Covid-19‘dan Sonra Blockchain ​​ve Kri̇pto

On yıldan fazla bir süre önce, Satoshi Nakamoto,% 51 saldırı tehdidi dışında, hükümet veya kurumsal kontrol korkusu olmadan küresel olarak benimsenebilecek blok zincir tabanlı akıllı bir sanal para sistemini açıkladı.  Ancak, bizi kurtarmak için yaratılan teknolojinin aynısı bize karşı kullanılacaksa ne olur?

On yıldan fazla bir süre önce, Satoshi Nakamoto,% 51 saldırı tehdidi dışında, hükümet veya kurumsal kontrol korkusu olmadan küresel olarak benimsenebilecek blok zincir tabanlı akıllı bir sanal para sistemini açıkladı.  Ancak, bizi kurtarmak için yaratılan teknolojinin aynısı bize karşı kullanılacaksa ne olur?

HÜKÜMETLER GÖZETLEME SİSTEMLERİ GİBİ BAŞLADI

COVID salgını, dünyadaki hükümetler tüm endüstrileri kilitlemek ve insanları evde tutmak için en acımasız önlemleri uyguladığında emsal teşkil etti.  Bazı hükümetler vatandaşları izlemek için ileri teknoloji gözetim sistemlerini bile kullanıyor.

Yeni koronavirüsün başladığı ülke olan Çin, pandemiden önce bile büyük izleme sistemleri kurdu.  Geçen yıl, Bitcoinist, Çin’in Yapay Zeka (AI) ve polis vatandaşlarına yüz tanıma ile büyük bir güvenlik kameraları ağı kullanan sosyal kredi sistemini bildirdi.  İnsanlar davranışları için bir puan alıyorlar, bu da reytinge bağlı olarak ceza veya avantajlarla sonuçlanabilir.  Draconian sistemi çeşitli bölgelerde denenmiş olsa da, hükümet önümüzdeki yıllarda ulusal düzeyde benimsemektedir ve muhtemelen veri depolamak için blockchain kullanacaktır.  Başkan Xi Jinping, teknolojiyi kripto topluluğunu şaşırtan bir hamlede övdü.

Son zamanlarda İsrail kaslarını esnetti ve yeni hastalıktan şüphelenilen kişileri izlemek için terörle mücadele teknolojisini kullanıyor.  Hatta insanların herhangi bir anda enfekte kişilerin bulunduğu bir harita üzerinde kontrol edebilirsiniz bir uygulama bile var.

Görünüşe göre Trump yönetimi İsrail benzeri bir takip sistemi kullanmak istiyor, ancak Beyaz Saray insanların tepkilerinden endişe ediyor.

Şimdilik bir izleme sistemi olmadan, hükümetler sert önlemler aldı.  Virüs tehdidi ciddi olmakla birlikte, endişe verici olan şey, hükümetlerin pandemi bittikten sonra otoritelerinden vazgeçmemeleri.  ABD casusluk yöntemlerini sızdıran eski CIA ajanı Edward Snowden, gözetim devletlerinin burada kalacağına inanıyor.

Kopenhag Uluslararası Belgesel Film Festivali’ne şunları söyledi:

Acil durum önlemlerinin geçtiğini gördüğümüzde, özellikle bugün, yapışkan olma eğilimindedirler.  Acil durum genişleme eğilimindedir.  Sonra yetkililer yeni bir güçle rahat ederler.

Blockchain’in yanı sıra, kripto para birimi kavramının bize karşı dönmesi muhtemeldir.  Bu haftanın başlarında Meclis Demokratları, Fed tarafından çıkarılacak kripto benzeri bir dijital dolar yaratıldığını tartışan iki fatura önerdi.  Yeni sanal para doğrudan Fed’in daha önce hiç yapmadığı kişilere ve işletmelere gönderilebilir.

Bununla birlikte, gizlilik savunucuları, önümüzdeki yıllarda fiziksel parayı tamamen silip hükümetin bireylerin maliyesi üzerinde tam kontrol sahibi olmasına izin verebileceğinden, Fed tarafından verilen bir dolar stabilcoininden memnun değiller.

Ayrıca, dünya çapında büyük merkez bankaları dijital paraları ciddiye almayı düşündükleri için bu küresel bir fenomen haline gelebilir.  İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası ve diğerleri bile bu konsepti izlemek için bir düşünce kuruluşu oluşturdu.  Böyle bir pandemi kesinlikle onları mümkün olan en kısa sürede nakitten kurtulmaya teşvik eder, ancak bu bundan kazanacağımız anlamına gelmez.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img