BM Uzmanı, Kripto Para Birimleri Banka Hesaplarının Yerini Alabilir

Düşük faiz oranları gittikçe daha eski hale geldiğinden, dijital paralar banka hesaplarının yerini alabilir.

Bu, dijital para birimlerinin, özellikle merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) yakında “bir banka hesabına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını” da ekleyen BM’nin küresel blockchain uzmanı Massimo Buonomo‘nun görüşü.

Perşembe günü gelecekteki koronavirüs sonrası küresel ekonomik düzeni tartışan çevrimiçi bir panelde konuşan Buonomo, bankaların ve kredi kartlarının dijital ödemelerde uzun zamandır bir ikilinin tadını çıkardığını, ancak dijital para birimlerinin ortaya çıkmasının kullanıcıların bunları tamamen ortadan kaldırabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Merkez bankaları tarafından daha fazla borçlanmayı teşvik etmek için uygulanan düşük faiz oranlarının, süreci hızlandırabileceğini belirterek, hesap sahiplerini başka yerlerde getiri için avlamaya teşvik ettiklerini söyledi. Örneğin, İngiltere Bankası aktif olarak faiz oranlarını negatif bölgeye çekmeyi gözden geçiriyor , yani tasarruf sahipleri bankalara banka hesaplarında para tutmaları için ödeme yapacak. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde negatif oranlar için “hediye” olarak nitelendirdi.

Buonomo’ya göre, faiz oranları banka hesapları için kalan tek katil uygulamaydı. Ancak, elektronik ödemeleri kolayca işleyebilen dijital para birimleri karşısında eski olma tehlikesi altındalar.

Buonomo “En çok muzdarip olanlar kredi kartı işleme şirketleri ve bankalardır, çünkü mevcut faiz ortamında, bir banka hesabına sahip olmanın dijital ödemelere olanak vermesidir.” dedi.

Buonomo, BM’nin yaklaşık 10 yıldır fintech ve son olarak blockchain ve kripto para birimleri konusunda yerleşik uzmanıdır. Görev süresi boyunca, uluslararası örgüt, Ethereum aracılığıyla Suriye’ye yardım gönderme ve UNICEF için kripto bağışlarını sağlama gibi bir dizi kriptoyla ilgili girişim başlattı .

Perşembe günkü panelde Buonomo, bankaların hacklere karşı savunmasız kaldığını ve kredi kartı şirketleriyle birlikte işlem ücretleri ödeyerek sürtünme eklediklerini söyledi. Bunun aksine, dijital para birimleri, “dijital paralar faturaları ödemenize, cep telefonunu kredi kartı kullanmadan, kredi kartı işleme şirketlerine ücret ödemeden ve bankalara para transferi için ücret ödemeden kullanmanıza izin veriyor” dedi.

Tabii ki, her yerde bulunan banka hesabının yerini alabilecek dijital para birimi türü hakkında sorular var. City AM ile Mart ayında yapılan bir röportajda Buonomo, yaygın olarak benimsenmeyi seven iki kamu kripto para birimi olan bitcoin ve eteri , fiyat para birimlerine alternatif olma şansını yakaladı.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img