Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin Yasal İhale Yörüngesini Onaylamadı ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Dünya Bankası, ülkenin Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran ikinci ülke haline gelmesinden haftalar sonra, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bir kripto merkezi kurma planına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Hareket, Başkan Faustin Archange Touadera’nın geçen hafta ülkenin ülkenin bitcoin gündemini yönlendirmek için “SANGO” adlı ilk kripto girişimini kurduğunu tweet atmasının ardından geldi.

Başkan Touadera, TANGO’nun Pazartesi günü lansmanının ardından yaptığı açıklamada, “Kayıtlı ekonomi artık bir seçenek değil” dedi. “Aşılmaz bir bürokrasi, bizi rekabet şansı vermeyen sistemlerde sıkışıp tutuyor.”

SANGO web sitesine göre, girişim ulusal meclis tarafından onaylandı ve hem CAR hem de başkan tarafından desteklendi. Girişim, bir kripto-ekonomik bölge yaratmanın yanı sıra “2022’nin sonundan önce kripto para birimleri için özel bir yasal çerçeve oluşturmayı” amaçlıyor.

En önemlisi, plan, kamu sektörünün dijitalleştirilmesi için dünya bankası tarafından 5 Mayıs’ta onaylanan 35 milyon dolarlık bir kalkınma fonundan bahsediyor. Plan özellikle “dünya bankasının kripto girişiminin bir parçası olmadığını” belirtirken, küresel borç veren, CAR’ın onaylanmış fonları kripto girişimini ön plana çıkarmak için kullanabileceği önerisinin ardından yanıt verdi.

Reklam &nbsp &nbsp

Borç veren, Bloomberg’e e-postayla gönderilen bir yanıtta, “Dünya Bankası ‘Sango: The First Crypto Initiative Project’i desteklemiyor” dedi ve 35 milyon dolarlık dijital yönetim kredisinin “herhangi bir kripto girişimiyle ilgili olmadığını” belirtti. Bunun yerine, vergi toplama ve maaş ödeme sistemlerinin dijitalleştirilmesi gibi projeleri finanse ederek CAR’ın kamu mali yönetim sistemini iyileştirmeyi amaçladı.

Dünya bankası ayrıca CAR hükümetini ilgili finansal kurumları kripto planına dahil etme ihtiyacını küçümsediği için eleştirdi.

Dünya Bankası, “Merkez bankası ve bankacılık yetkilileri gibi ilgili bölgesel kurumlara tam olarak danışılması ve sürücü koltuğunda kalması önemlidir” dedi. “Çevresel eksikliklere ek olarak şeffaflığın yanı sıra finansal içerme, finans sektörü ve genel olarak kamu maliyesi üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişelerimiz var.”

Yanıt, daha önce CAR’ın bitcoin hareketini azarlayan Orta Afrika Devletleri Bankası’nın, karar verme sürecine şeffaflık ve katılım eksikliğini gerekçe göstererek duygularını yansıtıyor. Parasal kurallar, değişikliklerden önce önceden istişare yapılmasını gerektirir; bu, bölgesel banka tarafından CAR’ın finansal katılımını olumsuz etkileyebilecek bir faktördür. CAR’ın hareketi, kripto para birimlerinin yerel para sistemlerine dahil edilmesi konusunda sert bir duruş sergileyen IMF’yi de rahatsız etti.

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img