El Salvador, Mevcut Piyasa Koşullarını Göstererek Bitcoin Destekli Tahvil İhraçını Erteledi ⋆ ZyCrypto

Başkan Bukele, El Salvador İçin Bitcoin Ticaretinde 11 Milyon Dolardan Fazla Kaybetti

Reklamcılık

&nbsp &nbsp

  • El Salvador, Bitcoin tahvilinin lansmanını muhtemelen Eylül ayına kadar erteledi.
  • Bakan, El Salvador’un yılın ilk yarısında hala tahvili başlatacağını umduğunu dile getirdi.
  • Zelaya, bonoya yüksek talep olduğunu ortaya koyuyor.

El Salvador’un uzun zamandır beklenen Bitcoin tahvili ertelendi. Ülkenin maliye bakanı yerel bir televizyon programında ekonomik ve jeopolitik kaygılara atıfta bulunan bilgileri açıkladı.

‘Şimdi Tahvil Çıkarmanın Zamanı Değil’

El Salvador’un maliye bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin bugün yerel bir TV programında Bitcoin destekli tahvilini başlatmayı erteleyeceğini açıkladı. Tahvilin 15 ile 20 Mart arasında herhangi bir zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Özellikle, Zelaya halka, tahvilin planlandığı gibi başlatılacağına dair iki kez güvence verdi, en son Cuma günü ülkenin hazır olduğunu ve cumhurbaşkanı Nayib Bukele’den ilerlemeyi beklediğini söyledi.

Ancak, daha fazla değerlendirmeden sonra, El Salvador hükümeti fırlatmayı ertelemeye karar verdi. Bugün bakan Zelaya şunları söyledi: “Şimdi bono çıkarmanın zamanı değil.” Bakan, mevcut piyasa koşullarının enflasyon endişeleri ve Avrupa’daki kriz göz önüne alındığında uygun olmadığını açıkladı.

Bakan, fırlatmanın Eylül ayına kadar ertelenebileceğine inanıyor. Ancak tahvil için fon temin etme tercihinin yılın ilk yarısında olduğunu ifade ederek, uluslararası piyasanın sonbaharda her zaman olumlu olmadığına dikkat çekti.

“Mayıs veya Haziran aylarında pazar varyantları biraz farklı. En geç Eylül’de. Eylülden sonra uluslararası piyasaya çıkarsanız (sermaye toplamak) zordur”

Reklamcılık

&nbsp &nbsp

Tahviller, hükümetlerin ve büyük işletmelerin fon elde etmek için kullandığı güvenli yatırım araçlarıdır. Özellikle, Bitcoin tahvili kavramı geçen Kasım ayında El Salvador Başkanı Nayib Bukele tarafından açıklanmıştı. Tahvil tarafından üretilen fonların yarısı inşaat yapmak için kullanılacak “Bitcoin Şehri” Diğer yarısı daha fazla Bitcoin elde etmek için kullanılacakken, aynı zamanda şehir ve önerilen Bitcoin madencilik operasyonu için güç kaynağı olacak olan Conchagua Volkanı’nın eteklerinde.

Bitcoin Deneyi

El Salvador, Bitcoin’i geçen Eylül ayında yasal bir ihale haline getirerek bunu yapan ilk ülke oldu. Karar, IMF ve BIS de dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından eleştirildi. Bu mali otoritelerin birçoğu, yeterli tüketici koruması olmadığına ve bunun mali bütünlüklerine zarar verdiğine inanmaktadır. IMF sürekli olarak El Salvador hükümetini Bitcoin’in Yasal İhale statüsünü kaldırmaya çağırdı.

El Salvador’un maliye bakanı, halka tüm bunlara rağmen tahvile önemli bir ilgi olduğunu söyledi. Ayrıca, yüksek talep nedeniyle tahvilin 500 milyon dolar artırılabileceğini açıkladı. Özellikle, Bitcoin tahvili yatırımcılara on yıl boyunca yıllık %6,5 faiz teklif edecek.

El Salvador tahvil ihraç etmeye hazır olduğunu söylese de, ülke bunu desteklemek veya tahvillerini serbest bırakmak için yasal çerçeveyi henüz geçmedi. “anahtar bilgi belgesi” yatırımcılara tam açıklama sunmak.

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img