Bu 2022’nin Farkında Olmanız Gereken Kripto Vergileri – IRS Boynunuzu Soluyor

Mevcut kripto çılgınlığında derinlere indiyseniz, kripto vergilerinizi yaptıktan sonra kalbinizi hazırlamanız gerekebilir.

Kripto mütevazi bir para işi olarak başlamış olabilir, ancak toplam değeri yaklaşık 2 trilyon dolar olan çoğu kişi bunun “paranın geleceği” olduğuna bahse giriyor.

Bununla birlikte, artan popülaritesi gerçek bir maliyetle geldi. Kriptonun değeri yükseldikçe, ABD İç Gelir Servisi (IRS) vergileri uygulamak için iyi bir ipucuna sahip ve çalışıyor.

IRS sınıflandırdı kripto para “Vergi amaçlı maddi olmayan bir mülk” olarak, temel olarak, dijital belirtecin satıldığı fiyat ne olursa olsun, bunlara tabi oldukları anlamına gelir. sermaye kazancı vergisi tüzük.

Sermaye kazancı vergileri, kripto paranız üzerinde tuttuğunuz süreye bağlıdır. Henüz en az bir yıla ulaşmadıysanız, kazancınız normal gelir vergisi oranınız üzerinden vergilendirilir.

Ancak madeni paralara 12 aydan uzun süredir sahipseniz, çok daha düşük ödersiniz.

IRS kriptoyla ilgili kurallarını sıkılaştırırken, size çok pahalıya mal olduğunu bilmediğiniz tüm kripto vergi işlemlerini aşağıda listeledik.

BTC total market cap at $796.22 billion in the daily chart | Source: TradingView.com

Kripto Vergileri: Satın Almada

İşletmeler ve mağazalar, yavaş yavaş sanal para birimini mal veya hizmet satın almak için meşru araçlar olarak kullanıyor.

Bununla birlikte, satın alımınız o kriptonun satışı olarak sayılır ve sermaye kazancı vergileri borçlusunuz. Bu nedenle, kahve ve sandviç gibi keyfi satın alımlar bile yıl sonuna kadar önemli bir miktara ulaşabilir.

Sadece bu da değil: ayrıca geçerli tüm satış vergilerini de ödemeniz gerekecek.

Kripto Madenciliği

Evet, doğru okudunuz. Kriptodaki en temel aktivite bile IRS’nin gözünde vergiye tabi bir fırsatı tetikler.

Madenciliği yaparak toplam madeni para miktarınızı arttırırsanız, bu sizin düzenli vergilendirilebilir geliriniz olur ve bu da sizi düzenli bir gelir vergisi oranında borçlu hale getirir.

Öte yandan, bunları daha sonra belirli bir kârla harcar veya satarsanız, ne kadar süredir sahip olduğunuza bağlı olarak, yine de sermaye kazançları vergisi borcunuz olacaktır.

İlgili Okuma | ABD, Kriptoyu Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Etmek İçin Kripto Vergi Adaleti Yasasını Tanıttı

Kripto Hediye Etme

Durum ne olursa olsun, hediye olarak kripto verseniz de, alsanız da IRS’nin vergiler için her zaman boynunuzu büktüğünün farkında olmalısınız.

Geçen yıl, IRS, hediyenin gelir olarak sınıflandırılmadığı miktar olarak 15.000 dolarlık bir eşik açıkladı.

Ancak bir kripto hediyesi ise birçok nüans var.

Değerleri sıklıkla dalgalandığından, bir sermaye kazancına maruz kalırsınız ve bu nedenle onlardan ne kadar kâr ettiğinize bağlı olarak sermaye kazancı vergisi ödemeniz gerekir.

Kripto Oyun

İle birlikte oyna-kazan (P2E) çevrimiçi oyunlar oyuncuları ödüllendirmek DeFi jetonlar artıyor, birçoğu endüstride yeni bir pasif gelir kaynağı olarak ayar yapıyor. Elbette bunlar vergiden muaf değil.

Oyuncular gerçek dünyada finansal varlıklarını artırdıkça, ödüllerin yalnızca oyunun içinde gerçekleştiği geleneksel oyunların aksine vergiler kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Okuma | ABD’li Milletvekilleri, Küçük Kripto İşlemleri için Vergi Muafiyeti Sağlamak İçin Tasarıyı Yeniden Sunuyor

Featured image from ITB, chart from TradingView.com

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img