Axie Infinity Network 551,8 Milyon Dolarlık Exploit Hit

Önemli Çıkarımlar

Popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity’de kullanılan yan zincir olan Ronin Network, 23 Mart’ta büyük bir istismar yaşadı. Bir bilgisayar korsanı beş doğrulayıcı düğümü tehlikeye attı ve Ronin köprüsünden yaklaşık 173.600 Ethereum ve 25.5 milyon USDC çaldı. 551,8 milyon dolar. Ronin ekibi, istismarı altı gün sonra keşfetti. Bir blog gönderisi, Ronin ekibinin köprüyü duraklattığını ve bilgisayar korsanını izlemek için çeşitli adımlar attığını doğruladı. Bu makaleyi paylaş

Olayın ardından Ronin köprüsü ve Katana borsası durduruldu.

Axie Infinity Network’te Güvenlik Açığı Var

Popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity’nin temelini oluşturan blok zinciri Ronin Network, büyük bir güvenlik ihlaline uğradı.

Ronin ekibi olayı Salı günü geç saatlerde doğruladı. bir blog yazısı 23 Mart’ta Ronin doğrulayıcı düğümlerinin ve Axie DAO doğrulayıcı düğümlerinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve bunun 173.600 Ethereum ve 25.5 milyon USDC kaybına neden olduğunu ortaya çıkardı. 23 Mart’taki Ethereum piyasa fiyatlarına göre, hırsızlığın değeri yaklaşık 551,8 milyon dolardı (Ethereum, saldırıdan sonraki günlerde 3.032 dolardan 3.400 dolara yükseldi ve bu da çalınan meblağ konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Bugünkü fiyatlarla, zula değeri 615 milyon doların üzerindedir).

Blog gönderisi, bilgisayar korsanının para çekme işlemleri yapabilmek için saldırıya uğramış özel anahtarlar kullandığını ortaya çıkardı. Tuhaf bir şekilde, uzlaşma ancak bugün, saldırıdan altı gün sonra, biri köprüden 5.000 Ethereum çekmek için mücadele ettiklerini bildirdiğinde keşfedildi.

Ronin zinciri yalnızca dokuz doğrulayıcı düğüm kullanır (bağlam için, Ethereum’un yaklaşık 300.000 doğrulayıcısı varken Solana’nın 1.000’e yakını vardır). Bir para yatırma veya çekme işlemini onaylamak için beş onaylayıcı imzası gerekir. Bilgisayar korsanı, dört Ronin doğrulayıcısının ve Axie DAO tarafından yönetilen başka bir doğrulayıcının kontrolünü ele geçirdiği için fonları başarıyla boşalttı. Blog gönderisi, kullandığı doğrulayıcı anahtar şemasının “merkezi olmayan şekilde ayarlanmış” olmasına rağmen, saldırganın artan kullanıcı talebi üzerine kurulan gazsız bir düğüm aracılığıyla bir arka kapı bulduğunu söyledi.

Ronin ekibi, olaya yanıt olarak para yatırma veya çekme için gereken minimum onaylayıcı imza sayısını sekize çıkardığını söyledi. Ayrıca düğümlerini taşıyor ve Ronin Köprüsü ve Katana değişimini geçici olarak duraklattı.

Blog gönderisine göre, 175.913 Ethereum içeren bu cüzdan, çalınan fonların çoğunluğunu elinde tutuyor. İstismardan önce, aynı cüzdan Binance ile etkileşime girdi ve bilgisayar korsanına bağlı diğer cüzdanlar o zamandan beri FTX ve Crypto.com’a para yatırdı. Bu, saldırganı izlemenin bir yolu olabileceğini gösteriyor. Ronin ekibi, bilgisayar korsanını ve fonları izlemek için “doğrudan çeşitli devlet kurumlarıyla” ve Chainalysis ile çalıştığını söyledi.

Ronin Network, NFT tabanlı oyna-kazan hit Axie Infinity’nin arkasındaki blockchain oyun geliştiricisi Sky Mavis tarafından başlatılan bir Ethereum yan zinciridir. Sky Mavis geçen yıl NFT’lerin patlaması ve Axie Infinity’ye olan ilginin artmasıyla büyük bir büyüme yaşadı ve Ekim ayında yaklaşık 3 milyar dolarlık bir değere ulaştı. Axie Infinity oyuncuları, oyun içi jetonları takas etmek için Ronin’i kullanır. Blog gönderisinde Ronin ekibi, ağın “sömürüye karşı bağışık olmamasına” rağmen, hiçbir kullanıcının fonunun kaybolmamasını sağlamak için çalıştığını kabul etti. Gönderi, “Ronin’deki tüm AXS, RON ve SLP şu anda güvende” dedi.

AXS, RON ve SLP’nin tümü haberlere boğuldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, RON en çok etkilenen oldu. Basın zamanında %9,4 düştü.

Açıklama: Yazma sırasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, ancak Decentral Media, Inc. bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği veya doğruluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi veya diğer finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu web sitesindeki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu web sitesindeki bilgilerin bir kısmı veya tamamı güncelliğini yitirebilir veya eksik veya yanlış olabilir veya olabilir. Eski, eksik veya yanlış bilgileri güncelleyebiliriz, ancak buna mecbur değiliz.

Bu web sitesindeki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım kararı vermemeli ve bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı veya bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına veya başka bir kalifiye finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler veya emtialar hakkında analiz veya raporlama için hiçbir biçimde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

NFT Express: NFT dünyasına adım atmanız

Tatum’da, Solidity öğrenmek veya kendi akıllı sözleşmelerinizi oluşturmak zorunda kalmadan birden fazla blok zincirinde kendi NFT’lerinizi oluşturmayı zaten çok kolay hale getirdik. Herkes konuşlandırabilir…

Axie Infinity’nin Blockchain’i Yönetim Simgesini Başlattı

Sky Mavis’in Ronin blok zinciri RON için yönetim belirteci piyasaya sürüldü. Blok zinciri oyununun kurucusu Axie Infinity, oyunun başarısını ölçeklendirmek için Ronin blok zincirini yarattı. Merkezi olmayan…

Aşırı Alım Koşullarında Axie Infinity Ticareti

Axie Infinity, çoğu kripto para birimi kendi yükseliş trendlerini sürdürmek için mücadele ederken büyük kazançlar elde ediyor. Şimdi, AXS yükseliş trendinden önce bir düzeltmeye hazırlanıyor olabilir…

Axie Infinity’nin Popülaritesindeki Patlamanın Sebebi Nedir?

Axie Infinity son haftalarda hızlı bir yükseliş yaşadı ve oyunun yerel jetonu AXS bu ay %469 arttı. Ancak, patlama daha büyük bir büyümenin başlangıcı olabilir…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img