Blockchain trilemması açıkladı?

Blockchain trilemma, genel olarak kabul edilen, güvenlik, ademi merkeziyetçilik veya her ikisinden de ödün vermeden halka açık bir blockchain ağını ölçeklendirmenin mümkün olmadığı fikrini ifade eder.

Aynı sorun Bilgisayar Bilimlerinde (CS) de yaygındır ve 1980’lerden beri yaygın olarak tartışılmaktadır.

Ağ, altyapı ve diğer CS uzmanlarının buldukları, merkezi olmayan, eşler arası bir ağda, canlılık, yönlendirme ve hataya dayanıklılık kısıtlamaları nedeniyle, daha fazla düğüm veya hız ekleyerek bir ağı basitçe ölçekleyemez. düğümler arasındaki iletişim.

Mevcut sorun, bir kamu ağında, asenkron ve hataya dayanıklı olması gerektiğinden, ağın merkezsizleştirilmesini ve güvenliğini sağlamak için iletişim hızında üst sınır sınırlaması olmasıdır.

Ademi merkeziyetçilik

Yerinden yönetim, indirgenmiş bir grup kişinin kontrolü veya yetkisi olmadan temsilciler arasındaki işlemlerin ve işlemlerin ne derece mümkün ve etkili olduğunu yansıtır. Bu nedenle, merkezi olmayan bir yönetişim sisteminde, kontrol, karar verme ve yetki devri kuruluşun üyeleri arasında ve merkezi bir otoriteden veya bireyler / düğüm gruplarından uzakta dağıtılır.

Yüksek derecede ademi merkeziyetçilik elde etmek için, farklı rollerin bir kripto protokolü içinde birlikte çalışması gerekir. Üç rol, işlem yapmak isteyen kullanıcılar; belirli bir konsensüs mekanizmasına uygun işlemleri kaydeden ve doğrulayan doğrulayıcılar; ve projede gelecekteki yönelimleri tanımlayan yönetmelikte oy kullanan ve öneren programcılar.

Yerinden yönetim, her zaman herhangi bir projenin baktığı ilk boyut olmalıdır, çünkü özünde ağın dağıtılmış doğasını temsil eder. Ağ ne kadar dağıtılmışsa, tek bir tarafın ağı kontrol etmesi veya devralması o kadar zor olur.

Ayrıca, daha yüksek ademi merkeziyetçilik daha fazla katılımcı demektir.

Güvenlik

Güvenli olması için, bir kripto protokolünün kısa vadede esnek ve uzun vadede değişmez olması gerekir.

Başka bir deyişle, protokolün dağıtılmış defterde (değişmezlik) önceki durumlarında değişiklik yapmadan kısa vadeli saldırıları (esneklik) önleyebilmesi ve / veya kurtarabilmesi gerekir.

Protokol verimi a bir protokolün gerçekleştirebileceği saniyedeki işlem sayısını (TPS) belirleyen işlemlerin hızı ― bir protokolün spam ve TPS tabanlı saldırılara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu belirleme konusunda önemli bir rol oynar. Bu tür saldırılar mümkündür çünkü merkezi olmayan ağ düğümleri asenkronize olma eğilimindedir ve TPS ne kadar yüksek olursa, bilginin bir düğümden diğerine ulaşması o kadar uzun sürer.

Bu zaman aşımı veya yayılma gecikmesi (ağ gecikmesi), blokların yetim kalmasına ve saldırıların gerçekleşme olasılığını artırmak ve zaman damgalı işlemlerin değerini yok etmek için yeterlidir. Bu nedenle, protokol verimi ne kadar yüksek olursa, yayılma gecikmesi o kadar yüksek olur, saldırı olasılığı o kadar yüksek olur. Bu daha sonra esnekliği ve dolayısıyla protokolün güvenliğini azaltır.

Örneğin, Bitcoin – yazma sırasındaki en güvenli ve merkezi olmayan kripto para birimi – inanılmaz derecede düşük bir verime sahiptir ve ortalama olarak sadece 7 TPS (saniyede işlem) yapabilmektedir. Karşılaştırma olarak PayPal, 500 TPS ve Visa’yı yaklaşık 4.000 TPS tutar.

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik, bir ağın gittikçe artan bir işi yürütme kapasitesini veya söz konusu büyümeyi karşılayacak şekilde büyütülme potansiyelini temsil eder.

Örneğin, bir sistem, kaynaklar (tipik olarak donanım) eklendiğinde artan bir yük altında toplam çıktısını artırabiliyorsa ölçeklenebilir kabul edilir.

Kelime ekonomik bağlamda kullanıldığında, bir şirketin ölçeklenebilirliğinin altında yatan iş modelinin şirket içinde ekonomik büyüme potansiyeli sunduğunu ima etmesi durumunda da benzer bir anlam ifade edilir – örneğin, bir kuruluşun ek çalışan istihdam etmesi veya yatırımı artırması gerektiğinde attırır.

TPS, blok boyutu (blok başına işlem sayısı) ve işlem boyutu, ölçeklenebilirliğin yanı sıra yönetişim yerinden yönetim ve güvenliği için belirleyici boyutlardır.

Bu boyutlar önemlidir, çünkü TPS ve / veya bloklar ne kadar büyük olursa protokolün daha fazla miktarda işlemi hızlı bir şekilde yerine getirme potansiyeli o kadar yüksek olur.

Öte yandan, daha hızlı blok süreleri, mesajların daha hızlı gönderilmesi nedeniyle düğümlerin daha az hataya dayanıklı olduğu anlamına gelir, bu nedenle düğümlerin bilgileri daha hızlı işlemesi gerekir. Daha yüksek verim her zaman düğümler arasında daha yüksek bir arıza olasılığı anlamına gelir – bu nedenle genellikle daha hızlı ağları daha merkezi hale getirme ihtiyacı.

Sonuç

 

Yukarıdaki örnek yazar tarafından oluşturulmuştur ve yoruma açıktır.

Amacım hangi projelerin odaklanmaya eğilimli olduğunu ve nelerin geride kaldığını göstermek. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum ağı mümkün olduğunca güvenli ve merkezi olmayan hale getirmek için ölçeklenebilirlikten vazgeçer. Ancak, her iki ağ da örneğin Ripple, Stellar veya Neo kadar ölçeklenebilir değildir. Bunun nedeni, bu projelerin ölçeklendirme özellikleri eklemek için ademi merkeziyetten vazgeçmesidir.

Diğer tarafta, ağırlıklı olarak ölçeklendirilebilir, merkezi olmayan bir çözüme odaklanan projeler olan Ardor, Dash ve Nem var. Elbette, kısa vadeli ve uzun vadeli saldırı vektörleri göz önüne alındığında bile, Bitcoin’den daha az güvenli (uzun vadeli).

Demek istediğim basit: şu anda değil, tüm ihtiyaçları karşılayan bir projemiz olamaz. Bu, kripto para birimlerinin paha biçilmez olmadığı anlamına gelmez (ipucu: öyledir), çünkü bir gün blockchain trilemasını kırabilecek tamamen yeni dağıtılmış konsensüs algoritmalarının kapısını açtılar.

Şimdilik, ana katmanı olabildiğince güvenli ve merkezi olmayan tutarken ölçeklemek için muhtemelen ikinci katman çözümleri kullanmaya odaklanmalıyız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img