Bitcoin’in Sonumu Geliyor?

Bir PwC araştırmacısının yeni rakamlarına göre , Bitcoin ağının çalışmasını sağlamak için 10.5 milyondan fazla nüfusa sahip bir enerjiye ihtiyaç duyuyor.
Avrupaülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nden daha fazla elektrik kullandığını gösteriyor.

Bitcoin “madenciliği” sürecinde yılda 77.78 TerraWatt saat kullanılıyor. Madencilik , tüm tarihsel işlemleri gösteren küresel, genel olarak görünür deftere (blok zinciri) yeni bir grup işlem (blok) eklemek için kullanılan hesaplama işlemidir.

Bunu daha geleneksel bir bağlama oturtmak için, her bir işlem ortalama bir İngiliz hanesinde iki aylık elektrik tüketimine eşdeğerdir.
Bitcoin savunucuları için belki de en hayal kırıklığı olay , Bitcoin madenciliği için kullanılan tüm bilgisayarların karbon ayak izinin şu anda 780.650 Visa işleminin yarattığı karbon ayak izi ile aynı olmasıdır .

Son aylardaki yükseliş koşulları ve bundan kaynaklanan Bitcoin işlemlerine olan yüksek talep nedeniyle bu  sorun son aylarda cogaldi.

BITCOIN MADENCILIĞINDENMADENCİLİGİ İÇİN KULLANİLAN TÜM ENERJI NEREYE GIDIYOR?

Madencilik işlemi sırasında ASIC adı verilen özel yapım süper bilgi işlem cihazları, sonsuz bir şekilde matematik denklemleri tamamlamak üzere programlanmıştır. Bu karmaşık denklemleri tamamlayarak, blok zincir olarak bilinen deftere bir ‘blok’ işlem ekleyebilirler.
Birlikte, bu hiper-kompleks denklemlerin cevabını bulmaya çalışan tüm bilgisayarlar çok verimsizdir. Her bilgisayar büyük bir elektrik girişi gerektirir ve ortalama ömrü bir buçuk yıldan biraz fazladır. Sonuç olarak, Bitcoin ayrıca hızlı bir şekilde büyük miktarda atık üretir. Bu atık geri dönüştürülemez ve tekrar kullanılamaz.

Bitcoin şu anda Lüksemburg’dan daha fazla elektronik atık üretiyor – kesin olarak 10,71 KW

HERHANGI BIR ÇÖZÜM OLACAK MI?

Bazı blockchain uzmanları, bunun madencilik topluluğunda oluşan bir altyapı sorunu olduğunu öne sürdü

Mattereum’un genel müdürü Anton Shelupanov, Bitcoin ASIC’lerin konutları ısıtmak için yarattığı ısıdan faydalanmasını öneriyor. Binaları ısıtmak için kışın bu alanlara madencilik cihazlarının taşınmasını tavsiye ediyor.enerji tüketimini dolaylı yoldan tekrar kullanıma çevirme düşüncesidir.
Diğerleri, katman 2 Bitcoin programları geliştikçe ağın verimliliğinin artacağını öne sürdü.

Bitcoin madenciliği mevcut durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Yazar: Kadir

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img