Bu nedenle 2021 kriptonun çıkış yılı oldu | CryptoSlate

Dünya, kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesine doğru ilerliyor. Bu, volatil zamanlarda ve keskin düşüşler sırasında bile kripto piyasasını analiz ederken bakılabilecek hemen hemen her metrikte açıkça görülmektedir.

Kriptodaki risk sermayesi yatırımları, yalnızca 2021’in son çeyreğinde 10.5 milyar dolardan fazla yatırımla 30 milyar doları aştı. Kurumların yanı sıra perakende yatırımcılar da kriptonun potansiyelini fark etmeye başladı ve rekor sayılarda kriptoya akın ediyor.

Kripto pazarını neyin harekete geçirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve katılımcılarının geniş yapısını anlamak için, ikizler burcu 20 ülkede 30.000 kişiyle iddialı bir anket gerçekleştirdi. Anket, kripto para birimleri ve kripto şirketlerinin farkındalığını, satın alma ve ticaret yapma motivasyonlarını ve ayrıca kripto para birimlerine sahip olmanın önündeki engelleri araştırdı.

Anketin bulduğu şey, 2021’in kriptonun çıkış yılı olduğuydu – piyasaya daha önce hiç bu kadar çok insan girmemişti, pazara girmekle ilgilenen daha fazla insan olmamıştı ve kripto para birimlerinin potansiyelini fark eden daha fazla insan olmamıştı.

Kripto merakını ve kripto sahipliğini belirleme

Mevcut pazar performansını ölçmek kolay olsa da, gelecekteki performansını tahmin etmek çok sayıda faktöre bağlıdır – en büyükleri katılımcılarıdır.

Gemini, insanları kripto para birimleriyle ilgili genel merakları hakkında anket yaparak kripto piyasasının dışında ne kadar kullanılmayan potansiyel olduğunu keşfetmek için yola çıktı. Rapora göre, küresel katılımcıların %41’i kripto meraklısı olduklarını söyledi. Bu, şu anda kripto para birimlerine sahip olmadıkları, ancak gelecek yıl satın almayı planladıkları anlamına geliyor.

Kripto meraklılarının coğrafi yapısına daha derinlemesine dalmak, bunların önemli bir kısmının Avrupa’dan geldiğini ortaya koyuyor. İrlanda, hem küresel olarak hem de Avrupa’da kripto meraklıları arasında başı çekiyor ve %58’i yakın gelecekte kripto para satın almakla ilgilendiklerini söylüyor. Kripto meraklılarının önemli bir kısmı Almanya, Kolombiya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi – sırasıyla %53, %50 ve %49.

Kripto meraklılarının toplam yüzdesini ve cinsiyet dağılımını gösteren grafik (Kaynak: Gemini)

Veriler, kripto meraklılarının çoğunluğunun Kolombiya hariç, istikrarlı finansal sistemlere sahip gelişmiş ülkelerden geldiğini gösteriyor.

Ancak konu kripto sahipliği olduğunda durum böyle değil.

Gemini’nin verileri, en az sahiplik miktarının gelişmiş ülkelerden geldiğini gösteriyor – Danimarka’da %15, Fransa’da %16, Almanya’da %17, Avustralya’da %18, Birleşik Krallık’ta %18 ve Norveç’te %19. Kuralın istisnaları, ankete katılanların yalnızca %15 ve %16’sının kriptoya sahip olduğu Kenya ve Kolombiya’dır.

En büyük kripto sahipliği, ankete katılanların %41’inin kripto paraya sahip olduklarını söylediği Brezilya ve Endonezya’da belirlendi. Singapur ve BAE’den yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri kriptoya sahipken, sahiplik İsrail, Nijerya, Güney Afrika, Hong Kong ve Meksika’da yaklaşık dörtte birine düştü.

Ülkeye göre kripto para sahipliği (Kaynak: Gemini)

Kripto birçokları için paranın geleceğidir

Bazı ülkelerdeki son derece yüksek kripto sahipliği oranı, birbiriyle ilişkili birkaç faktöre bağlanabilir. En yüksek benimsenen ve en yüksek kripto merak yüzdesine sahip ülkelerdeki insanlar, kripto para birimlerini paranın geleceği olarak görme eğilimindedir.

Bunun nedeni, bu ülkelerin ulusal para birimlerinin son on yılda dolar karşısında değer kaybettiğini ve hem yaşam kalitesini hem de finansal istikrarı büyük ölçüde etkilediği gerçeğidir. Son 10 yılda dolar karşısında %50 veya daha fazla devalüasyon yaşayan ülkelerdeki yanıt verenlerin, %50’den daha az enflasyon yaşayanlara kıyasla, önümüzdeki yıl kripto satın almayı planladıklarını söyleme olasılıkları 5 kat daha fazlaydı.

Ankete katılanların önemli bir kısmı kripto para birimlerini enflasyona karşı korunmanın bir yolu olarak gördü—Latin Amerika ve Afrika’daki katılımcıların %46’sı, para birimindeki devalüasyonu dengelemenin bir yolu olarak varlık sınıfını incelediklerini söyledi.

Yerel para biriminin uzun vadeli önemli bir devalüasyon yaşamadığı bölgelerde, ankete katılanların kripto para birimlerini enflasyona karşı koruma olarak görme olasılıkları çok daha düşüktü – Avrupa’da sadece %15 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde %16.

Ancak, konum ne olursa olsun, kripto sahiplerinin büyük çoğunluğu kripto para birimlerini bir değer deposu olarak gördüklerini söyledi. Tüm bölgelerdeki katılımcıların %80’inden biraz azı, sahip oldukları kripto para birimlerinde uzun vadeli yatırım potansiyeli gördüklerini söyledi. Bu, Asya Pasifik, Afrika ve Orta Doğu’daki kripto sahiplerinin yarısından biraz fazlasının aktif olarak kâr için kripto ticareti yaptığını bildirdiği için ticaret yapmaktan kaçındıkları anlamına gelmiyor.

Aktif olarak kripto para ticareti yapan ve bunları bir değer deposu olarak gören katılımcıların yüzdesini gösteren grafik (Kaynak: Gemini)

Bununla birlikte, bu verilerin gösterdiği yüksek benimseme oranı ve kripto pazarındaki genel güven, resmin tamamını çizmiyor.

Kripto para birimleri satın almayı planlayanlar, piyasaya girmelerini engelleyen ve gelecekte buna katılmalarını önleyecek birkaç büyük engel belirledi.

Rapora göre, ankete katılanların çoğunluğu güven, oynaklık ve güvenlik konusunda endişeleri olduğunu söyledi. Birçoğu, satın aldıkları kriptoyu nasıl satın alacakları ve saklayacakları konusundaki anlayış eksikliğinin de büyük bir endişe olduğunu söyledi.

Katılımcıların kripto pazarına girmeme nedenlerini gösteren grafik (Kaynak: Gemini)

Düzenleme, kripto pazarına girmek isteyenler için de büyük bir endişe kaynağı. Sahip olmayanlar arasında, Asya Pasifik’te %39, Latin Amerika’da %37 ve Avrupa’da %36, kripto para birimi konusunda yasal belirsizlik olduğunu söylüyor. Orta Doğu’daki katılımcıların %30’u, Asya Pasifik’teki %24’ü ve Latin Amerika’daki %23’ü, kripto para birimine sahip olmanın vergi karmaşıklığının kendilerini kriptoya yatırım yapmaktan alıkoyduğunu söylüyor.

Eğitim + düzenleme = evlat edinme

Muhtemel kripto sahiplerinin önemli miktarda endişe duymasına rağmen, Gemini’nin anketinden elde edilen veriler, halihazırda en çok görüleni doğruluyor – piyasada bir karıncalanma hissi var ve yakın zamanda yok olmayacak.

Geçen yıl, en büyük yeni kullanıcı akışını gördüğü için kripto para birimleri için bir kırılma yılıydı. Ayrıca, gelecekteki performansın iyi bir göstergesi olarak görülebilecek pazara girmeyi düşünen insan sayısındaki en büyük artışı gördü.

COVID-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik gerileme, dünya çapında devam eden enflasyonu hızlandırdı ve zayıf ekonomileri daha da istikrarsızlaştırdı. Tüm bunlar, hızlı para devalüasyonu tasarrufları yok etmek ve daha fazla ekonomik kargaşaya neden olmakla tehdit ettiğinden, daha da fazla insanı kripto para birimlerini düşünmeye itti.

İnsanlar kurumlara olan güvenlerini kaybetmeye başladıkça ve kripto para birimleri gibi merkezi olmayan sistemleri daha istikrarlı bir yatırım olarak gördükçe, hükümetleri istikrarsız olan ülkelerde kripto güveni daha da arttı.

Kripto para birimlerinin çoğu düzenlemeye tabi olduğu yerlerde, pazar daha yavaş bir büyüme ve genel olarak daha küçük bir potansiyel sahip yüzdesi gördü. Bununla birlikte, bu pazarlarda kripto sahibi olanlar, daha fazlasına sahip olma eğilimindedir ve piyasa katılımcılarının genel eksikliğini telafi eder.

Bu eğilimlerin bir sonraki yılda da devam edip etmeyeceğini henüz görmesek de 2021’in 4. çeyreğinde tanımlanan bu trendler mevcut piyasa performansıyla destekleniyor gibi görünüyor. Küresel kripto piyasası daha net düzenlemeler aramaya ve kripto meraklılarını eğitmeye yatırım yapmaya devam ederse, benimsemenin arttığını görebiliriz.

Gönderi Bu nedenle 2021, CryptoSlate’de ilk olarak kriptonun çıkış yılıydı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img