Akıllı sözleşme nedir?

Bir sözleşme iki taraf arasındaki anlaşma koşullarını ana hatlarıyla belirtir. Akıllı bir sözleşme aynı şeyi yapar, ancak bu terimleri platformunda yerleşik olan şifreleme koduyla uygulayabilir.

1990’larda hukuk uzmanı ve kriptograf Nick Szabo , basit otomat makinesi örneğiyle akıllı sözleşmeler kavramını ortaya koydu – veri giriyorsunuz ve dijital otomat makinesi bir ürün üretiyor.

Geleneksel bir otomatla para koyarsınız ve atıştırmalık veya meşrubat alırsınız. Akıllı sözleşmelerle temel kavram aynıdır, ancak olasılıklar sınırsızdır. Bunlar, her iki tarafın üzerinde anlaşmaya varılan sözleşme şartlarına uyan bir değer veya veri girdisi alabilen ve sonucu ortaya çıkarabilen programlanabilir anlaşmalardır.

Bir varlık veya hizmetin satın alınması ve ödenmesine aracılık etmek için bir avukata gitmek yerine, insanlar bir aracıya güvenmeksizin sözleşmelerinin şartlarını akıllı bir sözleşmede belirleyebilirler.

Akıllı sözleşme nasıl çalışır?

Bir ev sattığınızı ve bir alıcı bulduğunuzu düşünelim. İkiniz de pahalı aracılardan geçmek istemiyorsunuz, ancak her iki tarafın da satın alma şartlarına uyduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Parayı almak istiyorsunuz ve satıcınız mülkiyet tapusunu teslim etmenizi istiyor, böylece akıllı bir sözleşme platformuna dönüyorsunuz . Anlaşmanızın şartlarını belirlediniz: 1 Haziran’a kadar 50 Bitcoin veya anlaşma geçersiz ve ödeme üzerine mülkün otomatik olarak teslim edilmesi. Kararlaştırılan tarihten önce, satıcı kararlaştırılan tutarı daha sonra kendisine gönderen akıllı sözleşmeyi kullanarak size gönderir. Akıllı bir sözleşme ile mülkiyet tartışılmaz ve takas ve yerleşim otomatikleştirilir.

 Akıllı bir sözleşmenin faydaları nelerdir?

Geleneksel olarak bu tür bir anlaşma bankacılar, avukatlar ve emlakçıların bir karışımını içerecektir, ancak bu çok daha uzun sürmeyecektir. Ethereum, bu işlemlerden gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmak için yüzlerce projenin geliştirildiği akıllı bir sözleşme platformudur . Şimdiye kadar aşağıdaki faydaları belirledik.

  • Güven: belgeleriniz deftere zarar görüp kaybolamayacakları şekilde şifrelenir;
  • Özerklik: geleneksel aracılara güvenmeye gerek yoktur;
  • Doğruluk: insan hatası önemsizliğe indirgenerek zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar;
  • Yedekleme: kayıtlarınız ağın her düğümünde yedeklenir;
  • Hız: akıllı sözleşmeler kod üzerinde çalışır, bu nedenle sonsuz evrak yığınlarından geçerek saatler harcamanıza gerek yoktur ve her şey sorunsuz, verimli ve hızlı bir şekilde çalışır.

 

Akıllı sözleşmenin faydaları nelerdir?

Blockchain teknolojisinin heyecan verici uygulamalarının önemli bir kısmı akıllı sözleşmelere bağlıdır. Birçok endüstride aracıların ve tıknaz iş süreçlerinin yerini alabilirler, bu da sonuçta çok sayıda insana para ve zaman kazandıracaktır.

yönetim

İşletmeler genellikle projeler devam etmeden önce çeşitli departmanlardan onay alınması gereken yavaş süreçlerle doludur. Bu gecikmeler, şirketin karında negatif olan gerçek maliyetlerle sonuçlanır. İşlemlerini kolaylaştırmak ve organizasyonlarındaki yetersizliklerden kurtulmak için blockchain teknolojisinin doğruluğunu, hızını ve güvenliğini kullanabilirler.

Sağlık hizmeti

Bu alandaki şirketler, potansiyel olarak hayat kurtarıcı kavrayışların dünya çapında paylaşılmasına izin vermeyecek kadar kısıtlayıcı olan hasta bilgileri veritabanlarına güvenmektedir.

Eğer sağlık kayıtları bir blockchain saklandı bir kişinin özel anahtarı kendi gizli korunmuş olup, bu bilgiler her yerde hastane ve araştırma kurumları için kullanılabilir olacaktır. Yeterli evlat edinme ile, aynı kişi tedavi için dünyadaki herhangi bir hastaneye girebilir ve özel anahtarlarını ürettikçe, hastane bilgilerine bir kalp atışı içinde erişebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img