükümetler ve Bitcoin gizlilik savunucuları arasında uzun süren bir gerilimi vurgulamaktadır. Blockchain şeffaftır, suçluları takip etmek için hesaplar ve işlemler arasında yararlı bir araçtır.

Gizlilik savunucuları ise, bitcoin işlemlerini izlemeyi zorlaştırmak istiyor, aynı zamanda prensip olarak da kısmen daha fazla insanın ödeme sistemini kullanmak isteyecek.
Mayıs ayında yayınlanan istihbarat brifinginin ikinci kısmı, bir kolluk kuvvetinin blok zincirindeki Wasabi işlemlerini nasıl tespit etmeye çalışabileceğine ve bir işlem yapmak için cüzdanın nasıl kullanılacağına dalıyor.

Raporda bilgiler son zamanlarda Telegram üzerinde sızdırıldı ve Europol’ün basın departmanı özgünlüğünü doğruladı. Europol’un basın departmanı “raporun sadece bir kolluk kuvvetleri seyircisi için” yazıldığını ve “raporun hiçbir operasyonel bilgi içermediğini” söyledi.

Bir sözcü, bunun gibi raporlar “Europol’daki Siber Suçlar Merkezi’nden AB Kolluk Topluluğuna ve çalışma düzenlemeleri yaptığımız ülkelerdeki ortaklarımıza düzenli olarak gönderiliyor” dedi.

Wasabi cüzdanının arkasındaki şirket olan zkSnacks , yorum talebine yanıt vermedi. Geçen yıl halka açık Kanadalı şirket Cypherpunk Holdings tarafından zkSnacks’e 7,5 milyon dolar değerinde altı haneli hisse senedi yatırımı yapıldı .

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img