Blockchain Gezgini Nasıl Kullanılır?

Bu kılavuzda, bir blockchain kaşifinin ne olduğunu, her alanın anlamını ve avantajınız için nasıl kullanılabileceğini ele alıyoruz!

Bir blockchain gezgini, web sayfaları için Mozilla veya Google Chrome gibi tarayıcılara sahip olduğumuz gibi, blockchain için bir tarayıcıdır.

Her Bitcoin ve altcoin kullanıcısı, işlemlerini ve miktarlarını takip etmek için büyük ölçüde blockchain kaşiflerine güveniyor, ancak çok az kullanıcı bu kaşiflerin tam potansiyelini gerçekten takdir ediyor. Bu tarayıcılar sadece işlemlerin izlenmesinden çok daha değerli bilgiler sağlar. Herhangi bir kullanıcı parmaklarının ucundaki tüm blockchain verilerine tam erişime sahiptir.

Kılavuzun amacı için iki ana blockchain kaşifini tartışacağım:

 1. Bitcoin
 2. Ethereum

Her iki çalışma şekli de blok ve işlem bilgileri açısından çok benzer. Bununla birlikte, Ethereum işlemleri ağda yaşayan akıllı sözleşmelere ilişkin talimatları içeren veriler içerebilir. Bunları bazen araştırmak daha ilginç olabilir.

Bitcoin blok zinciri

Blockchain, Bitcoin ağı içinde tamamlanan tüm işlemleri içerir. Blockchain gezgini vurgularına bakarak aşağıdaki bilgileri görebiliriz:

 • İşlemleri içeren blok zincir bloklarını kronolojik olarak düzenleyen blok yüksekliği
 • Blokun blok zincirine gönderildiği kesin zaman damgası
 • Bir blok içindeki işlem sayısını içeren işlemler
 • Madenciyi veya madencilik havuzunu belirten ‘madencisi’
 • Bloğun boyutu. Maksimum boyut 1,2 MB civarındadır.

Tüm bu bilgilerle, bir blok zincirinin genel durumunu, kaç blok işlendiğine, blok başına işlem sayısına ve her biri arasındaki süreye göre görebiliriz. Bu değişkenlerle saniyede bir blockchain işlemini (TPS) hesaplayabilir ve belirli bir teknolojinin ölçeklenebilirliği hakkında varsayımlar yapabiliriz.

Daha fazla işlemle ne kadar çok blok varsa, ölçeklenebilirlik için o kadar iyidir. Ancak, güvenlik açısından, bunun tam tersi en iyisidir: daha az işlemle daha küçük bloklar. Bu, yönlendirme ve hata toleransı nedeniyle, daha fazla bilgi düğümünün taşıması ve iletilmesi gerektiğinden, bir blok zincirinin daha merkezi olması gerekir.

Bitcoin blok gezgini

Belirli bir bloğa girerken, her blok ve birleştirilmiş işlemler hakkında ayrıntılı bilgi görebiliriz. Odaklanmamız gereken şey:

 • Belirli bir bloğun gerçekliğini doğrulamak için gerekli ayrıntıları içeren merkle kökü
 • Merkle ağacı ile bağlantılı önceki blok bilgisi
 • Belirli bir zamanda madencilik sayısı ile ayarlanan zorluk ve ne kadar yüksek olursa, ihtiyaç duyulan nonce o kadar düşük
 • Bir bloğun gerektirdiği toplam alanı tekrar temsil eden bitler ve boyutlar
 • Bir bloğun çıkarıldığı bitcoin protokol sürümünü içeren sürüm
 • Bir blok madeni için gereken sayıyı temsil eden nonce. Nonces, madenciler tarafından bir blok karması bulmak için denenen rastgele sayılardır.

Görüntünün İşlemler bölümü ile ilgili olarak, temel olarak 605f6e1f991f1a1a6fd0c0d8d52fda2a7baf0ba816ddb482ce699dc7f1454b87 ile temsil edilen işlem karması veya tx ve madeni paraların gönderildiği adresler hakkında bilgilerimiz var.

Baktığınız işlem, aşağıda görebileceğiniz gibi, geleneksel Bitcoin işlemlerinden biraz farklı bir madenci ödülü.

Düzenli bir işlem genellikle birçok çıkış adresine sahiptir, çünkü protokolü gizlemek ve kullanıcılara biraz daha fazla gizlilik sağlamak için protokol bu şekilde çalışır.

İçerdiği bilgiler kolayca çevrilebilir:

 • Girişler: gönderilen miktar
 • Çıktılar: alınan miktar
 • Ücret: madenciye ödenen tutar

Ethereum blok zinciri

Bitcoin ve Ethereum blok zincirinin nasıl çalıştığı konusunda bazı farklılıklar vardır, ancak yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, mantığın çoğu aynı kalır, çünkü herhangi bir blok zincirin amacı bilgileri merkezi olmayan bir şekilde kaydetmektir. .

Bununla birlikte, ETH’nin ekstra veri alanları olduğu için, blok zincirinin analizi biraz daha ilginç hale geliyor, çünkü basit sözleşme akıllı sözleşme işlevselliği ve mantığı ile ilgili çok ilginç işlemler bulabilir.

Hadi keşfedelim.

Ethereum blok gezgini

Etheruem blockchain kaşifine baktığımızda, blok yüksekliği, zaman damgaları, zorluk, ödül, nonce ve benzeri gibi bazı benzerlikleri hemen görebiliriz.

Bununla birlikte, ETH transferleri daha küçük ölçü birimi nedeniyle GAS (ETH ücretleri için başka bir ad) kullanır.

İlginçtir ki, ETH ve BTC işlemleri arasındaki temel fark ekstra veri sütunudur. Ethereum’da, bu sütun karmaşık talimatlar yazmanıza veya bir öğenin alıcıya vb. Sahipliğini vermenize olanak tanır. Özet olarak, ekstra veri alanı ile bir grup bilgiyi oldukça kolay bir şekilde değişmez bir şekilde kaydedebiliriz defter.

Tıpkı hız güvenliği üzerine odaklanmış bir süper bilgisayar gibi!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img