Blockchain teknolojisi nasıl çalışır?

Blockchain teknolojisi, eşi görülmemiş düzeyde medya ilgisi ve sermaye yatırımı yaşıyor. Verilerimize ne kadar bağımlı olduğumuzu anlayarak toplumumuzun kurumsal manzarasına baktığınızda, blockchain’in başarısı çok daha mantıklı olmaya başlar.

Toplumun verilere ne kadar güvenilir olduğunu düşünün. Veri, blockchain teknolojisinin çalışmasını sağlar. Bununla birlikte, genel halkın algısında, blockchain, son 12 ay boyunca vahşi bir sürüş yaşayan Bitcoin ile yakından ilişkilidir , çünkü fiyatı bu değerin yarısından daha azına düşmeden önce yaklaşık 20.000 $ ‘a çarptı. Bu yazıda, geleceğe ilişkin tüm fiyat hareketlerini ve spekülasyonları dışarıda bırakacağız, böylece blockchain teknolojisini çalıştıran farklı teknolojilere odaklanabiliyoruz.

Blockchain’in Tanımı

Bir blockchain, bir ağ içinde gerçekleşen merkezi olmayan, güvenilir bir işlem defteri olup, defterde yer alan verilerin doğruluğunu değerlendirmek için bir kriptografik protokol kullanılarak ayrı ayrı bilgisayarlardan oluşan bir ağ tarafından doğrulanır.

Paylaşılan bir defter ile merkezi olmayan ağ

Blockchain teknolojisinin merkezi farklılaştırıcılarından biri, paylaşılan defter üzerindeki işlemleri veya veri girdilerini doğrulamak için tamamen merkezi olmayan bir bilgisayar ağına güvenmesidir. Verilerin garantörü olarak çalışan bir ana sunucu yerine, tüm bilgisayarların / sunucuların desteklemeyi kabul ettiği matematiksel bir doğrulama mekanizmasına dayanan işlemleri doğrulayabilecek merkezi olmayan bir ağ fikri.

Aniden bir ağı çalıştırmak için merkezi bir makineye bağımlı olmaya gerek yoktu ve ikincisi bir ağ olmadan hayatta kalabilirdi. Blockchain’i güvenlik açısından çekici kılan yönlerden biri budur.

Tek bir başarısızlık noktası yoktur. Bugünün teknolojisiyle, tüm blok zincirini başarılı bir şekilde hacklemenin pratiksizlikleri kendi caydırıcılarıdır. Paylaşılan defterde yer alan bilgileri bozmak için bu kadar çok sunucuyu aynı anda bozmak neredeyse imkansızdır.

Kriptografi

Blockchain teknolojisine kriptografik anahtarların uygulanması, kullanıcıların ve paylaştıkları verilerin gizliliğini, güvenliğini ve gizliliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Genel ve özel olmak üzere iki tür şifreleme anahtarı vardır ve her kullanıcının her biri bir tanesine sahiptir.

Bir kullanıcının özel ve genel anahtarlarının birleşimi, bireyin dijital imzasını oluşturur ve bir blockchain üzerinde işlem yapmasına izin verir. Bu dijital imza ağdaki kullanıcıları farklılaştırır ve bu da verilerin bütünlüğünü garanti etmek için başka bir güvenlik katmanı ekler.

Ortak anahtar ve karşılık gelen anahtar arasındaki ilişki teknik olarak karmaşıktır, ancak örnek olarak Bitcoin kullanılarak basit terimlerle açıklanabilir. Özel anahtar, cüzdan adresinizle matematiksel olarak ilişkili ancak kesmek imkansız olan rastgele oluşturulmuş bir sayı ve harf dizisidir. Size adreslerini veriyorlarsa, Bitcoin’leri cüzdanınızdan başkasına göndermenizi sağlar.

Genel anahtar, bu adres veya söz konusu adresin karma (daha kısa) sürümüdür. Cüzdanınıza (genel A anahtarı) erişebilir ve özel anahtarınızı (A) kullanarak Bitcoin’leri taşıyabilirsiniz, aynı şekilde, Bitcoins’e gönderdiğiniz cüzdanın sahibi olan kişi (genel anahtar B) bu fonlara yalnızca bunu kullanarak erişebilir. wallet’in özel anahtarı (B).

Ağ üzerinde işlem yapmak için kullanılan kriptografik anahtarlarla, bir blockchain’deki farklı hareketli parçaların daha net bir resmi ortaya çıkıyor, ancak hala eksik bir öğe var. Girilen bilgilerin güvenilir olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

 

Doğruluk, güvenlik ve kayıt tutma protokolü

A, bir Bitcoin’i B’ye gönderdiğinde, bu işlem bir zaman damgası olan diğer işlemlerle birlikte bir bloğa kaydedilir ve farklı makinelerin bu işlemi doğrulamak için (blokun geri kalanıyla birlikte) bilgi işlem gücünü kullandığı merkezi olmayan ağa iletilir.

Yan not olarak, işlemi değeri olan başka herhangi bir veri türüyle değiştirebilirsiniz. Bu, blockchain’in değerli bir şeyi kaydetmek için nasıl kullanılabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu doğrulamaya izin veren protokol, başlangıcında mükemmeldir, çünkü blok zincirinin bütünlüğünü garanti etmek için insanın kendi çıkarlarına güvenir.

Bilgilerin doğruluğunu doğrulamakla görevlendirilen bu farklı bilgisayarlar, oldukça karmaşık bir matematik problemini çözmede bir ödül için yarışıyor. İlk çözen çözümü diğer makinelere aktarır. Bu düğümlerin çoğunluğu aynı çözüme ulaştığında, bloktaki veriler doğrulanır ve blok zincirine eklenir.

Blockchain büyüyor

Blockchain, teknolojiyi daha verimli hale getirmek amacıyla her fırsatta ortaya çıkan yeni çözümlerle heyecan verici bir aşamadan geçiyor. Bu makaleyi okurken, dünyadaki geliştiriciler çok fazla elektrik ve bilgi işlem gücü kullanmadan işlemleri doğrulamanın yeni yolları üzerinde çalışıyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img