Bitcoin teknolojisi: Donanım cüzdanlarının güvenliğini yükseltme?

Donanım cüzdanlarının amacı, özel anahtarları güvende tutmak, kullanıcıların işlemleri imzalamasına ve güvenli bir şekilde para almasına izin vermektir.

Çok basit bir mekanik ve nispeten temel bir teknoloji kullanıyorlar, ancak Bitcoin ağında yapılan ilerlemelerle donanım cüzdanları çok daha güvenli ve kullanımı daha kolay olabilir.

Gelecekteki özellikler

Donanım cüzdanlarının hala desteklemediği, hem güvenliği hem de kullanım kolaylığını ciddi şekilde artıracak bir dizi özellik vardır.

Bitcoin blok zincirinde zaten geliştirilmiş olan bazı potansiyel yükseltmeler arasında CoinJoin, Lightning, özel komut dosyaları, multisig ve yan zincirler bulunmaktadır.

Yazma sırasında, CoinJoins’i donanım cüzdanlarıyla gerçekleştiremezsiniz, yani gizliliği artırmak için madeni paralarınızı diğer kullanıcıların paralarıyla karıştırmanın bir yolu yoktur. Basitçe söylemek gerekirse, CoinJoin, birden çok göndericiden gelen işlemlerin, halka imzalarına benzer şekilde tek bir işleme dönüştürülmesini sağlayan bir mekanizmadır.

İşlem esnekliğini artırmanın ve cüzdanın üzerine ekstra bir gizlilik katmanı eklemenin başka bir yolu , donanım cüzdanı yazılımına imza toplama veya Schnorr imzaları eklemek olacaktır . İmza toplama, her biri kendi anahtarına sahip olan birkaç kişinin olduğu anlamına gelir. Daha sonra, ancak hepsi bir araya geldiğinde imzalamak için kullanılabilen birleşik bir anahtar üretebilirler. Bu teknoloji, birden çok kullanıcının geçerli olması için bir işlemi imzalaması gereken çoklu oturum veya çoklu imza işlemlerinde kullanılır.

Teknik olarak, tüm işlem girişi imzalarını bir araya getirmek için, çok imzalı bir şemaya değil, daha ziyade bir toplu imza şemasına ihtiyacımız var. Farklılık, toplu imza şemasında, her imzalayıcının herkes tarafından paylaşılan bir mesaj yerine kendi mesajına sahip olmasıdır.

Donanım cüzdanları için acil avantaj, kullanıcıların mesajlarını gizli tutabilmeleri ve yalnızca gerektiğinde sahipliklerini kanıtlamaları gerektiğidir. Veri sahipliği açısından, bu mantığın donanım cüzdanlarına uygulandığında çok imzalı şemalardan daha anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Donanım cüzdanlarında yıldırım mı?

Yıldırım yenilikçi bir teknolojidir ancak zor olabilir. Ödemeleri almak için hala Yıldırım faturaları oluşturmamız gerektiği, kullanıcılar için bir güçlük olabilir. Ayrıca, kullanıcılar işlem yaparken kanalların açık ve açık kalması gerekir. Aynı zamanda, acentelerin zaman kilitlerine dikkat etmesi gerekir, aksi takdirde işlemler başarısız olabilir.

Yıldırım ödemelerini yönlendirmek ve ayrıca Yıldırım ödemelerini almak için operatörlerin her zaman bağlı olmaları gerekir. Kanalın hala açık, kapalı veya hata verip vermediğini kontrol etmek için blok zincirinin sürekli izlenmesi gerekir.

Bir başka küçük darboğaz, Yıldırım protokolündeki gizli anahtarların sayısına bağlıdır. Zincirleme anahtarlar, kanal anahtarları ve iptal sırları vardır. Ayrıca kanalları finanse etmek için kullanılan anahtarlar, kanalları güncellemek için kullanılan anahtarlar ve diğer taraflara verdiğimiz iptal sırları da var.

Ayrıca, bir saldırgan Lignthing düğümünüzün denetimini ele geçirirse, donanım cüzdanınızın güvenliği tehlikeye girer.

Bir saldırgan donanım cüzdanınızın bağlantısını tamamen kesmeye çalışırsa yedek iletişim kanalına sahip olmak iyi olur. Gözetleme kuleleri çalışabilir veya bir şeylerin yanlış gittiğini kullanıcıya bildirebilir.

Donanım cüzdanlarında yıldırımın güvenliğini sağlama

Bu sorunları hafifletmek için, bazı yönlendirme işlevlerini sınırlandırarak ödeme almak ve göndermek için bazı düğümleri sınırlamak mümkün olabilir. Bu, kullanıcıları kanalı açmak için kullanılan anahtarla donanım cüzdanında bir mesaj imzalamaya zorlar ve bu mesaj doğrulanabilir. Mesaj güvenilir düğüme yönlendirilir ve diğer kanallara yönlendirilebilir.

Bir başka ilginç özellik, bir mesajı imzalama ve bir sınır tanımlama ve daha sonra güvenilen düğümün söz konusu sınırı uygulama yeteneğidir.

Bu hala güvenilir düğümün düzgün davranmasına dayanır, ancak en azından harici saldırganlara karşı bazı ek güvenlik vardır.

Bu çözümün önerdiği, merkezileştirmenin artması nedeniyle daha yüksek bir entropidir ve yalnızca kullanıcıların işlem yaparken kendi fonlarından daha az risk almalarını sağlamaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img