Bitcoin Piyasa Analizi

Bitcoin (BTC) geçen ay önemli bir %15’lik düşüş yaşadı ve bu önemli fiyat düşüşünün arkasındaki potansiyel katalizörler hakkında tartışmaları başlattı. Piyasa gözlemcileri, bitcoin madencilerinden gelen satış baskısı, Mt. Gox iadeleri ve Almanya’nın Saksonya eyaletindeki son gelişmeler gibi çeşitli faktörleri işaret ettiler.

NYDIG’deki araştırma başkanı Greg Cipolaro, bu katalizörlerin fiyat düşüşünden tamamen sorumlu olduğu fikrini sorguluyor. Son bir notta, duyguların ve psikolojinin kısa vadeli piyasa hareketlerini etkileyebileceğini vurgulayarak, satış baskısının etkisinin abartılmış olabileceğini vurguladı.

Cipolaro şunları belirtti: “Diğer faktörlerin burada rol oynamadığının farkında değiliz, ancak rasyonel yatırımcının bu durumu, irrasyonel korkular tarafından yaratılan ilginç bir fırsat olarak görebileceğini düşünmek makul olabilir.”

Ana Gözlemler ve Analiz

Ana Gözlemler ve Analiz

  • Mt. Gox, ABD hükümeti ve Almanya’nın Saksonya eyaleti ile ilgili Bitcoin transferleri konusunda endişeler artmış, potansiyel büyük çaplı satışların korkularına neden olmuştur. Ancak, Cipolaro’nun analizi, bu kuruluşların ellerindeki varlıkları likide etmeleri durumunda bile, BTC fiyatına etkisinin son piyasa hareketlerinin işaret ettiğinden daha az olacağını öne sürmektedir.
  • Yarılanma sonrası bitcoin madencilerinin ellerindeki varlıkları satmaya başladığına dair raporlar, NYDIG’in verileri tarafından çürütülmüştür. Veriler, halka açık madencilik şirketlerinin aslında Haziran ayında bitcoin varlıklarını artırdığını göstermektedir. Bazı satış faaliyetleri gözlemlense de, önceki yıllarda görülen seviyelerin altında kalmıştır.
  • Cipolaro, madenci işlemleriyle ilgili blok zinciri verilerini açık bir bağlam anlamadan yorumlamanın yanlış olduğuna dikkat çekerek, borsalara veya OTC masalarına taşınan paraların hemen satışı göstermediğini belirtti. Bunlar teminat olarak veya başka amaçlarla kullanılabilir.

Genel olarak, NYDIG’in analizi, dış faktörlerin kısa vadeli olarak Bitcoin’in fiyatını etkileyebileceğini, ancak bilinçli yatırım kararları almak için piyasa dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılmasının esas olduğunu öne sürmektedir.

Bitcoin Piyasa Analizi

Kaynak: Coindesk

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img