Bitcoin Madenciliği Zorluk Oranı

Bitcoin’in madencilik zorluk oranı ayarlaması, Nakamoto konsensüsünün başarısının arkasındaki temel yeniliklerden biridir. Madenci miktarı arttıkça veya azaldıkça, Bitcoin’in PoW’sının zorluğu artar veya azalır, her 2016 engeller. Bugün neredeyse % 7 artış gördük.

Madencilik zorluğu arttı, ancak Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bitcoin’in madencilik zorluk oranı yaklaşık iki haftada bir veya 2016 blokta yeniden kalibre ediliyor. Bu, daha fazla madenci ağın hash oranına eklendikçe, PoW’un zorluğunun artmasıyla yeni blok ödülleri bulmayı daha da zorlaştırıyor. Madenciler toplu olarak madenciliği durduracaklarsa, dengeyi korumak için zorluk azalacaktı.

Bitcoin’in PoW karma hızı,yeniden yapılanma saldırısı yapmak veya blok zincirini değiştirmek için ihtiyaç duyacağınız hesaplama gücü miktarıdır. Bitcoin’in hash oranı şu anda 121.637.666 tera hash seviyesinde. Karma oranı arttıkça ve daha fazla madenci ağı güvence altına aldıkça, Bitcoin’in fiyatı bunu takip eder.

Bitcoin’in hash oranı zorluğu bugün sabah 5:50’de neredeyse% 7 arttı. Bir sonraki programlı zorluk oranı yeniden kalibrasyonu en erken 21 Mart’ta veya 2016 bloklarında gerçekleşecek. Zorluk arttıkça ağa saldırmak çok daha zorlaşır.

Bitcoin ağına saldırmak için, bir saldırganın şu anda Bitcoin’i birleştiren diğer binlerce bilgisayardan daha fazla bilgi işlem gücü sağlaması gerekir. Bu tür bir saldırı, karma oranı arttıkça ekonomik olarak olanaksız hale gelir. Daha düşük karma oranına sahip daha küçük PoW zincirleri, kötü niyetli aktörlerin saldırılarına karşı daha savunmasızdır.

Yarı yarıya yükselen karma oranı yükseliş olarak görülüyor

Zorluğun bu yarıya yakın artışını görmek genellikle çok yükseliş olarak algılanır. Yeni BTC üretim maliyetinin artması ve yeni basılmış madeni para arzının azalması, fiyatların yükselmesine neden olarak yukarı doğru fiyat baskısı ekler.

Operasyonda kalmayı ve yarıda kalmayı başaran madenciler, sonuç olarak genellikle daha karlı hale gelirler.

Yazar : Nilhan Tunç

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img