Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) nedir?

Dağıtılmış defter, bir ağın birden çok noktasında bulunan bir veritabanıdır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için temel teknolojidir Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), verilerin herhangi bir yerde tutulmasını önler. Veriler tamamen ademi merkeziyetçidir ve muhasebe defterine eklenmesi için tüm katılımcıların fikir birliği ve onayını gerektirir.

Dağıtılmış defter teknolojisi, aynı ağın birkaç düğümünde çoğaltılan değişmez verileri toplamak, doğrulamak ve bunlara erişmek için gereken tüm teknolojik altyapıyı ve ilgili protokolleri içerir.

Dağıtık defter teknolojisi nasıl çalışır?

Merkezi bir yönetici olmadan, dağıtılmış defter teknolojisi , ağdaki her düğümdeki bilgileri çoğaltmak için bir konsensüs mekanizmasına dayanır .

Bu düğümler, her bir işlemi ayrı ayrı kontrol edecek ve doğrulayacak, bir fikir birliğine varılana ve söz konusu işlem onaylanana kadar bağımsız sonuçlarını ağın geri kalanına iletecektir.

Bu noktada, işleme bir zaman damgası verilir ve her düğümde çoğaltılmış geçmiş defteri eklenir. Herhangi bir makineden erişilebilir, ancak içerdiği bilgiler değiştirilemez. Değişmez ve güvenlidir.

Avantajları nelerdir?

Dağıtılmış defter, dinamik verilerin etkin yönetiminde mantıklı bir sonraki adımdır. Bu kesinlikle bu teknolojinin yatırım deneyimindeki artışı haklı çıkarmak için bir neden olsa da, tanımlayabileceğimiz başka faydalar da var.

Güven, değişmezlik ve şeffaflık

Veriler herkese açık, şeffaf ve değiştirilemiyorsa güvenilir olabilir. Daha da önemlisi, tüm bu süreç merkezi kurumlara güvenmeksizin gerçekleşir.

Yerinden yönetim ve güvenlik

Yerinden yönetim, dağıtılmış defter teknolojisi kavramının temelini oluşturmaktadır. Aynı veritabanı ağın bağımsız düğümleri arasında çoğaltılırken, tek bir hata noktası yoktur.

Bir düğüm bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiğinden yanlış bilgi gönderirse, verileri tehlikeye atmadan ağdan çıkarılır. Yerinden yönetim , verilerin güvenli olmasını sağlarken kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı güçlü bir caydırıcı görevi de görür.

Maliyet düşürme ve verimlilik

Merkezi bir veritabanı olmadan, genellikle veritabanı yönetimi ile ilişkili BT maliyetlerinin çoğu kaybolur. Dağıtılmış defter teknolojisi, geleneksel merkezi veritabanları kadar mühendise güvenmek zorunda kalmadan kolayca erişilebilir, tam güvenli ve güvenilir verilere sahip olmayı mümkün kılar. Veri merkezleri artık gerekli değildir, yani ekipman, soğutma ve elektrik maliyetleri de ortadan kalkar.

Tüm bu avantajlar birlikte çalışmak DLT’yi bu teknolojiyi benimseme fırsatı olan kuruluşlar için saçma bir seçim haline getiriyor.

Blockchain teknolojisi DLT ile aynı mıdır?

Dağıtılmış defterler farklı şekillerde gelir. Ana akım medya, blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi terimlerini birbirinin yerine kullanır, ancak gerçek şu ki, b kilit zinciri sadece bir tür dağıtılmış defterdir .

Blockchain, DLT ile aynı ışıkta görülür, çünkü içerdikleri verileri doğrulamadan önce işlemleri bloklar halinde gruplama şekli. Ancak o zaman bloklar tarihi deftere eklenir.

DLT’nin, tartıştığımız tüm avantajları sağlamak için bu özel şekilde çalışması gerekmez.

Bir dahaki sefere blockchain ve DLT hakkında tartıştığınızda, DLT’nin tüm dağıtılmış defterlere atıfta bulunurken, blockchain yalnızca ilgisiz işlemlerin bloklar halinde gruplandığı defterlerle ilgilidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img