Ayı/boğa Pi̇yasaları Ne Anlama Geli̇r?

Uzun yıllardır insanlar herhangi bir nesneyi alıp satarken parayı kullanıyor, daha kısa bir süredir de bir hisse, döviz alıp satarken baktıkları temel araç grafikler. Kimileri için anlamsız çok sayıda çubuğun çeşitli yerlere çeşitli yönlerde yerleştirilmesi kimileri içinse tüm varlığını kullanırken bakacağı belki de tek gösterge… Peki bu hisseler inip çıkarken ortalığa saçılan ‘’Ayı-Boğa’’ piyasaları ne anlama geliyor?

Eğer ki bir ürüne talep azalırsa otomatik olarak o ürünün fiyatı da düşecektir. Ve eğer fiyat, bir önceki tepe fiyattan 20% kadar aşağı inmişse o üründe ‘’Ayı Piyasası’’ başlamış demektir. Bu aslında fiyatların gidiş yönüne göre belirlenen bir trendden başka bir şey değildir. Ancak herhangi bir yatırım aracı için Ayı Piyasasına girildi lafı dahi insanlar arasında karamsarlığı arttıracağı gibi fiyatların daha da düşmesini tetikleyecektir.

Aynı mantıkla düşündüğümüzde de uzun süre yükselen ve daha da yükselmesi beklenen yatırım araçları için ‘’Boğa Piyasası girdi’’ ifadeleri kullanılır. Eğer ki ürün fiyatı hem yükseliyor hem de ona talep artıyorsa fiyatı daha da artacak düşüncesiyle insanlar tekrar tekrar ürünü almak isterler ve fiyat iyice yükselir.

İşte bu olay da insan psikolojisi üzerinde olumlu-olumsuz etkiler bırakır. Bize düşen kimsenin lafından etkilenmeden kendi özgür irademizle alım-satım yapmak ve öncelikle zarar etmemeyi kendimize hedef koymaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img