Bitcoin’deki Düşüşün Nedeni Madenciler Mi Yoksa Pandemi Covid-19 Etkisi Mi?

Ünlü analist ve kripto para yorumcusu aynı zamanda kendine has fikirleri ve engin bilgilerinden istifade edeceğimiz kripto piyasada tabiri caiz ise fırsatları kovalayan ve dinamik araştırma bilgi becerileri ile telegram ismi @KingofCyrano olan hepimizin uzaktan yada yakından tanıdığı ve kendi kaleminden bitcoin ve teknoloji si hakkında bilgilendirildirici yorumlarını sizlerin beğenisine sunuyoruz.

 

Şu sıralar dünya genelinde pandemi hastalığı olan korona virüs etkisinin tüm dünyanı hızla sarması sonucu dünya ekonomisinde genel bir küçülme gerçekleşti. Bunun etkisi ile insanlar panik ortamı oluşmasından ve öngörülebilir geleceğin belirsizliğinden yatırımlarını nakit paraya çevirmeyi tercih ettiler. Bu durum ilk başta dünya ekonomisinden hissedilirken daha sonra kripto piyasasında ciddi bir düşüşe neden oldu. Bu düşüş ile Bitcoin 3800 USD bandına kadar etkilendi.

Peki bundan sonra neler olabilir?  Dünyanın kripto piyasasına bakış açısı ne olacak?  Günümüzde doğru yatırım araçları olarak ne tercih edilmeli?

Bundan sonra insanların günümüz Pandemi hastalığı ile mücadele ederken yatırımlarını geçmişten gelen değerli ve güvenilir yatırım aracı olan altına rağbet göstermesi normal.  Ama artık yeni bir dönemin başladığını dünya devletlerinin kâğıt paradan uzaklaşıp dijital araya geçiş hazırlıkları yaptığını unutmamak ve göz ardı etmemek gerekir.

Bu siteme geçişte öncülüğü ÇİN devletinin üstlendiğini kendi kripto para birimlerini üretip hükümetin bakanlıkları ve ileri gelen kurumları aracılığı ile piyasaya dağıtımların başladığını biliyoruz. O zaman kripto piyasasındaki düşüşün kısa süreli panik ortamının yaygın olmasından kaynaklandığı ve bu piyasaya olan bakış açımızın olumlu olması gerektiğini düşünüyorum. Kripto denince yıllardır kendini kanıtlamış ve piyasaya olan hükmü ile BİTCOİN ilk akla gelen yatırım araçlarından birisi olarak görünüyor.

Bitcoin de yakın gelecekte beklediğimiz Bitcoin Halving dönemi piyasayı nasıl etkiler? 

Öncelikle Bitcoin Halving: Bitcoin Blockchain ağında oluşturulan her 210.000 blokta bir madencilere verilen BTC ödülü yarı yarıya azalıyor. Yaklaşık 4 yıla denk gelen bu yarılanma işlemine Bitcoin Halving ya da Bitcoin blok ödülü yarılanması deniyor.

Bu dönemde madencilerin payının tekrar yarıya düşeceğini biliyoruz bu durumda madenciler arasında oluşan rekabet sonucu piyasanın kısa bir süre daha olumsuz etkilenebileceğini düşünüyorum. Çünkü bitcoin madenciliği yaklaşık 12 yıldır yapılmakta ve 2017 yılından önceki popülerliği günümüz popülerliğinin oldukça gerisindeydi ayrıca teknolojide hızla ilerlemeye devam etmekte. Geçmiş teknoloji kullanan madencilerin blok kazma hızı ile günümüz teknolojisi arasında oldukça fark olmasına rağmen blok ödüllerinin paylaşılması rekabet ortamını kızıştırmakta ve arttırmakta.

Bu durumda geçmiş teknoloji kullanan madencilerin üretim maliyetleri oldukça yüksekken aldıkları ödül oranının düşük olması onların ekonomisini de bir hayli zorlamakta. Bunu bilen güçlü ve gelişmiş teknoloji kullanan madenciler daha düşük maliyetlerle daha yüksek kazanç elde ettikleri için zayıf rakiplerini oyun dışı bırakmak adına bitcoin fiyatına baskı yaptıklarını düşünmekteyim. Böylece maliyeti yüksek ve kazancı düşük olan madenciler iflas edebilir. Güçlü olan madencilerin hem rakibi azalacak hem de pastadaki payı artacak ve HALVİNG döneminde alacağı ödülü de artmış olacak. Bu durumdan piyasa bir süre daha kötü etkilenebilir ama yakın gelecekte bitcoin’in çok ciddi zirvelere ulaşacağına şüphem yok.

Bitcoin Fiyatı Daha Fazla Düşer Mi?

Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı kendi yaptığım genel piyasa analiz ayrıca Bitcoin analizim sonucu rakamın tekrar 3800 USD bandına hatta daha da aşağılarda 2750 USD bandına kadar düşebileceğini düşünmekteyim. Bu bölgelere düşmesi koşulu ile Bitcoin yatırımı oldukça güzel kar sonuçları verebilir. Daha sonra yakın gelecekte Bitcoin fiyatının bir tarihi zirvesi olan 20.000 USD üzerine tekrar çıkacağını düşünüyorum.

Bitcoin de neler olacağını ön görmek ve tahmin etmek farklı onu tecrübe edinip hayatımızın gelecekte etken noktalarında olacağını bilmeniz farklı durum. Kriptonun yakın gelecekte günlük hayatta alışılagelmiş ve hayatımızın her an bir parçası olacağını unutmayın.

Yatırım yapmadan önce kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi anlatabilecek kadar bilgiye sahip olmanızı daha sonra yatırım yapmanızı tavsiye ederim. 

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img