Bitcoin, Cardano, Dash ve Zcash İyileşme Nedenleri

Kripto piyasası şu anda iyileşme belirtileri gösteriyor; haftalık grafikte Bitcoin, Cardano, DASH ve Zcash önemli çift haneli kazançlar kaydediyor. İyileşmenin olası nedenleri, Bitcoin'in borsadan ayrılmasından, yaklaşmakta olan bir küresel ekonomik krize ve 700 milyon yeni Tether'ın (USDT) basılmasına kadar uzanıyor

Kripto piyasası şu anda iyileşme belirtileri gösteriyor; haftalık grafikte Bitcoin, Cardano, DASH ve Zcash önemli çift haneli kazançlar kaydediyor. İyileşmenin olası nedenleri, Bitcoin’in borsadan ayrılmasından, yaklaşmakta olan bir küresel ekonomik krize ve 700 milyon yeni Tether’ın (USDT) basılmasına kadar uzanıyor

Bitcoin ve kripto pazarının bir önceki haftadan önceki hafta çöküşünü takiben, geçen hafta pek çok yatırımcı için en azından biraz uzlaşmacı oldu. Büyük kayıplar açık bir şekilde telafi edilemese de, Bitcoin ve diğerleri ivme gösterdi. Küresel borsa aksine, kripto para piyasasında düşüş sürmedi. Bunun yerine, Bitcoin, CNF tarafından bildirildiği gibi Dow Jones ve diğer endekslerden ayrılmayı başardı.

Geçen aya bakıldığında, ilk 50 kripto para birimi hala koyu kırmızı rakamlar yazıyor, ancak en azından haftalık görünümde, fiyat kazançları biraz umut veriyor. Son yedi gündür, Bitcoin fiyat’ı %21 civarında, Ethereum %10 ve XRP %8. İlk 30 kripto para birimi arasında ise Bitcoin Cash (+%35), Bitcoin SV (+%52), OKB (+%39), Cardano (+%15), TRON (+%18), DASH (+%57) ve Zcash (+%37) en büyük kazananlar arasında.

Bitcoin’e olan inanç geri dönüyor

Kripto pazarının toparlanması için çok önemli bir nokta, kesinlikle borsadan ayrılma ve sonuç olarak Bitcoin’e kriz zamanlarında bir çit olarak inancın geri dönüşüdür. Coinbase’in Kasım 2007 tarihli “The Economist” baskısına atıfta bulunan bir blog yazısında belirttiği gibi , “ilişkisiz” varlıklar nadirdir ve finansal krizler sırasında yüksek talep görmektedir:

  • KURUMSAL yatırımcılar 2000–2002 hisse senedi piyasasından bu yana ‘ilişkisiz’ varlıklar arıyorlar. Borsada çok büyük bir bahis oynadıklarını ve çeşitlendirmek istediklerini fark ettiler.  

Bu haftanın borsadan ayrıştırılması, Bitcoin’in anlatımını “ilişkisiz” bir varlık olarak güçlendirmiş ve böylece yatırımcıların güvenini yeniden canlandırmış olabilir. Coinbase’in açıkladığı gibi, Bitcoin’in S&P 500 ile ilişkisi tarihsel olarak oldukça değişken ve büyük borsa endeksleri ile büyük ölçüde ilişkisizdir. Coinbase’e göre, koronavirüsün neden olduğu kaza sadece geçici bir durum olabilir:

  • Bitcoin’in geçmiş tablosu güvenilir bir göstergesi ise, S&P 500 ile son zamanlarda pozitif korelasyon nöbetleri geçicidir.

Aynı zamanda, küresel bir finansal kriz birçok uzman tarafından Bitcoin için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Avrupa kısa bir süre önce 821 milyar, Amerika 700 milyar ve Çin 100 milyar ABD doları basarken, Bitcoin Halving iki aydan iskısa bir sürede yakında olacak. Birçok iktisatçı, para basmanın uzun vadedeki etkinliğinden kuşku duymaktadır. Onlara göre, geniş para politikası mevcut finansal sistemin kendi mezarını kazma tehlikesi doğuruyor. Bitcoin, enflasyondan arındırılmış bir “sert para” olarak bundan büyük ölçüde kâr edebilir ve tıpkı satoshi nagamoto’nun küresel ekonomik kriz bağlamında 2008’in sonunda tasarladığı gibi krizden faydalanıcı olarak ortaya çıkabilir .

Kripto pazarının toparlanmasının diğer nedenleri

Bitcoin’e olan artan güven, dünya çapında “Bitcoin satın al” için artan arama sorgularına da yansımaktadır. Google Arama Trendleri’nin değeri Mart ayının başında 100 üzerinden 58 iken, Bitcoin 13.000 ABD Doları’na yükseldiğinde, Haziran 2019’un en yüksek seviyesinin hemen altında geçen hafta 96’ya yükseldi.

Bununla birlikte, artan talep sadece arama sorgularına değil, aynı zamanda çarpışma sırasında 700 milyondan fazla yeni Tether’in (USDT) basılması gerçeğine de yansımaktadır. Çarpışma sırasında, Bitcoin’in likiditesine karşı bir çit olarak Tether’e olan talep önemli ölçüde arttı. Nihayetinde, yeni USDT’nin basılması, merkez bankalarının para baskısına benzer şekilde Bitcoin ve kripto piyasası üzerinde yükselişe sahip olabilir.

 

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img