Blockchain Uygulamaları Nelerdir?

Blockchain’in haber kapsamını izliyorsanız, beyniniz bu teknolojinin birçok farklı endüstride sahip olabileceği birden fazla uygulama ile su altında kalacak.

O olduğu için  cryptocurrencies ilk tanıtılan blockchain dünyanın en büyük bankalar bunu birleştirmek, böylece teknolojiye vâkıf istediğiniz gibi, bu çoğu blockchain işletmelerin finans sektöründe odaklanmış bulmak için şaşırtıcı değil. Bu, blockchain’in en yaygın uygulamalarından biridir.

Bu makalenin amacı, blockchain uygulamalarını ve gerçek dünya sorunlarını çözmek için blockchain teknolojisinin nerede ve nasıl uygulanabileceğini göstermektir. Şu anda pazara giren yeni blockchain işletmelerinin sayısı göz önüne alındığında, yakında daha pratik çözümlere tanık olmalıyız.

Blockchain bir Kayıt tutma sistemidir

Blockchain genellikle verileri depolamak, korumak ve dağıtmak için yenilikçi bir yol olarak kavramsallaştırılır. Dinamik ve statik verileri kaydedebildiğinden, blockchain teknolojisinin bu uygulamaları üç farklı alanda kullanılabilir:

  • Veri yönetimi
  • Tokenisation
  • Kimlik

 1. Veri yönetimi

Blockchain teknolojisinin en belirgin uygulamaları, bir veritabanının tüm yönlerinin etkili ve güvenli yönetimidir. İster özel ister kamusal olsunlar, başarılı kuruluşlar büyük ölçüde bilgiyi yorumlama becerilerine bağlıdır.

Güvenli, değişmez ve sürekli değişen verileri işleyebilen paylaşılan, dağıtılmış bir defter, ilk bakışta teknik olarak dar bir yenilik gibi görünebilir. Bununla birlikte, hükümetlerin ve işletmelerin farklı veritabanlarına ve yazılım programlarına ne kadar güvendiğini düşündüğünüzde, blockchain birleştirici bir maliyet etkin ve zaman kazandıran çözüm olarak ortaya çıkar.

2. Tokenizasyon 

Dijital bilgi, kimlik doğrulama amacıyla fiziksel bir öğeyle ilişkilendirilebilen bir token formunda bir blockchain üzerinde tutulur.

Bazı kısa görüşlü düzenleyiciler Bitcoin’e ve onun altında yatan teknolojiye dolandırıcılık ve suç için bir araç olarak baktıklarında, blockchain’in sahtekarlık ve suç önleme, fikri mülkiyet koruması ve etkili tedarik zinciri yönetimine getirmek için ayarlandığı bariz faydaları kaçırıyorlar.

3. Kimlik 

Bir blockchain’de depolanan bilgilerin güvenliğine katkıda bulunan teknik özelliklerden biri, genel ve özel kriptografik anahtarlara güvenmesidir. Birleştirildiğinde, kullanıcının genel ve özel anahtarları, en azından bu blok zinciri bağlamında, kullanıcının kimliğini oluşturur.

Kişi bu kavramı alıp gerçek dünyaya uyguladığında, anahtarlarınızın birkaç eşler arası işlem ağına bölünmüş bir dünyada nasıl dijital kimliğiniz haline gelebileceğini görmek kolaydır.

platform

Daha önce de belirtildiği gibi, blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin yükselmesiyle ön plana çıktığı için, uygulamalarının çoğu bankacılık sektöründe olmuştur.

Ancak insanların bir blok zincirinin sadece belirli bir para birimindeki işlemler hakkında bilgi kaydetmek ve korumak için kullanılmasına rağmen, farklı taraflar arasındaki diğer değerli öğelerin değişimini kaydetmek için bir platform olarak da kullanılabileceğini anlamak uzun sürmedi. .

Bir blockchain aşağıdakiler için bir platform olabilir:

  • Sözleşmeler
  • Pazarlar ve ticaret
  • Yönetişim ve uyum

1. Sözleşmeler

Bir blockchain, para biriminin veya diğer değer öğelerinin borsalarını kaydetmek için kullanılabilirse, ürünler ve hizmetler için para borsalarını kaydetmek için de kullanılabilir.

Bu durumda, bu blockchain’i akıllı sözleşmeler için bir platform olarak tanımlayabiliriz. Bu terimi başka bir parçada kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz, ancak bu tartışma uğruna, sadece akıllı sözleşmeleri iş operasyonlarının blok zinciri tezahürü olarak anlamanız gerekiyor.

Akıllı sözleşme platformları, işletmelerin ve bireylerin, anlaşmanın kaydedildiği blok zincirinde ifade edildiği gibi, her ikisi de üzerinde anlaştıkları sözleşmenin şartlarına uygun olarak para veya ürün alışverişi yapmalarını sağlar.


2. Pazarlar ve ticaret 

Dijital bir kimlik oluşturmak için birleştirilmiş genel ve özel anahtarlar fikri, para biriminden hisse senetlerine, tahvillere ve diğer varlıklara kadar dağıtılmış bir deftere kaydedilebildiğini anlamak için blok zincir platformlarıyla birleştirilebilir ve birleştirilebilir.

Doğal güvenlik, doğruluk ve işlem hızı, blockchain platformlarını ticaret için birincil aday yapar.


3. Mevzuata uygunluk 

Blockchain teknolojisi, yasaların ve düzenlemelerin ilgili işletmelerin uyması gereken kod olarak bir düzenleyici platforma dahil edilebildiği yasal uyumluluk alanına yadsınamaz bir değer sağlayabilir.

Bu düzenleyici blok zinciri daha sonra bu ağdaki işlemlerin istenen ilkelere uymasını sağlayacaktır.

Blockchain hala yeni

Blockchain teknolojisi on yıldan eski bile değil ve en yenilikçi uygulamaları önümüzde duruyor. Bazıları bunu internetle karşılaştırırken, diğerleri bunun ötesine geçtiğini düşünüyor ve insan ilerlemesinde yeni bir sıçrama olduğunu gösteriyor.

Bu noktada, bir tahminin riske girmesi için bu teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanması hakkında çok fazla bilinmeyen değişken bulunmaktadır. Bununla birlikte, yeni blockchain tabanlı çözümler rekor sayılara yatırım bulmaya devam ettikçe, gelecek parlak görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img