Bitcoin blockchain teknolojisi: Taproot?

Taproot’un arkasındaki fikir, P2SH ve MAST ile birlikte çalışan multisig Schnorr imzaları aracılığıyla işlemlere mantığın eklenmesine izin vermektir. Esasen Taproot, koşullar karşılandığında ne olacağı hakkında talimatlar içeren imza çıktıları oluşturur.

Taproot, kullanıcılar basit bir ödeme işlemi olarak çıkan komut dosyaları aracılığıyla işlemlere mantık ekleyebildiğinden, Bitcoin ağı içinde akıllı sözleşme benzeri işlevsellik oluşturur.

Taproot’un büyük avantajları , orijinal teklifçi Greg Maxwell tarafından kısaca açıklanmıştır :

  • “Bu yapının, sabit taraf akıllı sözleşmeleri için mümkün olan en büyük anonimliğe izin vererek mümkün olan en basit ödemelere benzemesine inanıyorum. Bunu, genel durumda herhangi bir ek yük olmadan, kabataslak veya pratik olmayan teknikler çağırıyor, sözleşme katılımcıları arasında ekstra etkileşim turları gerektiriyor ve diğer verilerin dayanıklı bir şekilde saklanmasını gerektirmiyor. ”

P2SH – Komut dosyasına ödeme karması

Taproot’un düzgün çalışması için P2SH gereklidir. Tüm Bitcoinler aslında komut dosyalarında “kilitlenir” – blok zincirinde bir işleme gömülü olan ve bir sonraki işlemde paraların nasıl harcanabileceğini tanımlayan birkaç kod satırı. Harcama koşulları genellikle madeni paraların sahipliğini kanıtlamak için bir imza sağlamayı içerir. Diğer iyi bilinen durumlar arasında zaman kilitleri (yalnızca belirli bir blok yüksekliği veya tarihinden sonra harcanabilir) veya multisig (paralar yalnızca bir dizi özel anahtardan belirli sayıda özel anahtar imza atıyorsa harcanabilir) bulunur.

P2SH sadece madeni para sahibinin nasıl harcanabileceğini bilmesine izin verir. Sahibi madeni paraları harcadığında, tüm senaryoyu ve aynı zamanda senaryoya “çözümü” ortaya koyar. Daha sonra herkes, sağlanan komut dosyasının gerçekten paraları kilitleyen orijinal komut dosyası olup olmadığını kontrol etmek için ilk karmayı kullanabilir ve komut dosyasının gereksinimlerinin karşılandığını hemen sonuçlandırabilir.

Yine de, madeni paralar harcandığında, karşılanmayan koşullar da dahil olmak üzere, karşılanabilecek tüm olası koşulları ortaya çıkarmak gerekir. Bunun iki ana dezavantajı vardır:

A) Veri ağır, özellikle de birçok koşul varsa

B) Mahremiyet için kötü

Esasen, herkes fonların harcanabileceği tüm farklı yolları öğrenir, bu da örneğin ne tür bir cüzdanın kullanıldığını ve belki de kullanıcıların ifşa etmek istemediği daha fazla bilgiyi ortaya çıkarabilir.

Taproot’a girin

Taproot ilginç bir gerçekleşmeye dayanıyor: ne kadar karmaşık olursa olsun, neredeyse her MAST benzeri yapı, tüm katılımcıların sonuç üzerinde anlaşmasına ve sadece bir uzlaşma işleminde birlikte oturum açmasına izin veren bir koşul içerebilir. Basitçe söylemek gerekirse, bir MAST, Merkle Ağaçlarını – belirli bir veri kümesinin bazı bilgilerini kümenin tamamını göstermeden kanıtlama yeteneği – birleştirerek, işlemlere mantık ekleyen AST’ler (veya soyut sözdizimi ağaçları) ile birleştiren bir veri yapısıdır. kullanıcı bir programı kendi bölümlerine ayırmak için.

Şimdi, para işbirliği içinde harcanırsa, tüm katılımcılar imzalarını “eşik imzası” na birleştirir ve senaryo ile değiştirir. Ortaya çıkan “eşik imzası x komut dosyası”, fonları harcamalarına izin verir. Yine de, dış dünya için, tüm bunlar hala normal bir ortak anahtar ve düzenli bir imza gibi görünecektir – bu yüzden sadece tek bir düzenli işlem.

Tahmin edebileceğiniz gibi Taproot, birkaç imzayı tek bir imzada toplayarak Schnorr imzalarını kullanır.

Taproot, P2SH işlevini ekleyerek devreye girer, çünkü betiğinizi ayrık ifadeler koleksiyonuna böldüğünüz varsayımıyla yalnızca kullanacağınız betiğin bir kısmını gösterir. Signe’ların sadece kütük ölçekli şube sayısını ortaya çıkarmasına izin verir. Bu, kullanıcılara çok daha fazla gizlilik sağlar ve ekstra depolama gereksinimi gerektirmediğinden ölçeklenebilirliği artırır.

Taproot, Bitcoin işlemlerinin blockchain kaşifinde tamamen aynı görünmesini sağlamak için çalışıyor ve doğal olarak Bitcoin’e çok iyi gizlilik sağlayan işlemler arasındaki farkı anlatmayı imkansız hale getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img