Çin’in Büyük Blockchain Firması Red Date ile Tanışın!

Beijing Red Date Technology CEO'su Yifan He, sözlerinden “Başlangıçta blokchain , özellikle dağıtılmış defter teknolojisinin  [DLT] 'nin ticari bir değeri olmadığını düşündüm . “Sonra herkesin maliyetini azaltmak için çok çerçeveli bir platform oluşturabileceğimizi fark ettim.”

Beijing Red Date Technology CEO’su Yifan He, sözlerinden “Başlangıçta blokchain , özellikle dağıtılmış defter teknolojisinin  [DLT] ‘nin ticari bir değeri olmadığını düşündüm . “Sonra herkesin maliyetini azaltmak için çok çerçeveli bir platform oluşturabileceğimizi fark ettim.”

Bu gerçekleşme, Cumartesi günü küresel ticari kullanıma açılması planlanan hükümet destekli bir girişim olan Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nın (BSN) temel bir fikri. Özel bir yazılım geçmişine sahip üç orijinal kurucu şirketten sadece biri olan Red Date, projeyi başlattı ve ağın teknik tasarımına öncülük etti.

“Bence hiç kimse bunu duymamistir. Ama aslında, birçok açıdan, Kırmızı Tarih Teknolojisi BSN’nin gelişiminde kritik bir rol oynamaktadır, çünkü bunlar BSN’yi tasarlayanlardır, ”diyor Fudan Üniversitesi Fanhai Uluslararası Finans Okulu’nda profesör Michael Sung. “Onlar ulusal  reform kalkınma teknoloji stratejisini yaratan onlar . Bunu gerçekleştirdiler. ”

He’ye göre, üç kurucu şirket – telekom sağlayıcısı China Mobile, ödeme sağlayıcısı China Unionpay ve Red Date – BSN’ye yaklaşık 200 milyon yuan (28.5 milyon $) yatırım yaptı. Ayrıca, Çin’deki iki Amazon Web Hizmeti (AWS) veri merkezini kullanmak için bir anlaşma yaptılar.

100’den az çalışanı olan az bilinen bir şirket olmasına rağmen, Red Date potansiyel  jeopolitik sonuçları olan bir projede kritik bir oyuncu , Çin’in kemer ve yol girişimine eşdeğer bir e-ticaret . Dünyanın en kalabalık ülkesi, bir sonraki sanayi devrimini kaçırmama umuduyla, yapay zekâdan bulut bilişime ve büyük veriye kadar çeşitli yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

Blockchains bir oyun değiştirici olmadan önce, daha güçlü bir bağ dokusuna ihtiyaçları var, dedi CoinDesk ile geniş kapsamlı bir röportajda.

“DLT’ler esasen kendi ortamlarında uygulamalar oluşturdukları ve birbirlerinden ayrı oldukları bölgesel ağlardır” dedi. “On binlerce birbirine bağlı DLT ağının bulunduğu bir internet ortamı olabilir. 1993 yılında şu anki DLT endüstrisinin İnternet gibi olduğunu fark ettik. ”

BSN, buna göre, şirketlerin ve yazılım geliştiricilerinin bu ağlardan birkaçına uygulama geliştirmelerini kolaylaştırmak için tasarlamalari istendi.

“Birincil hedeflerimizden biri, mümkün olduğunca çok sayıda blockchain yapısını dahil etmek ve BSN platformunda tek bir standart altında erişilebilir hale getirmek” dedi. “Bu şekilde, daha fazla özel hizmet sunarken bir blok zinciri oluşturmak için kullanıcıların genel maliyetlerinden tasarruf edebiliriz.”

Tak ve oyna

CoinDesk tarafından elde edilen yayınlanmamış bir teknik tanıtım belgesi, şu anda sessiz blok zincir ağlarının birbirleriyle nasıl çalışabileceğini açıklamaktadır.

“Farklı çerçeveler sadece birlikte istiflenmiyor; bunun yerine, kriptografik algoritmalar, CA [sertifika yetkilisi] yönetimi, işlem SDK [yazılım geliştirme kiti] ve DApp [dağıtılmış uygulama] yönetim SDK’sını Blockchain tabanlı Hizmet Ağı Çerçeve Uyum Standartları uyarınca uyarlamaları yoluyla üniforma haline getirilirler ” diyor.

China Mobile, China Union Pay ve Çin Eyalet Bilgi Merkezi (SIC) ile birlikte Kırmızı Tarih tarafından hazırlanan belge, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları (dapps) birden çok çerçevede dağıtmak ve yönetmek ve birbirleriyle bağlantı kurmak için tek bir özel anahtar kullanabileceğini gösteriyor. dapps arasındaki karşılıklı iletişim. Bu süreçte, her çerçeve kendi akıllı sözleşmesinin ve uzlaşma mekanizmasının benzersiz özelliklerini korur.

“Kullanıcılarımızın yüzde 80’i için bir uygulama oluşturmanın çevrimiçi form doldurmak kadar kolay olacağını düşünüyoruz” dedi. “Kendi akıllı sözleşmelerini yazmak zorunda bile değiller, tek yapmaları gereken sistemimizden birini seçmek.”

He   BSN de olarak ele Cosmos geliştiricileri, ile çalışıyor bütün blockchains bağlamak için blockchain ve Kafes , akıllı sözleşmelerde tetik ödemelerine gerçek dünya olayları raporluyor

“BSN’de yer alan çerçevelerden sadece ikisi değil, aynı zamanda farklı sistemler arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmada önemli bir rol oynayacaklar” dedi.

BSN’nin Cosmos ile ortaklığı, Cosmos’un Tendermint konsensüs mekanizması ve Bloklar Arası İletişim Protokolü (IBC) gibi teknolojileri tarafından desteklenen Şangay merkezli bir blockchain şirketi olan IRITA aracılığıyla gerçekleşiyor. Firma, Cosmos ekosisteminde üretime hazır ilk konsorsiyum blok zinciri olduğunu iddia ediyor.

“Ayrıca her türlü çerçeveyi incelemek ve bunları BSN ağına uyarlamak için Hong Kong merkezli bir ekip kurmayı planlıyoruz. Yakın gelecekte açık kaynak olacağız ”dedi.

Raporda BSN, geliştiricilerin gizlilik endişelerini ele aldı.

“Kesinlikle BSN’de veya platformda hiçbir özel kullanıcı verisi saklanmıyor,” dedi belge. “Portallarda kullanılan yetkilendirme platformunda kişisel özel verilere yönelik API yok ve tüm geliştiricilerin ve DApp kullanıcılarının kişisel bilgileri her BSN portalı tarafından bağımsız olarak yönetiliyor.”

BSN platformu içinde, herhangi bir dappi hangi portalların dağıttığını ve bu dapp’i kaç kullanıcının kullandığını izlemek mümkündür. Ancak, teknik raporda dapp’in geliştiricisi hakkında ayrıntılı bilgi ve dapp kullanıcıları hakkında ayrıntılı bilgi yok.

Kökeni hikayesi

2014 yılında kurulan Red Date, Çin’de “akıllı şehir” teknolojisi oluşturmaya başladı.

Örneğin, kuzey Hebei eyaletinde 4.5 milyon nüfuslu Zhangjiakou için bir mobil uygulama Vatandaş Kartı geliştirdi. Konut sakinleri, faturaları ödemek, mağazalar hakkındaki bilgileri kontrol etmek, işlem kayıtlarını takip etmek ve bir ofisi ziyaret etmeden devlet hizmetlerine erişmek için hepsi bir arada uygulamayı kullanabilir.

“Örneğin, altyapı oluşturmakla her zaman ön uçtan daha fazla ilgilendik; beş yıl önce akıllı şehir projelerine başladığımızda, Vatandaş Kartı bankalar tarafından verildi ”dedi. “Yaptığımız şey bunun arkasında teknik destek sağlamaktı.”

Çinli kurumsal kayıt bilgilerinin bir veritabanı olan Qichacha’ya göre, Red Date yedi patent başvurusunda bulundu ve 52 yazılım programının telif hakkını saklı tuttu. Yedi patentten beşi dijital ödemelerle, en son ikisi blok zinciriyle ilgilidir.

“Çin’deki birçok geliştirme ekibi uygulama geliştirmeyi seviyor ve ürünler pazarlama tarafından yoğun bir şekilde yönlendiriliyor. Sanırım her zaman aşağıdan yukarıya teknik çözümler düşünen bir ekip olarak öne çıkıyoruz ”dedi.

Akıllı şehir çalışmalarının bir parçası olarak firma, ülkenin en büyük holdinglerinden ikisi olan China Mobile ve China Union Pay ile işbirliği yaptı. Yifan Blockchain projesine katılmaya ikna ettiğini söyledi.

Üç şirket, Eylül 2018’de BSN inşa etme planını hazırladı. “Çok büyük ölçekte olacağından bu planla kendi başımıza devam etmekten korkuyorduk, bu yüzden projeyi Devlet Bilgi Merkezi’ne bildirmeye karar verdik” Dedi.

Şirketler, akıllı şehir projeleri aracılığıyla zaten SIC ile bir ilişkiye sahipti. Yetkilinin nimetiyle ağın teknik altyapısını oluşturmaya başladılar.

Kullanıcıları kendi altyapılarını sıfırdan inşa etmekten kurtarmanın yanı sıra, BSN’nin maliyetlerini düşürmenin başka bir yolu olduğunu söyledi.

Küçük bir ölçekte bile belirli bir blok zincirinde bir uygulama oluşturmak oldukça pahalıdır. Örneğin, üç düğüm ve fikir birliği emri kullanarak bir uygulama oluşturursanız, Alibaba’da yaklaşık 120.000 yuan (17.000 ABD Doları) değerinde dört sanal makineye ihtiyacınız olacak, Çin aralıklarında bir DLT uygulaması için minimum maliyeti ekleyerek 28.000 $ ‘dan 43.000 $’ a kadar.

“Maliyeti düşürmenin bir yolu, müşterilerimizin hizmetlerimizi çok daha küçük birimlerde almasına izin verebilmemizdir” dedi. “Kullanıcılar tam olarak ne kadar ihtiyaç duyduklarını ödeyebilirler. Kurumsal kullanıcıların yalnızca yüzde 2-3’ü, saniyede 1.000’den fazla işleme [TPS] ihtiyaç duyuyor ve bu da Alibaba’nın sağladığı hizmetleri tam olarak kullanmanıza olanak tanıyor. ” He’ye göre bir sanal makine 1.500 TPS’yi destekliyor.

AWS ve daha fazlası

Vizyonun önemli bir parçası şehir düğümleri, bilgi işlem gücü sağlayan veri merkezleri, veri depolama ve hizmetleri desteklemek için bant genişliği olarak adlandırılıyor. BSN, 80’den fazla inşa etti ve 40 tane daha bitirdi.

“Şehir düğümleri [olağan anlamda] düğüm değil, bir kaynak havuzudur” diye açıkladı. “Kaynakların bir kısmını mevcut sisteminden bir“ şehir düğümü ”nde bir araya getiriyoruz ve daha sonra çerçevelerimizi ve standartlaştırılmış ortamı oluşturuyoruz.”

Ülkenin en büyük telekomünikasyon ağlarından biri olan China Mobile, şehir düğümlerinin yüzde 90’ını sağlayacak. Özellikle, BSN ayrıca Pekin’deki iki AWS veri merkezini ve kuzey Çin’deki Ningxia Özerk Bölgesi’ni kullanacak. Kârı bu veri merkezleri ile böler.

“AWS projemizi çok destekledi ve hizmetlerinin bedeli için bize çok şey verdi” dedi. Amazon’un bulut bilgi işlem kolundan bir temsilcinin Cumartesi günkü açılış töreninde konuşması bekleniyor (çevrimiçi yapılacak; Pekin, coronavirüs salgını nedeniyle büyük toplantıları yasakladı). AWS, yorum talebine basın zamanına yanıt vermedi.

BSN, teknik kişilere ağa alışmaları için eğitim verirken pazarlama kampanyaları yürütmek için China Mobile’ın dağıtım ağından yararlanacak. Şirketin birçok ilde on binlerce insan ve şubesi olduğunu kaydetti.

Union Pay, BSN’de ödeme ve para transferlerine güç sağlayacak altyapıyı inşa ediyor. Çin, kripto para birimi ile mal veya hizmetler için ödeme yapılmasına izin vermediğinden, akıllı sözleşmelere dayalı tüm ödemeler geleneksel bankacılık sistemi üzerinden yapılacaktır. Ödeme şirketi ayrıca, ek mesaj olarak metin mesajı gönderme gibi diğer temel işlevleri de geliştirecektir.

En iyi 10 Çinli bulut teknolojisi şirketinden bazıları, “en uygun maliyetli hizmetleri sunduğumuzdan beri” blockchain tabanlı hizmetler oluşturmak için BSN kullanmaya karar verdi.

SADECE PİYASAYA SÜRÜLMESİNE RAĞMEN, BSN’NİN ZATEN KENDİ ÇEVRESİNE EKONOMİK BİR HENDEK KAZDIĞINI SAVUNDU.

“Çin’de rekabetle karşılaşacağımızı sanmıyorum” dedi. “BSN çapraz bulut, çapraz çerçeve ve siteler arası ve Alibaba, Huawei, Tencent ve Baidu’nun bu bağlantıyı kurması zor olacak.”

Örneğin Ant Financial, sisteminde Tencent’in WeBank çerçevesini kullanamadı. Bu şirketlerin, uygulama oluşturmak için rakiplerinin bulut hizmetini de kullanmayacağını söyledi.

Çin dışında birkaç rakip olabilir ama endişeli olmadığını söyledi.

“Bu noktada, BSN herhangi bir potansiyel rakibin en az iki yıl ilerisinde” dedi. “Tüm çerçeveleri kullanmak ve para toplamak çok zaman alıyor.”

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img