Blockchain teknolojisi güvenli midir?

Güvenlik, blockchain’in en büyük avantajlarından biridir. Büyük bankalar, hükümetler ve kuruluşlar bu avantajı tanır ve şu anda teknolojiden yararlanabilmeleri için Ar-Ge departmanlarına büyük miktarda para dökmektedir. Sadece ABD’de, blockchain teknolojisine yapılan harcamaların 2020 yılına kadar 4.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Blockchain teknolojisini güvenli kılan nedir? 

Bir blockchain, doğruluğu ödüllendiren bir şifreleme protokolü kullanan bir düğüm ağı tarafından onaylanan, eşler arası işlemlerin paylaşılan, merkezi olmayan bir defteri .

Ademi merkeziyetçilik

Tüm verileri merkezi bir yerde tutmak yerine, blockchain tamamen merkezi olmayan ve binlerce düğüm boyunca çoğaltılıyor ve bu da onları neredeyse kırılmaz hale getiriyor.

Başarılı bir hacker, verileri kendi yararlarına değiştirmek için sayısız sunucuya sızmak zorunda kalacaktı. Böyle bir saldırının lojistik sonuçları, maliyetlerin potansiyel olarak büyük faydalardan çok daha ağır bastığı anlamına gelir. Bu ademi merkeziyetçilik tüm sisteme özgüdür, yani tek bir başarısızlık noktası yoktur.

doğruluk

Blockchain’e yeni bir blok eklenmeden önce içerdiği verilerin geçerliliği, karmaşık bir matematik problemini çözmek için ilk düğümü ödüllendiren bir ağ protokolü tarafından değerlendirilir. Makinelerin çoğunluğu aynı çözüme ulaştığında, bilgiler doğrulanır ve blok, blockchain’in bir parçası haline gelir.

Herhangi bir yanlış veri bu katı standardı karşılayamaz ve onu gönderen düğüm ağdan çıkarılır ve uzun vadeli güvenliğini garanti eder.

değişmezlik

Deftere yeni bir blok eklendiğinde, blok zincirinin bir parçası olur ve artık değiştirilemez. Bu değişmezlik fikir birliğinin bir sonucudur.

Bu, bilgilerin tahrif edilmesi veya manipüle edilmesi imkansız olduğundan bilginin güvenilir olmasını sağlar, böylece tüm sistemi ve ona bağımlı olan varlıkları güvenilir ve güvenli hale getirir.

Blockchain teknolojisinin güvenlik sınırlamaları

Blockchain teknolojisi olabildiğince yıkıcı olsa da, kusursuz olduğunu iddia etmek sahtekârlık olur. Sınırlamaları vardır ve bunun bir çözüm bulmanın ilk adımı olduğunu kabul etmek.

İnsan hatalarına ve müdahaleye açık

Bir kişi veri girerken bir hata yaparsa, bu hata blok zincirinde ölümsüzleştirilir ve geri alınamaz. Verilerin güçlendirilmesine dayanmasına rağmen, blockchain hala bir insan yapısıdır ve bu nedenle, teknik özelliklerinin farklı amaçlara hizmet etmesine karşı savunmasızdır.

Bu sadece gelecekte ne olacağına dair spekülasyon. Örneğin, yönetişim modelleri ile ilgili hararetli bir topluluk tartışması, projenin uzun vadede tehlikeye girebileceği bir seçenek lehine bozulabilir. Bu sınırlama, herhangi bir güvenlik sisteminin en zayıf halkası kadar güçlü olduğunu hatırlatmalıdır. Bu durumda, biz en zayıf halkayız.

‘% 51 saldırılara’ karşı savunmasız

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, blok zincirlerinin bütünlüğü için bilinen tek tehdide dikkat çekti. Bu tehdit ‘ % 51 saldırı ‘ olarak bilinir . Ağ düğümlerinin% 51’i bir tutarsızlığı doğrularsa, bu tutarsızlık gerçek olur.

Bu tür saldırılar, bu makinelerin çoğunluğu blok zincirine içeriden zarar vermek isteyen kötü niyetli bir dış kuvvet tarafından bozulursa ortaya çıkabilir. Bu saldırılar şüphesiz bir tehdit oluştururken, yine de çekilmeleri karmaşık ve karmaşık olacaktır. Blockchain toplulukları, tek bir tarafın bunun üzerinde yeterli etkiye sahip olmamasını sağlamak için ağlarını aktif olarak değerlendirir.

Blockchain güvenliğinin geleceği

Blockchain teknolojisinin hala bebeklik döneminde olduğunu ve potansiyel kullanımlarının çoğunun keşfedilmemiş veya diğer gelişmelere bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir. Blockchain teknolojisiyle ilgili sınırlamalar var, ancak geliştiriciler bunları çözmek için çalışıyor.

Mevcut blockchain uygulamalarından zaten tanık olabileceğimiz, güvenliğin bu teknolojinin getirdiği doğal bir fayda olmasıdır. Geleceği ciddi bir kesinlik derecesi ile tahmin edemeyiz, ancak toplumumuz blok zincirinin dönüştürücü potansiyelinin giderek daha fazla farkındadır. Çok uluslu şirketler, bankalar, hukuk firmaları, hükümetler, ordu ve üniversiteler, blockchain’in paramız, varlıklarımız ve kimliklerimiz hakkında nasıl bilgi sağlayabileceğini çözmek için kaynaklarını bir araya getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img