Bitcoin teknolojisi: Statechains?

Statechains, Bitcoin protokolü üzerinde geliştirilen bir yan zincir teknolojisidir.

Yan zincirlerin, ödeme kanallarının veya diğer ölçeklenebilirlik odaklı çözümlerin amacı Bitcoin ağı içindeki işlem sürelerini iyileştirmektir. Yazma sırasında, her bir Bitcoin bloğu her 10 dakikada bir (ortalama olarak) üretilir ve her blok en fazla yaklaşık 2 MB değerinde işlem içerir.

Ortalama olarak, Bitcoin saniyede 7-10 işlem gerçekleştirebilir, bu da çoğu ticari odaklı ihtiyaç için çok yavaş sayılır.

Buna karşılık Visa, Mastercard ve diğer ödeme işlemcileri saniyede milyonlarca işleme kadar gidebilir. Tabii ki, yüksek verim elde eden herhangi bir hizmet gibi, ağır bir şekilde merkezileştirilirler.

Daha iyi verimlilik ve daha yüksek işlem işleme oranı elde etmek için, Bitcoin mevcut ademi merkeziyetçiliğinin çoğunu koruyacak ve aynı zamanda Bitcoin kullanıcıları arasında daha hızlı aktarımlara izin verecek alternatif özellikler uygulamayı amaçlamaktadır.

Statechains nasıl çalışır?

Statechains protokolü, Bitcoinlerin ajanlar arasında aktarılması için basit bir alternatif yöntem sağlar. Bu protokol, sisteme girerken veya sistemden çıkarken veya Lightning gibi anlaşmazlıklar olduğunda yalnızca bir katman blok zincirini kullanır.

Statechain, yönetimi altındaki her UTXO’nun (harcanmamış işlem çıktısı) geçmişini içeren bir defterdir. Bu defter aynı zamanda Statechain varlığı ve sunucuları tarafından da korunur ve bu da onları hatalı davranışlardan sorumlu kılar.

Güvenliği artırmak için, bir Statechain doğrulayıcısı olarak birden fazla varlık eklenebilir, yani çoklu oturum grubu gibi birleşik bir imzalayanlar grubu yapmak mümkündür.

Ayrıca, Statechain’i işleten işletmenin her işlemin kaydedildiği bir defteri kebir tutması beklenmektedir. Bu, yetkisiz para çekme işlemlerine karşı kanıt görevi görür. Bu çalışma modeli ile, kullanıcıların işlemlerinin bir noktada Statechain’e dahil edildiğine dair kanıtları saklaması şartıyla dolandırıcılık kanıtlanabilir (ve gelecekte önlenebilir).

Diğer blok zincirlerinden farklı olarak, Statechains’de, her UTXO, diğer UTXO’ların geçmişinden bağımsız bir geçmişe sahiptir, çünkü paralar birleştirilemez veya birden fazla çıkışa bölünemez. Akıllıca, bu yeni blockchain modeli, kullanıcıların sadece önem verdikleri UTXO’ların geçmişini seçici olarak doğrulamasına ve izlemesine olanak tanır.

Statechains zincirleme işlemler kadar güvenli olmasa da, teknolojinin çoklu güvenlikten veya federasyon yan zincirlerinden bir adım yukarı çıktığı düşünülmektedir. Bu uygulama Schnorr imzalarını – bir tür imza toplama – kullanır, gerekirse Eltoo, adaptör imzaları ve Graftroot kullanır .

Tabii ki, Statechains’in de bir dezavantajı var. UTXO’ları tam olarak transfer etmek için mutlak ihtiyaç, küçük miktarlara kolayca bölünemedikleri için Statechains kullanarak mikro işlem yapmanın zor olduğu anlamına gelir.

Statinlerin Avantajları

Yıldırım Ağı (LN) ile karşılaştırıldığında, statechains daha fazla güvenlik sunar çünkü madeni paralar, yeterli şekilde finanse edilen kanallar ağında bir yol bulmak zorunda kalmadan doğrudan aktarılabilir, bu da yönlendirme ve güvenlik için bir sorun olabilir.

Ayrıca, kullanıcılar yalnızca önem verdikleri UTXO’ları doğrulayıp saklarsa, Statechains protokolü veri ve bellek gereksinimleri açısından daha iyi bir model olacaktır. Daha sık işlem yapan veya daha fazla UTXO’yu doğrulaması ve depolaması gereken bir kullanıcı, daha az UTXO ile ilgilenen bir kullanıcıdan daha fazla ek düğüm / kanal biçiminde ek depolama alanına ihtiyaç duyacaktır.

Ek olarak, Statechains’deki mikro işlemlerle ilgili bir sorun olsa da, LN ödeme kanallarını Statechains ile entegre etmek mümkündür, yani bir kullanıcı mikro işlemler için Lightning özellikli bir Statechain kullanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img