Bitcoin 3.700 dolara Neden Düştü, BitMEX’e Siber Saldırı

Bitcoin, birkaç gün önce BitMEX'te 3.700 dolara düştü. Bu düşüşün iki ayrı (botnet) siber saldırısın dan kaynaklandığı ortaya çıktı

BitMEX, Cumartesi günü 13 Mart’ta iki çok ağır bir siber saldırı geçirdi. Birincisi 05:15 Saat’de, ikincisi Öğlen 15:56 Saatlerin de
12 Mart 2020’de kripto para kullanıcıları, Bitcoin tarihinin en kötü ani düşüşlerinden birine şahit oldu . Kripto para’da 1.800$ Fiyat çöküşü yaşandı, 60 dakika içerisinde 3.660$ Dolar aşağı düşüşe neden oldu. Bu halde Geri dönmeyi başardı ve 5,200$ civarına çıktı, daha sonra kullanıcılar arasında büyük bir tartışmaya neden oldu ve Bitcoin bir kriz sırasında güvenli bir liman olduğu fikri sorgulanmaya başlandı

Kripto topluluğunda BitMEX’i kazaya neden olmakla suçlayan kullanıcılar vardı. Bu suçlamalara yanıt olarak, BitMEX kurucu ortağı ve CEO‘su Arthur Hayes Twitter hesabına şunları yazdı :

Son 72 saatin olaylarını takip eden sorular ve endişeler olduğunu biliyorum. Dinledik ve ekibim gerçekleri topluyor. Önümüzdeki günlerde bu soru ve endişeleri şeffaf ve kapsamlı bir şekilde ele alacağız.

Saldırılarla ilgili ayrıntılar

Ertesi gün, BitMEX CTO Samuel Reed, borsaya 05:15 Saat’inde, ikincisi Öğlen 15:56 Saatlerin de iki botnet saldırısına kurban gittiğini açıkladı. Reed’e göre saldırgan, kişilerin sistemini bir süredir test ediyordu. 15 Şubat’ta BitMEX bu saldırılardan birini kaydetti. Ancak, BitMEX güvenlik sistemi onu geri püskürtmeyi başardı.

Reed, 13 Mart’ta meydana gelen saldırılar dan sonra ; saldırgan kişiler stratejisini değiştirdi:

Botnet sürekli, güvenilir bir şekilde yavaş bir uç nokta buldu. Bir ANALYZE, RDS varsayılanları tarafından çok uzun süre otomatik olarak çalıştırılmadığından, vurdukları sorgu dizini kullanmak yerine 400 ms ters sıralı tarama yaptı (Paralel Dizin Tarama / Toplama Birleştirme).

Sonuç, Reed’in bildirdiği gibi, veritabanının CPU’ya% 100 bağlantı ile değiş tokuş etmeye başlamasıydı. Bunun% 99’u iowait’e koyuldu. Değişim sistemi saldırıyı tanımadı ve veritabanı hatası oluştu.

Ancak borsa ikinci saldırıyı tanıyabildi ve başarısızlığı düzeltti. Reed, BitMEX’in durumun kendini tekrarlamasını önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini ve düzeltmeleri yaptığını belirtti. BitMEX CTO, bazı düzeltmelerin zaten aktif olduğunu, ancak ticaretin askıya alınması, kamuya açık protokollerin, diğerleri gibi, geliştirilmesi için zamana ihtiyaç duyacağını söyledi. Borsa’nın önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir teknik rapor yayınlaması bekleniyor.

Reed, soruşturmaları ilerlettikten sonra borsaların parayı saldırıdan etkilenen kullanıcılara iade ettiğini açıkladı. İadeler, tacir gerçekleşmeden önce tüccarın elinde tuttuğu çift tarafından kaydedilen son fiyata göre yapılmıştır. Reed, aşağıdaki kullanıcıyı örnek olarak verdi.

Son Güncelleme Tarihi:

 

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img