Avustralyalı Kripto Yatırımcılarına Dikkat Edin

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), kripto kazanımlarını bildirme yükümlülüklerini ‘hatırlatmak’ için 350.000 kişiye ulaşıyor. Bu aşamada kampanya “farkındalığı artırmak ve insanlara hataları düzeltme fırsatı vermek için tasarlandı.

ATO, kripto paraya yatırım yapan Avustralyalı vatandaşları tanımlamak için geçen yıl bir veri eşleştirme programı başlattı. Program kapsamında ATO, işlemleri vergi mükellefleriyle eşleştirmek için kripto borsalarından ve diğer kaynaklardan veri almaktadır.

Bu bilgileri kullanarak, bu tür işlemleri bildirme yükümlülüklerini hatırlatmak için şimdi bu kişilerle iletişim kurmaktadır. 2017/2018 mali yılında kripto para satanlar bile hedefleniyor ve getirilerini gözden geçirmeleri isteniyor.

Getirilerini ‘kendi kendini düzeltmek’ isteyenlere bunu bir ay ceza olmadan yapmaları gerekir. Bununla birlikte, bunun yapılmaması resmi bir denetim sürecine yol açacaktır ve borçlu olunan herhangi bir vergi borcuna ek masraf ve faiz ekleneceği anlamına gelebilir.

Kripto para birimi Avustralya’da mülk olarak sınıflandırılır ve bu nedenle onu satın alıp satarak elde edilen karlar (veya zararlar) sermaye kazancı vergisine tabidir. ATO sözcüsü, vergi formlarında beyanı kolaylaştırmak için herhangi bir kripto ticaretinin iyi kayıtlarını tutmayı önerdi.

Avustralya’nın kripto yatırımcılarını hedeflemesi oldukça makul bir yanıttır.

Bununla birlikte, son raporlar Avustralya bankalarının para çekmeye izin vermeden önce nasıl para harcayacağına dair faturalar ve ayrıntılı açıklamalar talep ettiğini gösteriyor. Muhtemelen denetim tehdidi dadı devletinde yaşamak istemeyen ve kripto para kullanarak kendi mali egemenliklerini geri kazanmak isteyenleri caydırmayı amaçlamaktadır?

Yazar: Nilhan TUNC

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img