Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmanın 11 yolu?

Bitcoin göndermek, almak veya saklamak istiyorsanız, bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak. Ancak bu Bitcoin cüzdanını da güvende tutmanız gerekir. İster donanım, mobil veya masaüstü cüzdan kullanın – Bitcoin her zaman dolandırıcılara, dolandırıcılara ve hırsızlara – özellikle de HODLing veya büyük miktarlarda işlem yapıyorsanız – her zaman çekici olacaktır .

Bitcoin ademi merkeziyetçi bir varlıktır ve bazı insanlar, özellikle de sektördeki yeni başlayanlar, bu nedenle yanlış bir güvenlik duygusuna sürüklenebilir. Gerçekten dikkat etmeleri gereken şey, varlığı denetleyen merkezi otoritenin olmaması nedeniyle, Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarını korumak ve korumak için tam sorumluluk alması gerektiğidir.

Bitcoin cüzdanı nedir ve nasıl çalışır?

Bitcoin almak, depolamak veya göndermek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey işletim sisteminize veya cihazınıza en uygun Bitcoin cüzdanını almaktır . Teknik olarak konuşursak, bir cüzdanda saklanan gerçek Bitcoinler yoktur, çünkü Bitcoin değişmez işlemlerin listelerini içeren bir ağdır. Bunun yerine, bir cüzdan özel bir anahtarı saklar – sadece sahibi tarafından bilinen güvenli bir dijital kod.

Bu özel anahtar , siz, sahip ve bir ortak anahtar veya bir dizi ortak anahtar (belirli bir miktar Bitcoin ile ilişkili sayısal kodlar) arasındaki ‘bağlantıdır’.

Aşağıda, sizi Bitcoin cüzdanını ve paranızı korumalı tutmak için yapmanız gereken harekete bir göz atacağız.

Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmanın 11 yolu

1. Donanım cüzdanlarını seçin

Piyasadaki bu kadar çok Bitcoin cüzdan seçeneği ile hangisini seçmelisiniz?

Özellikle siber tehditlerden endişe duyan kullanıcılar için soğuk hava deposu en iyi seçenek olabilir.

Güvenli bir çözüm, Bitcoin’inizi donanım cüzdanı olarak adlandırılan bir şeyde saklamaktır. Trezor ve Ledger gibi üreticiler , önceden yüklenmiş güvenlik katmanları ve şifreleme özellikleri ile birlikte çeşitli USB benzeri cihaz modelleri sunar. İnternete bağlanmazlar, böylece siber suçlular özel anahtarınıza erişmekte zorlanırlar.

2. Özel anahtarınızı çevrimdışı tutun

Özel anahtarınızı şebekeden çıkararak ve ‘gerçek dünyada’ tutarak cüzdanınızı koruyabilirsiniz. Özel anahtarınızı herhangi bir elektronik cihaza kaydetmek yerine bir kağıda yazmak yeterlidir. Bozulmayı önlemek için, ısıdan ve doğrudan güneş ışığından korunan kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

3. Daima güvenli bir internet bağlantısı kullanın

Çoğu kamu ağı savunmasızdır ve güvenlik kusurları vardır. Dizüstü bilgisayarınızda bir Bitcoin cüzdanınız varsa, bunun yerine telefonunuzun sıcak noktasını kullanmayı deneyin ve cüzdanınıza erişirken ne pahasına olursa olsun genel ağlara bağlanmaktan kaçının.

En iyi şey, belirli bağlantıların güvenlik kusurlarına kolayca maruz kalmayacağınız yalnızca ev veya iyi bilinen ağları kullanmaktır.

4. İyi ve güncel bir virüsten koruma yazılımı kullanın

Windows kullanıcıları genellikle çok çeşitli kötü amaçlı yazılımlara maruz kalsa da, tüm işletim sistemleri kötü amaçlı programlardan pay alır. Bu nedenle, bilgisayarınızda güncel ve güvenilir bir virüsten koruma yazılımı yüklü olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çoğu siber saldırı, cihazınıza erişmek ve cihazınızda değişiklik yapmak için virüs ve kötü amaçlı yazılım kullandığından, cüzdanınızı kurmadan önce uygun bir cihaz taraması yapmanız önemlidir.

En son kötü amaçlı yazılım programlarından korunmak için yazılımınızı zamanında güncellemeyi de unutmayın.

5. Bilinmeyen veya şüpheli bağlantılara erişmeyin

Çevrimiçi etkinliğinize dikkat edin ve bir şey garip geliyorsa her zaman bulunduğunuz sitenin bağlantısını kontrol edin. İnternet dolandırıcıları tüm web sitelerini klonlayabilir ve orijinal olanlarla neredeyse aynı URL adreslerini kullanabilir. Özel anahtar girmeniz gereken çevrimiçi bir cüzdan veya benzeri bir hizmet kullanıyorsanız, web sitesi adresinin orijinal olduğunu doğruladığınızdan emin olun.

Ayrıca Bitcoin aldatmaca e-postaları için dikkat edin . Bunlar popülaritesi artıyor ve genellikle belirli bir web sitesini ziyaret etmenizi veya bilgilerinizi girmenizi istiyor.

6. Çevrimiçi cüzdanınız için güçlü bir şifre kullanın

Çevrimiçi bir cüzdan kullanıyorsanız, şifrenizi seçerken dikkatli olun. Telefon numaralarını, doğum tarihlerini, adları veya favori filmleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, yalnızca sizin için anlamlı olan alfasayısal bir kombinasyon seçin. İstatistikler , kullanıcıların% 52’sinin farklı hizmetler arasında aynı şifreyi kullandığını göstermektedir . Cüzdanınız için şifrenizin benzersiz olduğundan emin olun.

7. Özel anahtarınızı asla vermeyin

Özel anahtarlar sadece gözleriniz içindir. Onları kimseyle paylaşmayın ve başkasından sizin için işlem yapmasını istemeyin. Özel anahtarınızı bir üçüncü tarafa veya kişiye paylaşmanızı içeren tüm teklif veya istekleri yok sayın.

8. Günlük işlemler için ayrı bir cüzdan bulundurun

Küçük günlük işlemler yapmanız gerekiyorsa, iyi bir uygulama, gerektiğinde doldurabileceğiniz ayrı bir cüzdan oluşturmaktır. Kaç Bitcoin adresi veya cüzdan oluşturabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur.

İşlemlerinizi sıralamak ve en önemlilerini ayrı tutmak, tüm portföyünüzün güvenliğini artıracaktır.

9. Çevrimiçi cüzdanlar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

Çoğu çevrimiçi cüzdanın iki faktörlü kimlik doğrulaması vardır ve her zaman kullanmalısınız. Bu basit ama etkili bir güvenlik önlemidir.

10. Her zaman Bitcoin adresini kontrol edin

İşlem yaparken, her zaman alıcının adresine çok dikkat etmelisiniz. Bir Bitcoin adresini kopyalayıp yapıştırdığınızda ve yapıştırılan çıktıyı başka bir adresle değiştirdiğinizde ‘müdahale edebilen’ kötü amaçlı yazılım programları vardır. Dikkatli değilseniz, Bitcoinlerinizi başka birine gönderirsiniz.

11. Dijital cüzdanınızı yedekleyin

Yedekleme, cihazınızı kaybetmeniz veya cihazınızın arızalanması durumunda cüzdanınıza erişmenizi sağlar. Yedeklemeniz için farklı veya güvenli bir yer seçin. Cihazınızın çalınması durumunda, yedek dosya ile cüzdanınıza erişimi geri yükleyebilirsiniz. İhtiyati tedbir olarak, fonları başka bir cüzdana taşıyabilirsiniz.

Sonuç

Sonunda, Bitcoin cüzdanınızın güvenliğinden yalnızca siz sorumlusunuz. Kripto para birimi sahnesi sürekli gelişiyor ve güvenlik sistemleri geliştiriliyor, bu nedenle Bitcoin veya diğer kripto para cüzdanlarınızı kötü amaçlardan uzak tutmak için gerekli tüm güvenlik önlemlerini almalı ve en son güvenlik geliştirmeleri ve güncellemeleri ile güncel kalmalısınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img