Blockchain teknolojisi nedir?

Blockchain teknolojisinin ne olduğunu, tarihini ve Bitcoin ile nasıl bir ilişki olduğunu keşfedin.

Blockchain teknolojisi, bir ağ içinde gerçekleşen merkezi olmayan, güvenilir bir muhasebe defteri oluşturmak, güncellemek ve korumak için kullanılır. Bu kavramı, blockchain teknolojisini “bu verilere nasıl güvenebilirim?” Sorusuna yeni bir cevap olarak tanımlamak için kullanabiliriz. Bu fikri, blockchain teknolojisinin ne olduğunu anlamak için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanalım. Değişmez, güvenli ve tamamen şeffaftır.

Blockchain teknolojisi nedir?

Bir blockchain’de tutulan bilgiler paylaşılan bir veritabanında paylaşılır ve saklanır. Bunu, binlerce farklı bilgisayarda çoğaltılan, herkesin erişebildiği ve saldırıya uğratılabilen merkezi bir sunucuya güvenmeden bir elektronik tablo olarak düşünün.

Ekonomimizin ezici bir şekilde bilginin doğru depolanmasına ve erişilebilirliğine nasıl bağlı olduğunu düşünmek için bir dakikanızı ayırırsanız, bu teknolojinin dünyamız üzerindeki etkisini anlamaya başlarsınız.

Bu yeni sistemin potansiyel faydalanıcılarını bulmak için, diğerlerinin yanı sıra bankacılık, sigorta, sağlık ve hukuk sistemi gibi asırlardır kurulmuş endüstrilerden başka bir yere bakmayın.

Düğüm ağı

“Düğüm ağı” terimini duyduğunuzda, düğümleri bilgisayarlarla değiştirmeniz yeterlidir. Bu ağ, gerçekleşen işlemleri doğrulamak için bir şifreleme protokolü kullanan bağımsız olarak sahip olunan düğümlerden oluşur. Protokol, deftere giren verilerin yanlış veya değişikliklere maruz kalmamasını sağlayacak şekilde doğruluğu ödüllendirir.

Blockchain, veri girişlerinin doğruluğunu korumakla yüklenen genel ağın bir parçası olan birden fazla bilgisayarda bulunan bir veritabanıdır. Bu, diğer düğümlerin doğru olarak tanıdığı işlemleri doğruladıklarında bu düğümlerin ödüllendirildiğini söylemenin başka bir yolu.

Doğrulandıktan sonra, bu bilgi blokları blok zincirinin bir parçası haline gelir.

Şeffaf ve değişmez

Ağ bir işlem bloğunu doğruladığında, hatırladığınız gibi binlerce makineye dağıtılan bu blok, blockchain’e kalıcı olarak eklenir.

Eklendikten sonra bu kayıtlar değiştirilemez. Herkese açık ve kolay erişilebilir olduklarından, değişmezlikleri tüm ağa güvenin garantisidir.

Kullanıcılar, tek bir bilgisayarın ağın geri kalanını geçersiz kılmamasını sağlayan merkezi olmayan birleştirme sayesinde mümkün olan paylaşılan bir fikir birliğinden kaynaklandığı için verilerin güvenilebileceğini bilir.

Neden fark eder?

Blockchain teknolojisi, merkezi bir kuruma dayanmadan bu veritabanında tutulan bilgilere güvenmeyi mümkün kılar. Birçok endüstri blockchain teknolojisinin rolünü takip ediyor çünkü tüm ekonomimiz aslında tüm sisteme güveni garanti eden merkezi kurumlara güveniyor. Blockchain onları etkin bir şekilde gereksiz kılar. Ayrıca kripto para birimi olarak bilinen tamamen farklı bir ekonomi ve endüstrinin temelini oluşturur.

Blockchain ve Bitcoin’in tarihi nedir?

Bitcoin’in  teknik raporu, Satoshi Nakamoto’nun zihninin ürünü olan Ocak 2009’da ortaya çıktı. Kimliği bir gizem olarak kalmaya devam ederken, makalede “elektronik ödemelerin tamamen bir taraftan diğerine doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin veren elektronik nakit (tamamen eşler arası) elektronik nakit sürümü” özetlenmiştir.

Kağıt oldukça teknik olsa da, yıkıcı potansiyeli basit bir önermede yatmaktadır: güvenilir kurumları güvenilir bir sistemle değiştirmek. Para birimini destekleyen bir merkez bankası yerine Satoshi, değiştirilemeyen ve ağını çalıştıran düğümler tarafından onaylanan tüm işlemleri kaydeden merkezi olmayan bir sistem önerdi. Blockchain teknolojisi Bitcoin’in altını çiziyor.

Madencilik ve kazık kanıtı

Kripto para birimleri dijital yapılar olmasına rağmen, kavramları genellikle madencilik gibi altın terminolojisinde ifade edilir. Madencilik veya iş kanıtı, çok fazla kaynak tüketen giderek karmaşıklaşan matematiksel problemleri çözerek bilgisayarlar tarafından bir blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için kullanılan işlemdir.

Bu yöntem blok zincirinin özünü sağlar, ancak aynı zamanda çok fazla elektrik ve hesaplama gücü kullanır, bu da birçok şirketin sadece madenciliğe adanmış veri merkezleri kurmasına yol açar.

Bu yüzden birçok proje şu anda daha uygun maliyetli ancak yine de güvenli bir bahis kanıtı sistemine geçmeyi değerlendiriyor. Bu yeni yöntemle, bir algoritma yeni bir işlem bloğunun yaratıcısını, sistemin bütünlüğünden ödün vermeden gereksiz enerji ve güç tüketimini ortadan kaldırarak (o ağdan gelen servet veya jeton sayısıyla ölçülür) payına göre belirler.

Eğer kazık kanıtı başarılı olursa, çalışma kanıtı verimsizlikleri ortadan kalkar ve blok zinciri teknolojisinin kitlesel kabulü için belirlenecektir.

Sıradaki ne?

Gerçekten yıkıcı teknoloji asla bitmiş bir ürün değildir. İnternet, Yapay Zeka veya Nesnelerin İnterneti gibi insani gelişmenin diğer heyecan verici alanları gibi, blockchain’in de çalışması gereken problemleri var.

Bu sorunlar teknik niteliktedir ve bir kez aşıldığında, blockchain, yerleşik şirketlerden saygın uzmanlara kadar birçok kişinin potansiyelinde tanıdığı verimlilikleri sunmasını sağlayacaktır.

Blockchain devrimi on yıldır hazırlanıyor. İlk on yılda 420 milyar dolarlık bir pazar yaratmayı başardı. 2028 yılına kadar neler başaracak?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img