Dünya Ekonomik Forumu, COVID-19 Tedarik Zinciri Kesintisine Yönelik Blockchain ile Dijitalleştirmeyi Vurguladı

Dünya Ekonomik Forumu ( WEF ), koronavirüs pandemisinin ortasında tedarik zincirinin bozulmasında blockchain önemi hakkında bir rapor yayınladı . Rapor , blockchain’in COVID-19’un etkisinden kaynaklanan hasarı doğrudan destekleyemediğini öne sürse de , tedarik zincirinin görünürlüğüne yardımcı olabilir.

Çin, başta salgın merkez üssü Wuhan’a yakın olan birçok şehrin kilitlenmesini emretti. Çin hükümetinin kilitleme emrini verme kararı, vatandaşlarına ve ekonomisine büyük maliyetler getiren büyük bir deneydi. O zamandan beri modern dünyadaki en büyük karantina ölçeğinden biri olarak işaretlendi. Bunun da pandemi nedeniyle tedarik zinciri aksamaları üzerinde etkisi oldu.

COVID-19, diğer ülkelerde kilitlenmelere yol açmış ve bu da dünya genelinde 3 milyardan fazla insanın bir çeşit kilitlenme altında kalmasına neden olmuştur. Zincirdeki tedarikçiler de geçici olarak üretimi durdurdular ve birçok lojistik sağlayıcısı artık ürünleri sınır ötesi taşımıyor. Şüphesiz Çin, küresel tedarik zincirlerinde merkezi bir rol oynamaktadır; Şubat ayından bu yana Çin’den teslim edilmeyen parçalar nedeniyle üretimleri askıya alan otomobil şirketleri var .

Dijitalleşmeye giden yol

Ticaret, kağıt tabanlı süreçlere büyük ölçüde bağımlı olduğundan, şirketler, değişimi haklı çıkarmak için maliyet ve zaman verimliliği getiren dijitalleştirme konusunda herhangi bir öneri bulunmadığından, tedarik zinciri süreçlerini sayısallaştırmak istemiyorlar.

Bununla birlikte, COVID-19, fiziksel varlıklara ve fiziksel mevcudiyete bağlı operasyonlarda koruyucu önlemleri tetiklemiştir. Dijitalleşme, tedarik zinciri riskini yönetmede görünürlük, verimlilik getirebilecek ve değer zincirindeki başarısızlık noktalarının etkilerini sınırlayabilecektir. WEF, güçlü dijital altyapıya ve e-imzalar ve e-işlem yasaları dahil dijital düzenlemelere sahip hükümetlerin ve işletmelerin, mevcut COVID-19 salgını içinde tedarik zinciri aksaklıklarıyla daha iyi mücadele ettiğini öne sürdü.

Tedarik zincirleri büyük bir şok geçiriyor

Küresel ticaret ve tedarik zincirleri hem talep hem de arz tarafından büyük bir şok yaşıyor. WEF ayrıca, COVID-19 durumu günlük olarak değiştikçe, tüm tarafların tedarik zincirinde görünürlüğe sahip olmalarının, veri paylaşmalarının ve etkili iletişim kurmalarının çok önemli olduğunu ileri sürmüştür. COVID-19 salgını bu tür krizlere hazırlık eksikliğini vurguladı.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img