Bitcoin Fiyatındaki Beklenmedik Düşüşün Sebebi Ne?

7 Mart 2020 tarihinde 9000$ ve civarlarında seyreden Bitcoin fiyatı bir hafta içinde 3700$ seviyesine kadar geri çekildi. Peki -60% gibi büyük çaplı bu düşüşün asıl sebebi ne?

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından, yeni tip koronavirüsün global bir ‘’pandemi’’ olarak ilan edilmesi, önceleri çok da önemsemeyen ülkelerin işi ciddiye almaları ve bunların sonucunda oluşan panik ortamının da etkisiyle bütün piyasalar bir darboğaza girmiş durumda. Altın, petrol, hisse senedi, tahvil gibi çeşitli yatırım araçlarının dahi en az 20% düştüğü bir karamsarlık ortamında elbette ki kripto para fiyatları da bu düşüşten nasibini aldı. Başta Bitcoin ve Ethereum gibi öncü kripto paralar olmak üzere 13-14 Mart 2020 tarihlerinde neredeyse tüm kripto paralar yarı yarıya kayıp yaşadı. Peki sadece COVID-19 pandemisi ve buna bağlı panik satışları ile yaşanan kayıpları açıklamak mümkün mü? Çoğu analist tüm dünyada gerçekleşen bu düşüşün TEK sebebi olarak koronavirüs salgınının kontrol altına henüz alınamamış olmasını öne sürüyor. Yazının hazırlandığı şu saatlerde Türkiye özelinde doğrulanmış vaka sayısı 191 iken 2 vatandaşımız da yeni tip koronavirüs sebebiyle yaşamlarını yitirdiler. Ölenlere Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Peki çoğunluğun aksini iddia edenlerin Bitcoin düşüşü hakkındaki teorileri neler?

Bazıları, bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, BitMEX borsasını hedef alan saldırıların düşüşün ana etmenini oluşturduğunu savunuyor. 13 Mart gecesi meydana gelen iki saldırının BitMEX’in yaklaşık 30 dakika kapalı kalmasına neden olduğu ve bundan dolayı panik satışlarının iyice yükselip Bitcoin fiyatını yerle bir ettiğini öne sürüyorlar. Bu tez bir bakıma doğru karşılanabilir çünkü dünya üzerinde yapılan kaldıraçlı Bitcoin ticaretinin kalbi BitMEX. Bu nedenle yaşanan 30 dakikalık teknik aksaklık bile bu denli yüksek kayıplara neden olmuş olabilir.

Bir başka teori ise, yaklaşık 10 yıl önce kazılmış bazı Bitcoin’lerin İLK defa hareket ettirilmesinin bu düşüşteki temel etmen olduğunu savunuyor. Bitcointalk forumunda ‘’whoamisoon’’ kullanıcı ismini kullanan kişi, 10 Mart günü öğle saatlerinde açtığı bir post ile şunları söyledi: ‘’ Elimde, kendi GPU’nuzu kullanarak dahi kazım yapabildiğiniz zamanlardan kalan Bitcoin var, bunları satmak için hangi borsaya nasıl transfer ederim?’’ Kendini ‘’uzun bir aradan sonra geri dönen acemi’’ olarak niteleyen kullanıcı, edindiği bilgilerle işini 1 günde halletmişe benziyor. Aynı post içinde de görebileceğimiz gibi, 20’dan fazla adresten tek bir Coinbase borsa adresine gönderilen 1000 Bitcoin’in anlık 7,500-8000$ arasındaki bir fiyattan satıldığı tahmin ediliyor. Yaklaşık 8,000,000$ değerindeki bu satış emirlerinin de diğer borsa kullanıcılarını tetiklediği ve insanların fiyata bakmadan satış yapmaları nedeniyle Bitcoin fiyatının -60%’lara varan eksileri gördüğü düşünülüyor. Bu linkten de anlaşılacağı gibi farklı adreslerden gelen ve tek bir Coinbase adresine gönderilen bu denli yüksek miktardaki hareket belki de düşüşteki en büyük etmeni oluşturuyor.

 

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img