Bitcoin Nedir

2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde patlak veren ve ‘’Mortgage Krizi’’ olarak adlandırılan finansal darboğazın etkileri hala sıcakken, 15 Eylül 2008’de 150 yılı aşkın geçmişe sahip ve dönemin en büyük dördüncü Amerikan bankası olan ‘’Lehman Brothers-Lehman Kardeşler’’ iflasını açıkladı. Zaten bir önceki seneden beri sallantıda olan emlak piyasası başta olmak üzere tüm Amerikan ekonomisi bundan oldukça zararlı çıktı. Özellikle şişirilmiş emlak fiyatları ve yüksek hacimli krediler yüzünden meydana gelen bu iflas ve Amerikan ekonomisindeki kriz hiç hızını kesmeden Atlantik ve Pasifik’in karşı kıyılarına da yayıldı. İşsiz kalan insanlar bir yana binlerce kişinin intihar etmesindeki temel sebep olarak da bu finansal kriz kaynak gösterildi. Buradaki önemli nokta ise aslında Lehman Kardeşler’in bilgilerine göre yaklaşık 619 milyar dolarlık borcuna karşılık 623 milyar dolar değerinde aktif değeri bulunması idi. Fakat zamanla anlaşıldı ki 623 milyar dolar olarak gösterilen bu rakamın gerçeğin oldukça altındaydı.

İşte böylesine çalkantılı bir dönemin ortasında 31 Ekim 2008 günü ‘’Satoshi Nakamoto’’ kullanıcı adlı bir kişi veya bir grup insan 9 sayfalık bir bildirgeyle, insanlar arasındaki para gönderim işlemlerinde bankalar gibi üçüncül kişilerin aradan çıkartılması adına; daha önce hiç duyulmamış, hiç tasarlanmamış bir varlık oluşturulması gerektiği fikrini ortaya attı: BİTCOİN

Peki kimdir bu ‘’Satoshi Nakamoto’’?

Yıl 2020 olmasına rağmen hala Satoshi Nakamoto isimli bir kişi mi yoksa bir grup yenilikçi insan mı bu Bitcoin’in mucitleri arasında yer alıyor bilemiyoruz. Bununla ilgili çeşitli teoriler bulunmakta: Özellikle ilk kazılan Bitcoin’lerin çok büyük kısmının uzun zamandır hiç hareket etmemiş olması nedeniyle Bitcoin mucidi veya mucitlerinin şu ana kadar cinayete kurban gittikleri veya çok daha basit şekilde cüzdanlarının anahtarlarını kaybettikleri söyleniyor. Ancak bu teorilerden hiçbiri günümüzde doğrulanabilmiş değil, uzun bir zaman boyunca da doğrulanabilecekmiş gibi durmuyor.

‘’Bitcoin Kazmak’’ Ne Anlama Gelmektedir?

İcat edilen yeni para birimi Bitcoin, en fazla 21,000,000 tane olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kısaca bir örnek vermek gerekirse; 2008 krizinin etkilerini yok edebilmek amacıyla ABD tarafından basılan dolar miktarı, o zamana kadar basılan dolar adedinin yaklaşık 4 katına karşılık geliyordu. Bu örneği göze aldığımızda, gelecekte ne olursa olsun Bitcoin adedi en fazla 21,000,000 adet olarak sınırlı kalacaktır. Bu Bitcoin’lerin kullanıma çıkması için de ‘’madenciler tarafından kazılmaları’’ gerekiyor. Madenciler dediğimiz grup, CPU hacimleri yüksek bilgisayarlardır. Bunlar kullanılarak karmaşık algoritma ve problemlerin çözülmesine ödül olarak madencilere Bitcoin hediye edilmektedir. Günümüz şartlarında çok sayıda bilgisayar tarafından Bitcoin madenciliği yapılması ve madencilik için kullanılan bilgisayarların performans değerlerinin her geçen gün yükselmesi nedeniyle de Bitcoin kazmak her geçen gün daha da zor hale gelmektedir.

Her Bitcoin kazılması sırasında ‘’bir blok ödülü’’ madencilere aktarılmaktadır. Bu ödül ilk olarak, her bulunan blok başına 50 Bitcoin olarak belirlenmişti. Her 210,000 bloktan sonra yarıya indirilmesi de Bitcoin özellikleri arasındadır. Her blok ortalama 10 dakikada kazılmakta ve bu oranla günde 144 blok kazılması öngörülmekte. Bu hesapla 210,000 blok kazılma süresi ortalama 4 yıl gibi bir zaman sürecektir ancak Bitcoin kazımının kolaylaşıp zorlaşmasına bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir. Her 210,000 blok kazılması demek bir blok başına düşen Bitcoin ödülünün ‘’yarıya inmesi’’ veya ‘’Bitcoin halving’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu yazının yazıldığı tarih olan Mart 2020 sırasında 3. Bitcoin yarılanmasının Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenmektedir. Her yarılanma için kalan zamana ulaşmak için bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Kazamayacaksam Nasıl Bitcoin Sahibi Olabilirim?

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi Bitcoin kazım işlemlerinin gün geçtikçe zorlaşması nedeniyle bu yoldan Bitcoin’e sahip olmak artık pek kolay değil. Ancak daha önceden Bitcoin’e sahip kişilerden bu Bitcoin’leri almanız mümkündür. Bu işlem, 2009-2010 yıllarında birebir satış şeklinde gerçekleşirken şu anda kripto para borsaları aracılığıyla isteyen herkes Bitcoin satın alabilir. Türk borsalarında nasıl işlem yapılıp Bitcoin alınabileceği konusunda ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca PAPARA üzerinden yabancı kripto para borsası Binance üzerinden de Bitcoin alma imkanınız bulunmaktadır.

Bir Başkasına Nasıl Bitcoin Gönderebilirim?

Bitcoin tuttuğunuz cüzdanınıza giriş yapıp daha sonra ‘’Send-Gönder’’ kısmına bastıktan sonra göndermek istediğiniz miktarı ve gönderilecek Bitcoin cüzdan adresini yazmanız yeterli olacaktır.

Bitcoin Yatırım Aracı Olabilir Mi?

Tüm dünyada insanlar, bu sorunun cevabı konusunda birbirleriyle tartışma içindeler. Bir kesim Bitcoin’in çoktan altın, hisse veya bono kağıdı gibi yatırım araçlarının içinde bir seçenek olarak kendine yer edindiğini savunurken bir kısım ise hala Bitcoin’i bir varlık olarak daha tanımoyor. Özellikle Bitcoin fiyatlarındaki 1 gün içinde yaşanan 20%’lik yükselme veya 50%’lik düşüş gibi nedenlerin varlığı, bu görüşün karşıtlarının en temel dayanağını oluşturuyor. Ancak kısa bir internet araştırmasıyla Amerikan piyasalarının 12/13 Mart 2020 tarihlerindeki sırasıyla 10% düşüş ve 9% artış yaşamasına bu kesimden kesin bir açıklama getirilemiyor. Piyasaya çıktığı ilk günlerde 0.01$ dahi değeri olmayan Bitcoin’in şu sıralarda 5300$ üzerinden işlem görüyor olmasını göz önüne alırsak da uzun vadeli yatırımcılar için bulunmaz bir nimet olarak gösterilebilir.

Yazılarımız sadece değerli Türk halkını bilgilendirmek amacıyla yazılmaktadır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. O yüzden bu konuyu sizin görüşlerinize bırakıyoruz.

‘’Bitcoin Nedir’’ sorusunu en genel anlamıyla cevaplamaya çalıştık. Ancak aklınıza takılan kısımları yazımızın hemen altında bulunan yorumlar kısmına sorabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img