Arjantin’de Büyük Bitcoin İşlemleri Gerçekleşti

Kriz yüklü Arjantin, geçtiğimiz hafta ülke için yeni bir zirve olan 1.4 milyon $ (101 milyon peso) değerinde bitcoin işlemlerinin kaydedildiğini gördü.

Vorem tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu rakam Haziran ayının son haftasında kaydedilen 0.96 milyon $ ‘lık rakamın neredeyse iki katı gerçekleşti. Daha önce “para kaybetme değerlerini izleyen vatandaşlar şimdi bitcoin’e dönüyor” ve “parayı diğer ülkelere transfer etmeyi zor bulanlar” şimdi kripto para birimini kullanıyor.

2018’de başlayan Arjantin finansal sıkıntıları, Covid-19’un tetiklediği ekonomi kilitlenmesinin ardından kötüleşti. Enflasyon oranı yükselirken ülkenin pezo para birimi değer kaybetmektedir. Ülke kilitleme önlemlerini uyguladığı gibi yayınlanan bir Dünya Bankası raporuna göre, Arjantin’in ekonomik durumu tehlikeli bir denge sunuyor.

Arjantin pezosu 2018’den bu yana değerinin% 68’ini kaybetti. Yıllık enflasyon %50’nin üzerinde ve 2018’de GSYİH’de %2.5’lik bir düşüşün ardından, ekonomi 2019’da% 2.2’lik bir daralma yaşadı Ekonomi% 4.8 küçüldü. Aynı dönemde işsizlik% 10’un üzerine çıktı. Bu arada Vorem, 2020’nin sonuna kadar ekonominin% 10 küçülmesini öngören “analistler” den söz ediyor.

Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Arjantin, birkaç on yıl öncesine dayanan kalıcı ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Krizler, aşırı değerli bir para birimi kullanma konusunda ısrar ederken, büyük ölçekli borçlanma ve çok taraflı kurumlar tarafından mali destek eksikliği gibi çeşitli faktörlerden sorumludur.

2001 ve 2002 yılları arasındaki krizden sonra ülke, güveni yeniden kazanmaya çalışırken dolar yaygınlaştı. Yine, önde gelen ekonomistler dolarizasyona geri dönme çağrısı yapıyorlar, ancak Vorem raporunun da belirttiği gibi, vatandaşlar bunun yerine “kripto varlıklarında güvenli bir sığınak arıyor olabilirler”.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img