Analistler, Kripto Spor Sponsorluğunun Beş Yıldan Kısa Bir Süre İçinde 5 Milyar Dolara Ulaşmak İçin Harcamalarını Nasıl Bekliyor?

Nielsen neredeyse bir asırdır varlığını sürdürüyor ve özellikle TV ve medya izleyiciliği ve ilgili alanlarda veri ve pazar ölçümünde en saygın isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Nielsen’in son raporunda, ‘Hayranlar Oyunu DeğiştiriyorHalka açık şirket, blockchain ve kripto firmaları için spor sponsorluğu cüzdanının 2026 yılına kadar kuzeyde 5 milyar doları bulacağını tahmin ediyor.

Gelin bu paket servise ve Nielsen’in kripto ve blok zinciri firmalarıyla ilgili diğer ana gözlemlerine bir göz atalım.

Nielsen’in Spor Raporu: Genel Bir Bakış

Rapor dört parçaya ayrılıyor: tüketici ve davranışsal değişimler, bunların sponsorluk modelleri üzerindeki etkileri, spor medyası ve içerik dağıtımı üzerindeki etkileri ve markalar ve spor hak sahipleri için önemli çıkarımlar.

Over-the-top (OTT) dağıtım (Netflix, DAZN, Amazon Prime vb. düşünün) ve bunun toplumsal olarak benimsenmesi, tüketici değişimleri hakkındaki rapordan ilk açıklamadır. Genel nüfusa kıyasla, Z kuşağı tüketicilerinin spor izlerken çoklu görev yapma olasılığı daha yüksek ve hayranlar spor içeriği için Instagram, TikTok ve Twitch gibi sosyal medya platformlarına giderek daha fazla yöneliyor. Rapor ayrıca, spor sponsorluklarının güvenilir reklam ölçeğinde oldukça yüksek olduğunu ve bu sponsorluklara basit TV reklamları, çevrimiçi video reklamları ve sosyal medya reklamlarından daha fazla güvenin aşılandığını buldu. Ayrıca, OTT dağıtımı, birçok lineer televizyon kuruluşunun spor çıktılarına hayat vermeye devam etmesine rağmen, sporun “izlenmesi gereken” TV haline gelmesine yardımcı oldu.

Bu toplumsal değişimler, spor sponsorluklarının hayata geçme şeklini nasıl değiştiriyor? Nielsen, görünür sponsorluk mesajları ile satın alma davranışı arasında açık bir ilişki görüyor ve şimdi kripto firmaları hızla alana giriyor:

“Kripto/blockchain/NFT” kategorisinde son iki yılda muazzam büyüme sağlayan Nielsen, devam etmek için sponsorluk harcamalarında güçlü bir performans öngörüyor. Firmanın 2026 tahminleri, otomotiv, perakende ve enerji sektörleri gibi geleneksel spor sponsorluk kategorileri için tek haneli yüzde büyümeyi içeriyor. Nielsen, “BT yazılımı/donanımı” kategorisi için çift haneli yüzde büyüme ve devasa bir %778 büyüme Yukarıda belirtilen blockchain kategorisinin.

Nielsen’in, e-spor hayranlarının spor hayranlarına ve kripto tokenlerine hem farkındalık hem de ilgiye ilişkin genel popülasyonun önüne geçtiğine dair bulguları biraz şaşırtıcı (ama aynı zamanda şaşırtıcı değil). Bu, kısmen, oyun ve e-spor alanındaki NFT’lerin ve kriptonun birçok vokal rakibi nedeniyle şaşırtıcı. Yine de, teknolojik olarak en ileri görüşlü izleyici kitlesi olduğu için, bu kitlenin hem farkındalık hem de ilgi açısından lider olduğunu görmek bizi fazla şaşırtmamalı. Geçen yıl, e-spor sponsorluk anlaşmaları için rekor kıran bir yıldı ve FTX, Coinbase ve diğer birçok kripto firmasının dahil olduğunu gördük.

Sporda blok zincir teknolojisi için bir başka büyüme kolu, Neilsen’in “kadın sporlarının ayrıştırılması” olarak tanımladığı şeydir – kadın sporlarındaki sponsorluk paketlerinin adanmış olması ve artık erkek sporuyla bir araya gelmemesi. Bu, pazarlama ve sponsorlukta daha hedefli fırsatlara yol açacaktır – en iyi örnek, Crypto.com ve Voyager gibi, son aylarda Ulusal Kadınlar Futbol Ligi (NWSL) ile anlaşmaları sağlamlaştırıyor. Nielsen’in yerinde bir şekilde belirttiği gibi, kadınların Süper Lig izleyicisi, iki yıl öncesinden geçen yıla kadar İngiltere’deki ortalama maç izleyicilerinden neredeyse 6 kat arttı… kadın sporundaki büyüme gerçek ve kripto firmaları bu ligler büyüdükçe taraftarlarla etkileşim kurmak için hazır olacak.

İlgili Okuma | MIT Neden 2022 En İyi Teknolojik Atılım Olarak Ethereum’un PoS’unu Seçti?

Chiliz (CHZ) is one of the industry leaders in fan tokens, which stand to be well-positioned in the sports fan engagement landscape - but it remains to be seen the true potential of fan tokens, and if Chiliz can hit the spot. | Source: CHZ-USD on TradingView.com

İleriye bakmak

2026 yılına kadar kriptoda spor sponsorluğu harcamaları nasıl 5 milyar dolar gibi yüksek bir rakama ulaşır? Nielsen, meşruiyetin ve taraftar katılımının başarıyı sağlamanın iki ana direği olacağına inanıyor. Analistler, takımları ve ligleri en önemli şey olarak görüyorlar ve bunu, “uzun vadede, kuruluşların sponsorları düzgün bir şekilde incelemesinin ve gelirin durum tespitini engellemesine izin vermemesinin hayati önem taşıyacağı” noktasını vurgulayarak vurguluyor. Geçen yıl, bazı kulüplerin potansiyel kripto ortakları üzerinde gerekli özeni göstermediğini gördük; bu, kriptoya özel olmasa da, kripto üzerinden geçen spam ve dolandırıcılık miktarı göz önüne alındığında alanı meşrulaştırmıyor.

Sporcu katılımı hakkında konuştuğumuzda benzer konular doğru geliyor. FTX gibi markaların Steph Curry ve Tom Brady gibi önde gelen atletlere imza attığını gördük ve Cash App’in kripto programı geçen yıl da Odell Beckham Jr.’ın beğenilerini kullandı. Bununla birlikte, sporcuların üzerlerinde bir mikroskop vardı – ve genel olarak yetenek, şiline duyarlıydı ve çok sayıda çanta sahibi bıraktı. Nielsen, sporcuların “ligler, takımlar ve mekanlardan ziyade taraftarlarla insani ilişkiler kurma potansiyelinin daha yüksek olduğunu” tespit ediyor – bu nedenle sporcuların meşru girişimlerle anlaşmaya devam etmesi çok önemli.

Son olarak, daha parçalı dağıtım, sporla bağlantı kurmanın daha fazla yolu ve ortaya çıkan diğer trendler kripto ile aynı doğrultuda olacaktır – taraftar jetonları gibi şeyleri entegre etmek için daha iyi, daha hayran dostu yollar bulmamız sadece an meselesi. sorumlu ve hayranlarını ön planda tutan bir şekilde pazarlayın. Kripto firmalarının ne kadar iyi performans gösterdiğini sadece zaman gösterecek.

İlgili Okuma | Latin Amerika’daki Tekliflerini Genişletmek İçin Vize İle Kabile Ortakları

Featured image from Pexels, Charts from TradingView.com
The writer of this content is not associated or affiliated with any of the parties mentioned in this article. This is not financial advice.

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img