Bitcoin Lübnan’ın Bankacılık Krizine Uyacak mı?

Lübnan'ın mali krizinde alternatif para politikası arayan bankalar ve alternatif bankacılık hizmetleri için mücadele eden vatandaşlar var.

Ekonomik kriz yıllardır sürüyor, ancak siyasi çalkantılar ve pandemiye bağlı küresel pazardaki gerileme, hükümet temerrütleri ve Lübnan poundunun değersizleşmesinden korkuyor. Sonuç olarak, daha fazla Lübnanlı insan , kırık bankacılık sistemine kıyasla nispeten ucuz ve erişilebilir olan bitcoin (BTC) hakkında bilgi istiyor .

Lübnan Pound’un dolara döviz kuru, her dolar için 1.500 pounddan her dolar için 4.000 pound’a fırladı.Bu döviz kuru, dolar cinsine göre de değişir. Zaten kısıtlı Lübnan bankacılık sisteminin içinde olan dolar, dolaşmak daha kolay olan yerel karaborsadan fiziksel dolardan daha ucuza işlem yapıyor. Bitcoin araştırmacısı Matt Ahlborg, bu yüzden bazı insanların banka kredilerini ucuza ödemek için karaborsa dolar satın almak için bitcoin kullandıklarını söyledi.

Çoğu LocalBitcoin yatırımcısı, Bitcoin‘lerini ikamet ettikleri ülkenin dışındaki banka hesaplarını kullanarak alır ve yerel girişi bir reklam türü olarak kullanır. Yabancı müşterilerden veya çevrimiçi oyunlardan bitcoin kazanan bazı yazılım geliştiricileri ve poker oyuncuları da bitcoinlerini tezgah üstü (OTC) tüccarlara yerel para birimine tasfiye etmek için getiriyor. Benzer şekilde, Choueh Hukukunun ortağı olan avukat Charbel Choueh, firmasının Lübnan’da yurt dışındaki müşterilerden hem tether (hem de USDT) hem de bitcoin kabul eden ilk şirket olduğunu söyledi.

Ahlborg, “Ülkeye gelen bitcoin serbest piyasadan geliyor… artı biraz poker insanlarından ve havalelerden geliyor,” dedi Ahlborg, çoğu yeninin borsalara güvenmek yerine bitcoin gazilerini bulmak için sosyal ağları nasıl kullandığını ifade etti. “COVID-19’un geleneksel finans ve tedarik zinciri işletmelerinin kapanması nedeniyle daha fazla talep var.” dedi.

2013 yılından bu yana Lübnan’da faaliyet gösteren bir anonim tüccar, yerel havale ağlarının COVID-19 salgını talebini ve dolayısıyla ücretlerini artırdığını ekledi . Şimdi havale seçeneklerinin daha pahalı olduğuna göre, bitcoin daha ucuz ve daha çekici bir seçenek.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img