Chainalysis’in Kripto Suç İstihbarat Brifingleri

New York merkezli blockchain istihbarat şirketi Chainalysis, kripto suç analizleri kapsamında daha fazla ışık tutmak için yeni bir girişim başlattı.

4 Mayıs’ta yayınlanan firmanın yeni Crypto Crime Intelligence Brief’lerinin üç bölümü , kripto alanında yasa dışı işlemler için kullanılan mekanizmalar ve yollar hakkında bilgi veriyor. Chainalysis yeni serisini başlatırken, analiz edilen yerlerin hiçbiri şu anda aktif soruşturma altında olmasa da, kolluk kuvvetleri, düzenleyiciler, siber güvenlik firmaları ve uyum profesyonelleri tarafından devam eden çalışmaları desteklemek için bilgi yayınladığını söylüyor.

Black Host durumunda, sağlayıcı hizmetleri için kripto para birimi satın almayı da destekleyerek başka bir takma isim koruma katmanı ekler. Her ne kadar birçok kullanıcının gizlilik endişeleri meşru olsa da, Chainalysis, Black Host durumunda, analizinin hizmetlerinin Mayıs 2018’de Kuzey Kore hükümetiyle uyumlu siber suçlu Lazarus ile ilişkili bir Bitcoin ( BTC ) adresi tarafından kullanıldığını belirlediğini belirtiyor.

Chainalysis brifinglerinin ikincisi, İran’ın kripto para birimi değişim ekosistemine, özellikle popüler bir yerel ticaret platformu Farhad Exchange‘e dikkat çekiyor . Localbitcoins gibi yerleşik kripto peer-to-peer sahaları, ABD’de yaptırım ihlallerinden kaynaklanan para cezaları korkusu nedeniyle İran’da faaliyetlerini durdurmuş olsa da, iç borsalar çalışmaya devam etti. Bu, Merkez Bankası’nın son yıllarda özel kripto para birimi projelerini çökertme taahhüdüne rağmen gerçekleşti .

İran riallerini, ABD doları ve WebMoney’den Rus rublesi e-para birimlerini ve büyük kripto para birimlerini destekleyen Farhad’ın, yerli kripto kullanıcıları için aktif bir sosyal medya ve çevrimiçi eğitim programı var.

Borsaya atfedilen 20.000’den fazla BTC adresi, Chainalysis tarafından 46.000’den fazla işlemde yer almıştır. Bunların son aylarda daha az aktif hale geldiği ve genel olarak 1 Bitcoin’in altında bir dengeye sahip olduğu iddia ediliyor. Bununla birlikte, 29 Nisan itibariyle işlem yapmaya devam ediyorlar ve platformla ilişkili adresler 7.993,09 BTC aldı ve 2016’dan beri 7,978,77 BTC gönderdi. En son trafiğinde Farhad, ana akım borsalar, daha yüksek riskli varlıklar, kumar siteleri ve eşler arası platformlarla etkileşime girdi.

Chainalysis’in brifinglerinin sonuncusu , aldatmaca için meşruiyet kaplaması oluşturmak üzere sahte şirketlerin bir altyapısını kuran Polonya merkezli bir kripto Ponzi Şeması, FutureNet‘e odaklanıyor .

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img