Bitcoin karma oranının önemi?

Bitcoin karma oranı, medya kanalları ve kripto para meraklıları arasında en çok tartışılan konulardan biridir. Yine de, karma oranının nasıl çalıştığı ve gerçek amacı hakkında birçok yanlış anlama var. Ağı güvence altına almak mı? Bitcoin blok zincirini tasarımla değiştirilemez hale getirmek mi? Ağ katılımcıları arasındaki rekabeti teşvik etmek mi?

Bu kılavuzda, Bitcoin karma oranının nasıl çalıştığını ve farklı amaçlarını ele alacağım. Ancak, hash oranının neden bu kadar önemli olduğuna derinlemesine dalmadan önce, neredeyse 100 yıl önce enerji tabanlı bir para birimi öngören iki kişiden, Bitcoin’in bugünkü çalışma biçimiyle derinden bağlantılı olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

1921’de Henry Ford enerji bazlı bir para birimi çağırdı, çünkü bu insanların merkez bankası ve krallardan uzaklaşarak paraların darbelerine katılmasını sağlayacaktı.

Zamanının en etkili insanlarından biri olan Thomas Edison da Enerji Para Birimi projesinin bir parçasıydı ve asıl hedefleri, enerjiyi (Kw) 1: 1 oranında USD’ye dönüştürecek bir para birimi kurmaktı.

Bu iki cesur girişimcinin, basımın katılımcılar arasında dağıtılması için mutlak ihtiyacı nasıl düşündüğü ilginç – bugün Bitcoin’in hash oranı ile elde etmek istediğimiz şeye benzer bir model.

Bitcoin karma oranı: Nedir?

Bitcoin hash oranı, belirli bir sürede gerçekleştirilen hash operasyonlarının sayısı veya esas olarak bir madencinin performansının hızı olarak tanımlanır. Karma oranı, kripto para madenciliği ve blockchain operasyonlarının lojistiğinde önemli bir faktördür ve kripto para birimi topluluklarında sıklıkla değerlendirilen ve tartışılan bir şeydir.

Bir anlamda, karma oranı, bir kripto para ağının işlevselliğini sürdürmek için sürekli olarak ne kadar güç tüketdiğini ifade eden bir ölçüm birimidir. Farklı kripto para birimlerinin farklı karma hızları vardır – yani, işlevlerini yerine getirmek için farklı genel hesaplama gücüne ihtiyaç duyarlar.

Karma hızı, blokları doğrulamak için büyük enerji harcaması (varyanta bağlı olarak) gerektiren tek konsensüs algoritması olduğundan, yalnızca Proof-of-Work kripto para birimlerine atfedilir.

O nasıl çalışır?

Karma hızı iki şeye bağlıdır:

A. Donanım kombinasyonunuzun ne kadar güçlü olduğu

Tüm topluluğun birleşik donanımı ne kadar güçlü?

Yukarıda açıklandığı gibi, karma oranı ne kadar yüksek olursa, blokları doğrulama ve hem blok ödülleri hem de işlem ücretleri kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur; bu, madencilerin hedefi. Bu nedenle, madencilerin teşviki mümkün olduğunca fazla karma oranına sahip olmaktır. Bunu yapmak için, karma oranlarını yüksek tutmak için hem donanım hem de sürekli enerji için para harcamalıdırlar.

Karma oranının bir başka önemli yönü de nasıl dalgalandığıdır. Bir karma oranının ne kadar yüksek / düşük olduğunu tanımlayanı tam olarak anlamak için, işlemleri onaylayan düğümlerin sayısına ve madencilik zorluğuna bakmalıyız – yeni bir blok bulmanın ne kadar zor olduğunun göreceli bir ölçüsü (ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulması) bir blok bulmak için harcayın).

Karma hızının artması, daha fazla karma gücü (daha fazla donanım veya madenci düğümü) eklemektir. Bir blok bulma zorluğu arttıkça, madencilerin bir blok bulmak için ekstra enerji harcaması gerekir.

Daha mı iyi?

Bu sürekli enerji harcaması, PoW konsensüsünün blok zinciri verilerini toplam karma oranı (enerji değişmezliği) tarafından tüketilen enerjiye bağlamasıyla Bitcoin blok zincirini dünyadaki en güvenli değer ağı haline getirir.

Özünde, karma oranı, blockchain ağ güvenliğinin önemli bir boyutudur, çünkü tek bir varlığın geçmiş blokları değiştirmek için ne kadar enerji harcaması gerektiğini temsil eder. Karma gücün% 51’ine sahipseniz, tarihi değiştirmek için ne kadar enerji harcamanız gerekir?

Daha yüksek bir karma oran, blok zincirini değiştirmenin daha zor olduğu anlamına gelir, bu da Bitcoin’e değerini veren – değişmez olduğu gerçeğidir.

Tabii ki, kapsamadığım güvenliği büyük ölçüde etkileyen başka bir faktör daha var: karma oran dağılımı. Özünde, coğrafi olarak dağınık düğümler ne kadar fazlaysa o kadar iyidir.

Özünde, daha yüksek bir karma oranının her zaman bir blok zincirinin daha güvenli olduğu anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir, çünkü düğümlerin coğrafi konumu da bir rol oynar. Ayrıca, hash oranının fiyatı değil, madencilik zorluğunu ve enerji maliyetini takip ettiğini belirtmek önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img