Ethereum’un Plazması nedir?

Kripto para biriminin ve Ethereum’un Plazma gibi altta yatan teknolojisinin ana hedefi, para, altyapı, veri veya kaynak olsun, ademi merkeziyetçiliği teşvik etmektir. Ancak, ademi merkeziyetçilik büyük bir kusurla birlikte geliyor.

Bir ağı düzgün bir şekilde merkezi olmayan tutmak istiyorsak, ölçeklenebilirlik veya güvenlikten vazgeçmeliyiz. Örneğin Bitcoin ve Ethereum, ağ güvenliğini sağlamak için ölçeklenebilirliği bırakmayı seçti . Ethereum Vakfı tamamen çalışan bir dünya bilgisayarı oluşturmak istediğinden, ölçeklenebilirlik sistemin önemli bir özelliği olmalıdır. Plazma’nın görevi güvenliği korurken ölçeklenebilirliği artırmaktır.

Gel Plazma

https://plasma.io/plasma.pdf

Ethereum Plazma, Ethereum’un saniyede mümkün olandan çok daha fazla işleme ulaşmasını sağlayabilecek yeni bir ölçeklendirme çözümü sundu. Bitcoin Yıldırım Ağındaki ödeme kanalları gibi , Plazma da güvenliğini sağlamak için temel Ethereum blok zincirine güvenirken zincir dışı işlemler yapmak için bir tekniktir.

Ödeme kanalları zincir dışı çalıştığı için imkansız görünse de, ana blok zincirinin küçük işlemlerle aşırı yüklenmediği anlamına gelir. Bu işlemler, Plazma’nın terimleriyle çocuk zincirleri olarak adlandırılan alternatif bir kanaldan geçer .

Bunu, bilgileri periyodik olarak ana zincire geri aktaran hiyerarşik bir yan zincir ağacı olarak düşünün. Ethereum, akıllı sözleşmeleri şu anda ele alındığı şekilde ele almaya devam edecektir, ancak yalnızca tamamlanmış işlemleri halka açık Ethereum zincirine yayınlayacaktır. Plazma, ana Ethereum blok zincirine bağlı çocuk blok zincirlerinin oluşturulmasına izin vererek zincir dışı ödeme kanalları kavramını bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu çocuk zincirleri, başka bir çocuk zinciri setine sahip olabilen kendi çocuk zincirlerini bile üretebilirler.

Plazma nasıl çalışır?

Plazma temel olarak bir kök blok zincirine bağlı birçok dallanan blok zinciridir. Plazma zinciri, ana veritabanından daha yüksek hızlarda ve daha düşük ücretlerde çalışabilir, çünkü tüm Ethereum blok zincirinde çoğaltılmasına gerek yoktur – sadece özel veritabanları gibi etkileşen ajanlar arasında!

Sonuç olarak, çocuk zincirinde ana zincire göre daha karmaşık işlemler yapılabilir. Bu, geliştiricilerin tüm uygulamaları binlerce kullanıcıyla çalıştırmasına olanak tanır.

Plazma, orijinal teknik incelemeye göre beş temel bileşenden oluşur.

  1. Sözleşmeleri ekonomik olarak verimli bir şekilde kalıcı olarak hesaplamak için bir teşvik katmanı
  2. Bu iç içe geçmiş zincirlerde sahtekarlık kanıtları devlet geçişleri oluşturmak için etkili bir bilgi işlem çerçevesi
  3. Kök blok zincirine bağımlı bir konsensüs mekanizması
  4. Toplu çıkış maliyetlerini en aza indirirken, kök blok zincirinden doğru durum geçişleri sağlamak için bir bitmap-UTXO taahhüt yapısı
  5. Sistem Bizans hata toleranslı (BFT) olmalıdır .

teknoloji

Plazma, kullanıcılara bu işlemler için yüksek kullanılabilirlik ve esneklik sağlarken ucuz, ölçeklenebilir ödemeleri garanti etmek için birden fazla sistem kullanır. Bu, üç ana güncelleme ve özellik ile gerçekleştirilir.

Plazma Nakit
Bu özelliğin, farklı değerleri temsil etmek için bölünemeyen veya kesilemeyen nakitlere benzer şekilde hareket ettiği düşünülmektedir. Plazma Nakit akıllı sözleşmesine yapılan her para yatırma işlemi fatura gibi ele alınacak ve bölünemez. Plazma Cash, ETH’yi kullanıcıların yalnızca madeni paraları hakkında bilgi depolamasına izin veren bir Plazma sözleşmesine yatırırken benzersiz tanımlayıcılar kullanır. Bununla birlikte, bu modeli kullanarak, kullanıcı bakış açısından depolama gereksinimleri, işlemlerin, dahil etme kanıtlarının ve dahil edilmeme kanıtlarının sürekli olarak büyüyen bir geçmişini saklamak ve muhafaza etmek için gerektiğinden aşırı olabilir.

Plazma XT
Depolama gereksinimlerini azaltmak ve son noktayı korumak için bir yöntem. Başarılı kontrol noktaları, kullanıcıların kontrol noktasından önce geçmişi atmalarını ve depolama gereksinimlerini kullanıcı açısından önemli ölçüde azaltmalarını sağlar. Kontrol noktası nihai olarak görüntülenir ve önündeki işlemler geri alınamaz veya sorgulanamaz.

Plazma Borcu
Bu mekanizma, banka kartınızla ödeme yapmaya benzer, bu nedenle bundan sonra uygun şekilde adlandırılır. Her Plazma Borç jetonu, esasen mevcut jeton sahibi ile operatör arasındaki iki yönlü bir ödeme kanalına (Yıldırım Ağında kullanılan çok bölümlü ödeme kanallarına benzer) eşdeğerdir. Bu, operatörün mikro işlemleri ödeme kanalına keyfi miktarlarda kaydetmesini sağlar. Bu yöntem şu anda yalnızca tek operatörlü Plazma zincirlerle çalışmaktadır.

Örnekler

Başarılı Plazma uygulamalarının geliştirilmesine öncülük eden iki proje vardır. İlk ve en önemlisi OmiseGo. OmiseGO, gelecekteki ödeme ağlarında jeton alışverişi yapmak için Merkezi Olmayan bir Değişim (DEX) sağlamak için Plazma inşa ediyor. İkinci proje, işlevsel olmayan test (NFT) yeteneklerini geliştirmek için Plazma Cash versiyonlarını yayınlayan Loom Network’tür  . Plazma Nakit, Plazma zincirinde benzersiz tanımlayıcılar sağladığı ve çalışması için bölünebilir miktarlar gerektirmediği için NFT’ler için harika bir kullanım durumudur. Loom, daha hızlı ve daha ucuz jeton işlemleri ve geliştiricilerin Dapps’lerini dağıtmaları için daha performanslı bir zincir sağlayan Ethereum’a birden fazla yan zinciri köprüleyen 2. katman bir merkez olan PlasmaChain’i inşa etti.

Sonuç

Plazma sürekli gelişiyor. Güzel ve heyecan verici kısım, geliştiricilerin bunu çeşitli şekillerde uygulayabilmesidir. Plazma bir ürünün kendisi değildir. Bu, geliştiriciler için katman 2 teknolojileri hakkında nasıl düşünüleceklerine dair bir fikir, bir özellik ve bir çerçevedir . Birçok uygulama, özellikle Loom Network ve OmiseGO üzerinden Plazma Nakit ile uzun bir yol kat etti . Bu uygulamaların birçoğunun dolandırıcılığı ortadan kaldırmak için aktif olarak katılmaya büyük ölçüde bağlı olduğu için, özellikle kullanıcı deneyimi alanında yapılması gereken çok iş var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img