Bitcoin blockchain teknolojisi: Scriptless Scriptler?

Hem imza toplama teknolojisi hem de Schnorr imzaları Bitcoin’e tam olarak uygulandığında, ağda büyük bir değişiklik olmasını bekleyebiliriz. Elbette Scriptless Scripts adlı bir teknolojiyi tanıtmaktan bahsediyorum.

Scriptless Scripts, Schnorr imzalarını kullanarak zincir dışı akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılabilir. Fikir şu ki, imzaları toplayarak, sikkelerin harcamalarına koşullar girebiliriz.

Scriptless Scripts kavramı, çekirdekler ve imzaları hariç, kalıcı veri saklamayan bir blockchain tasarımı olan Mimblewimble’dan doğdu . Mimblewimble’ın temel özellikleri, her ikisi de Scriptless Komut Dosyalarının uygulanmasını gerektiren gizlilik ve ölçeklendirmeyi içerir.

Komut Dosyasız Komut Dosyalarının Yararları

Scriptless Scripts, bugün Bitcoin ile mümkün olan akıllı sözleşmelerin kapsamını ve karmaşıklığını artırabilir. Şu anda, Bitcoin akıllı sözleşmeleri, gerçekleştirilebilecek sözleşme türleri açısından sınırlı olan Bitcoin Script içinde yürütülmektedir.

Komut Dosyasız Komut Dosyaları, bu akıllı sözleşmelerin özelliklerini ve yürütülmesini ağ çapında bir karardan – şu anda Bitcoin Komut Dosyası’nda yürütülen akıllı sözleşmelerde olduğu gibi – yalnızca akıllı sözleşmenin katılımcılarını içeren bir karara taşır. Sonuç olarak, bir Bitcoin kullanıcısının potansiyel olarak uygulayabileceği akıllı sözleşmelerin aralığı önemli ölçüde artmalıdır.

Akıllı sözleşmelerin şartnamesini ve yürütülmesini zincirden zincirden zincirine geçirmek de Scriptless Scriptlerin gizlilik faydalarını harekete geçirir. Akıllı sözleşmelerin kendileri zincirleme olduğunda, katılımcıların sayısı ve adresleri ile ilgili sermaye miktarı dahil olmak üzere birçok ayrıntı tüm ağa ayrılır. Sözleşme ve para transferleriyle ilgili tipik kullanıcı beklentilerinden çok uzakta olduğu için bu ideal değildir.

Bunun yerine, Komut Dosyasız Komut Dosyaları bu sözleşmeleri zincir dışına taşımak için Schnorr imzalarını kullanır. Bu, tüm ağın bir sözleşmenin gerçek koşullarını doğrulaması yerine, ağın ve katılımcılarının sadece geçerli bir sonuç olduğunu doğruladığı anlamına gelir. Sözleşmeyi imzalayanlar sadece şartların yerine getirildiğini ve sonuçta gerçekleşen işlemin geçerli olduğunu kabul etmek zorundadır.

Komut Dosyasız Komut Dosyaları da önemli bir verimlilik avantajı sunar. Akıllı sözleşmeleri zincir dışına taşıyarak, ağ düzeyinde doğrulanması ve depolanması gereken veri miktarını en aza indirir. Bu, ağ katılımcıları için daha az genel masraf (tam düğümler gibi) ve kullanıcılar için daha düşük işlem ücretleri anlamına gelir.

Tipik olarak, işlevsellik ve gizlilikteki gelişmeler verimlilik pahasına gelir. Blockchain trilemasını ve projelerin genellikle güvenlik amacıyla ademi merkeziyetçilik veya ölçeklenebilirliği nasıl feda etmesi gerektiğini düşünün. Bununla birlikte, Scriptless Scripts (Schnorr imzaları aracılığıyla), verimlilikten ödün vermeden işlevselliği ve gizliliği potansiyel olarak artırabilir.

Sonuç

İşlevselliğe ilişkin olarak, Scriptless Script’lerin akıllı sözleşmelerin kapsamını ve karmaşıklığını artırdığı söylenir. Şu anda, Bitcoin Script ile sınırlamalar, ağ tarafından etkinleştirilen işlemlerin sayısından kaynaklanmaktadır. Scriptless Scripts, akıllı kasılmaların özelliklerini ve yürütülmesini ağdan sadece akıllı sözleşmenin katılımcılarını içeren bir tartışmaya taşır.

Akıllı sözleşmelerin spesifikasyonunu ve yürütülmesini zincirden zincir dışıya taşımak da gizliliği artırır. Zincirleme sırasında, akıllı sözleşmenin birçok detayı tüm ağla paylaşılır. Akıllı sözleşmeleri zincirden uzaklaştırarak, ağ sadece katılımcıların sözleşme şartlarının yerine getirildiğini ve söz konusu işlemin geçerli olduğunu kabul ettiğini bilir.

Son olarak, verimlilik açısından, Scriptless Scriptler zincir üzerinde doğrulama ve depolama gerektiren veri miktarını en aza indirir. Akıllı sözleşmeleri zincir dışına taşıyarak, tam düğümler için daha az genel gider ve kullanıcılar için daha düşük işlem ücretleri vardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img