CNBC, El Salvador’un Bitcoin Yasası Hakkında Çoğu Ana Medya Medyası Kadar Bilgisiz

Bitcoin Yasasının bu analizi iyi yaşlanmayacak. CNBC’nin “Beyond The Valley” podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale yapma kararının doğasında bulunan riskleri ele almaya çalıştılar ve sefil bir şekilde başarısız oldular. Bu, teknoloji odaklı özel bir podcast. Bu kadar sorumsuz olabilirler mi? Yoksa bir ajandaları olup olabilecek en kötü bilgilerle suları bulandırmaya mı çalıştılar?

İlgili Okuma | Volcano Mining ve Başkan Bukele’nin Bitcoin Insights

İçeri girmeden önce, bu podcast tam olarak ne hakkında? Buna göre onların web sitesi:

“Vadinin Ötesinde”, dünyanın neresinde olursa olsun teknolojinin dünyayı nasıl şekillendirdiğinin hikayelerini anlatıyor. En büyük teknolojik gelişmelerden ve trendlerden bazıları giderek artan bir şekilde geleneksel teknoloji güç merkezlerinin dışında başlıyor.

” başlıklı bölümdeEl Salvador, bitcoin’i yasal bir para birimi haline getirdi. Şimdi ilginçleşiyor”, sunucu Arjun Kharpal, Yeni Bir Amerikan Güvenliği Merkezi’nden Rachel Ziemba ile röportaj yapıyor. Her ikisinin de işlerinde iyi olduğundan eminiz. Ancak ne Bitcoin ne de Bitcoin Yasası ile ilgili ödevlerini yapmadılar.

“Vadinin Ötesinde” Bitcoin Yasasını Almak Neydi?

Raporun tamamı son derece yüzey seviyesinde. Sorun değil, hedef kitlelerinin uzman ve hatta Bitcoin kullanıcıları olması gerekmez. Bununla birlikte, hem Kharpal hem de Ziemba, Bitcoin Yasasının uygulanmasıyla ilgili sorunları bulmaya odaklandı. Çok iyi bir iş yapmadılar. Bazen, en temel soruları sorduklarında, çok düşünülmüş bir projede delikler açıyormuş gibi dişlerinin arasından güldüler. Delik açmıyorlardı.

İlk başta, Kharpal konuya dürüstçe yaklaşıyor gibiydi. Bitcoin Yasasının uygulanmasına “İlk gerçek dünya örneğimizBitcoin altındaki bir toplumun ne olabileceğine dair. El Salvador nüfusunun %70’inin geleneksel finansal hizmetlere erişimi olmadığını ve GSYİH’lerinin %25’inin, Bitcoin’in daha hızlı ve daha ucuz hale getirebileceği havalelerden geldiğini belirtti. Girişten sonra, artık bu noktalardan hiçbirinden bahsetmediler.

Ardından doğrudan Bitcoin Yasası’nın 7. maddesine geçti ve “Her ekonomik ajan, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir.” O sordu, “Ya istemezlerse? bu, Bitcoin’in son derece değişken olduğunu bildiğimiz gerçeğine ek olarak buradaki birçok sorudan sadece biri.” Peki, Başkan Bukele cevapladı ilk soru.

7. Madde olmadan eczane, özel bir acente olduğu için reddedebilir. Ve bu, “Faydalanmak istediğiniz insanların %70’ine karşı ayrımcılık olur.” Başka bir ödeme yöntemine sahip değiller. İlaç ya da yiyecek almaya gidebilmeli ve “satlarını almalarını” sağlamalıdırlar.

Evet, Ama Bitcoin’in Oynaklığı Ne Olacak?

Podcast’in ana motiflerinden biri varlığın oynaklığıdır. Tabii ki, ana akım medyada her zaman olduğu gibi, Bitcoin’in fiyatı her zaman düşüyormuş gibi çerçevelemeye çalışıyorlar ve nadiren yükselebileceğini ve genellikle yükseldiğini söylüyorlar. Sıradan vatandaşın çıkarlarını arıyormuş gibi göstermeye çalışıyorlar, ancak Fiat sisteminin doğasında var olan enflasyondan bir kez bile bahsetmiyorlar. Zor kazanılmış paramızın satın alma gücünü yiyen gizli vergi.

Konuk Rachel Ziemba bir soru soruyor:

“Bitcoin’de yapılabilecek çok sayıda başka işlem var, alınan kira türleri, yapılan satın alma türleri, ancak çoğu zaman hızlı bir şekilde Fiat para birimine dönüştürülür. Ve bunun El Salvador’da nasıl işleyeceği konusunda gerçek bir soru işareti olduğunu düşünüyorum. Ve bu oynaklığın bu maliyetini kim üstlenecek? Ve risk, bunun için ödeme yapacak olanlar ortalama vatandaşlar ve bu riskleri nasıl koruyacaklarını düşünmek için mücadele edecek olan özel sektör kuruluşlarıdır. ”

Başkan Bukele buna da şu yanıtı verdi:

Kanunun dikkate değer bir özelliği, ”aslında vazgeçebilirsiniz. Sat’ları kabul etmek zorundasın, ama onları almak zorunda değilsin. Aslında ABD Doları alabilirsiniz. Peki, nasıl şikayet edebilirsiniz? Demek istediğim, istediğini alıyorsun.” El Salvador, bu döviz borsalarına tahsis edilmiş bir güven fonuna sahip olacak. Dolar almayı seçenlerden Bitcoin alacaklar ve kazançlarını Bitcoin fiyatındaki olası dalgalanmalardan koruyacaklar. Satıcı 5 dolarlık bir işlem yaparsa, alacağı tam olarak budur.

Bu uzmanların Başkan’ın duruma bakışını bilmesi gerekmez mi?

08/07/2021 BTCUSD fiyat tablosu - TradingView

BTC price chart for 08/07/2021 on Bitstamp | Source: BTC/USD on TradingView.com

Bitcoin Yasası Hakkında “Vadinin Ötesinde” Sorularını Yanıtlama

Bu soruları hızlı yanıtlarla öldürelim. Ev sahibi sorar:

Herhangi bir borçtan veya bunun gibi bir şeyden bahsediyorsanız, hangi fiyatla belirlenecek? Bitcoin’de mi olacak? USD olarak mı? Borcu aldığınız andan itibaren mi yoksa borcun vadesi geldiğinde mi olacak?

Fiyatlar Dolar cinsinden olacaktır. İki resmi para birimi var. Bitcoin Yasası var çünkü El Salvador, Bitcoin Beach’te bu tür işlemler için zaten gerçek yaşam kullanım durumuna sahip.

El Salvador’un dijital altyapısı hazır mı?

Her zaman gelişen ve çözümler sunan açık bir ağ olan Bitcoin’e bağlanıyorlar. Yine, zaten Bitcoin Beach’te çalışan bir pilot programları var.

İlgili Okuma | Miami’deki “Bitcoin 2021” Konferansı Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Ev sahibi eğitim ihtiyacından bahsediyor ve bu adil. Ayrıca, yalnızca 4 sayfa uzunluğundaki Bitcoin Yasasında da ele alınmaktadır. Onu okumalıydı. Kharpal ayrıca bir “dijital bölünme” sanki daha düşük gelirli insanlar cep telefonlarına sahip değiller ve onları çalıştıramıyorlar. Elbette vakalar var, ama öğrenebilirler. Ziemba sorar:

Hücre servisi veya WiFi servisi çökerse ne olur?

Beklemeleri gerekecek, değil mi? Veya nakit olarak ödeyin, iki yasal para birimi var. riskinden bahsediyor” dedi.Hesaplarına erişimi kaybeden kişiler” Bu, birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda kalacakları gerçek bir risk. Paranızı kaybetmek veya soyulmak da bir risktir.

Sonunda CBDC’ler hakkında konuşmaya başlarlar ve gösteri cazibesini kaybeder. Tüm bölümde Lightning Network’ten bir kez bile bahsetmiyorlar. Ne de Bitcoin Beach projesi.

Featured Image by Alexis Dimas on Unsplash - Charts by TradingView

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img