Açık yönetim modelleri kılavuzu?

Çoğu kuruluş hala kendi ağlarına katılan tüm potansiyel bireylerden yararlanmadıkları eski merkezi karar alma süreçlerine güvenmektedir. Açık uçlu yönetişim modelleri, küresel olarak nasıl işlem yaptığımızı nasıl değiştirebilir?

Kripto para birimlerinin yükselmesiyle yeni yönetişim modelleri ortaya çıktı. Bazı kripto para meraklıları, akademisyenler ve FinTech taraftarları düzenlemenin kripto para birimine bazı faydalar getirebileceğini iddia etseler de , Roger Ver, Andreas Antonopoulos ve Jimmy Song gibi diğer liberterler, insan yasasını matematik tarafından yönetilen bir protokole eklemenin çok az mantıklı olduğunu savunuyorlar.

Bu konunun yanında ve kendisiyle bağlantılı olarak, açık uçlu yönetişim modelleri ve tüm kuruluşların çalışma şeklini nasıl tamamen değiştirebilecekleri vardır.

Evet, finans kurumları bile.

Yönetişim nedir?

Kripto para biriminde yönetişim genellikle bir dizi işlem ve blok doğrulama kuralının kararlaştırıldığı, uygulandığı ve uygulandığı süreçtir.

Bir örnek, bireylerin işlemlerde ve bloklarda aldıkları ödemelerin öznel “Bitcoin” tanımına uyduğunu doğrulamak için kurallar benimsediği Bitcoin’dir. İki veya daha fazla kişi aynı kuralların geçerliliğini kabul ederse, öznelerarası bir toplumsal konsensüs oluştururlar.

Tabii ki, sosyal konsensüs, protokol madencilerinin, geliştiricilerinin ve kullanıcıların hangi versiyonun üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirler. Çoğu kripto para birimi açık kaynak olduğundan, ağ efektleri yapamasa da kodunun kopyalanabileceği anlamına gelir.

Yönetişim, madenciler, geliştiriciler veya kullanıcılar tarafından, hangi sürümün belirli bir kripto para birimi protokolünün “doğru” sürümü olduğunu tanımlayan tüm eylemleri temsil eder. Bu nedenle, tamamen alternatif ağ efektleri ve fiyatları ile herhangi bir kripto para biriminde tam olarak benzer uygulamalara sahip olabiliriz.

Yönetişim anahtar bir projedir, çünkü bir projenin nasıl geliştiğini ve daha fazla katılımcıya kabul edilmesini tanımlayarak onu “bizans” aktörlerine karşı etkili bir şekilde dirençli kılar.

Merkezi olmayan projelerde yönetişim nasıl çalışır?

Açık yönetim modellerinin sağlayabileceği, yeterli kaynak, oylama gücü veya ağ desteği verildiğinde topluluktaki herkes tarafından değiştirilebilen bir dizi kontrol ve dengedir.

Evlat edinme, ölçeklenebilirlik ve ağ etkileri açısından mükemmelliğe yakın çalışan oldukça açık yönetişim modellerine sahip birçok proje var. Yine de, bazı uzmanlar, karar verme sürecinin bazılarını, endüstri uzmanları içinde veya insan kuralını uygulayarak merkezileştirmek için kazanımlar olduğunu savunuyorlar.

Tamamen açık yönetişim modellerine sahip olmak ve yine de normal bir iş yapmak mümkün müdür? Son deneyler bize ne öğretti?

Açık uçlu yönetişim

Açık uçlu yönetişim modellerinin çalışma şekli genellikle iki temel özellikten faydalanmaktır: itibar ve / veya teşvikler.

  1. itibar: Wikipedia veya Linux gibi bazı kuruluşlar, her kuruluşta bir dereceye kadar merkezileşme olmasına rağmen herkesin ürünlerine katkıda bulunmasına izin verir. Bu kuruluşlar karar verme süreçlerini itibarına, yani genellikle her bir katkının katkıları ve kalitesine göre, herhangi bir katkıda bulunanın temeline dayanırlar. OpenStreetMaps (OSM), IPFS veya TOR gibi diğer kuruluşlar tamamen merkezi değildir ve hiç kimse ürüne veya platforma sahip değildir. Bahsettiğim durumlarda, kötü aktörlerin ağın bazı kısımlarını ele geçirmesi durumunda kontroller ve dengeler var. Ancak, gerçekten sorumlu kimse olmadığından, bu hizmetlerin geliştirilmesini ve bakımını korumak tüm topluluğa bağlıdır. Bitcoin,
  2. Teşvikler : ağ katılımcılarının katılımdan değer kazanmasına izin verin. Bitcoin, Ethereum ve madencilik, geliştirme veya satın alma / satış yoluyla olabilen diğer kripto para birimlerinde, katkılar kripto para birimi şeklinde bir ödül almakla ilişkilidir. Diğer projelerde teşvik finansal olmayabilir. Örneğin, OSM’de kullanıcılar genel haritaların iyileştirilmesine katkıda bulunurlar. Daha sonra gezinmek için bu haritaları kullanırlar. Bilgiler ne kadar güvenilir olursa, haritalar o kadar doğru olur, yani kullanıcılar doğru girdiler eklemek için teşvik eder.

BTC, ETH ve diğer ademi merkeziyetçi projelerin yanı sıra, tamamen açık uçlu yönetişim modellerini uygulamak için gerçekten ileriye giden birkaç proje ve şirket var. İlginçtir, çoğunlukla her şeye uygulanabilirler. Doğru teşvik, itibar, kontrol ve dengenin karar verme sürecini nasıl olumlu etkileyebileceğinin en iyi örneklerinden biri bu açık uçlu Pokémon oyununda görülebilir.

Parçayı okuma eğlencesini bozmak istemiyorum, ancak sonuçta kaynakları verimli bir şekilde tahsis ederek ortak bir hedefe ulaşmanın mümkün olduğunu gösteriyor – bu arada, firmalar merkezi bir koordinatör olmadan bile yaratılıyor.

Bu dünyanızı tamamen sarsmazsa, dürüstçe ne olacağını bilmiyorum.

Aragon, Civil, uPort ve diğerleri gibi herkesin tamamen merkezi olmayan bir organizasyon oluşturmasına izin veren uygulamaların genel internet kullanıcıları tarafından ne zaman kabul edildiğini hayal edebiliyor musunuz? Coğrafi konum sıkıntısı, hükümetler tarafından giriş ve değer tahsisi engelleri olmadan gerçekten küresel şirketler yaratabilir!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img