Çin Mahkemesi Bitcoin’in Yasalarla Korunan Varlık Olduğuna Karar Verdi

Çin'in Şangay kentindeki bir mahkemenin, Bitcoin'in yıllarca süren bir davada Çin yasalarıyla korunan bir varlık olduğuna karar verdiği bildirildi.

Dava, biri Bitcoin olan bir Amerikalıdan iki farklı kripto para biriminin çalınmasını içeriyor. Sanıklar, Bitcoin’in Çin yasalarına göre tanınmadığını savundular; mahkeme, merkez bankası Çin Halk Bankası’nın (PBOC) belgelerine atıfta bulunarak aynı fikirde değildi.

Çin medyasının Perşembe günü yaptığı bildiriye göre, Şangay Halk Mahkemesi’nin yıllarca süren bir bitcoin davası hakkında karar verdiği bildirildi. Dava, 12 Haziran 2018 gecesi bir Amerikan ve Çinli karısının evine giren üç Çinli ve bir Malezyalıyı içeriyordu. Çifti kilitledikten ve dövdükten sonra davetsiz misafir onları 18.88 bitcoin ve 6.466 skycoin’i hesaplarına aktarmaya zorladı.

Bu davanın ilk duruşması ekonomik bir anlaşmazlık olduğunu ve faillerin altı buçuk ay ila sekiz ay hapis cezasına çarptırıldığını tespit etti. Sanıklar, kripto para birimlerinin Çin yasalarına göre varlık olmadığını savundular. Mahkeme buna karşı çıktı ve çiftten aldıkları tüm kripto para birimlerini iade etmelerini veya madeni paraların değerinin nekadar olduğu saptanıp ödemelerini emretti. Çift ne bitcoin ne de eşdeğer fonlar alamadıklarında, dava açtılar.

Dört sanık, Bitcoin ve Skycoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin Çin yasalarına göre yasal mülkiyet olmadığını yineledi. Ancak, Shine haberleri Perşembe günü yaptığı açıklamada, Şangay mahkemesinin paraları iade etmelerini emrettiğini ekleyerek şunları ekledi:

Mahkeme, ”Bitcoin’in yasa tarafından korunması gereken dijital bir varlık olduğunu tespit etti” diyerek belirtti.

Davanın baş yargıcı Liu Jiang, merkez bankası, Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından yayınlanan belgelerin hiçbir zaman bir varlık olarak bitcoin’i reddetmediğini ve Çin’deki yasaların vatandaşların onları tutmasını yasaklamadığını açıkladı.

Diğer bazı Çin mahkemeleri de kripto para birimi konusunda benzer bir karar verdiler. Örneğin, Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi 2018’de 20 bitcoin, 50 bitcoin cash ve 13 bitcoin diamond içeren bir davada kripto para birimlerini tanıdı. Geçen yıl, Hangzhou İnternet Mahkemesi de yasal olarak bitcoin’i tanıdı. Son zamanlarda, Guangdong Eyaleti Shenzhen Futian Bölgesi Halk Mahkemesi Çin’de Ethereum’u yasal mülkiyet ilan etti .

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img