FATF seyahat kuralı G.Kore’de başlarken DeFi, NFT erişimi tehlikede

Uzmanlar, Güney Kore’nin sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP’ler) Cuma gününden itibaren yeni bir kripto seyahat kuralına uymasına ilişkin kararnamesinin, borsalar kendi çözümlerini uygulamak için mücadele ederken dijital varlık yatırımcılarını belaya sokabileceğini söylüyor.

Kılavuzlar, Güney Kore’nin kurallarının dayandığı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından tanıtıldı. Bağımsız ve küresel hükümetler arası kuruluşun tavsiyeleri, küresel kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörizmin finansmanıyla mücadele (CFT) standardı olarak kabul edilmektedir.

FATF yönergeler dijital varlık şirketlerinin gönderici ve alıcı bilgilerini belirli bir finansal eşiğin üzerinde toplamasını ve ifşa etmesini şart koşuyor. Güney Kore, geçen yıl 25 Mart’ta bir milyon Kore Wonu’nun (cari döviz kurlarında 820 ABD Doları) üzerindeki tüm işlemler için FATF yönergelerini yasal olarak zorunlu kılmak için bir adım daha ileri giderek şirketlere yasaya uymaları için bir yıllık ödemesiz süre verdi.

Kore Mali İstihbarat Birimi (FIU) temsilcisi, kripto borsaları da dahil olmak üzere şirketlerin seyahat kuralını uygulamada esnekliğe sahip olduğunu söyledi. çatal. Temsilci, kuralın yalnızca bireyler arasındaki işlemleri düzenlediğini ve fonların kişisel cüzdanlara taşınmasını düzenleyen hiçbir düzenleme olmadığını da ekledi.

Dijital varlık bankacılığı platformu Sandbank’ın baş işletme görevlisi Paik Hoon-jong, “Yetenekli yatırımcılar her borsada neler olduğunu anlayacak, ancak anlamayan çok daha fazlası var” dedi. çatal. Güney Kore’nin 5.5 milyon kripto yatırımcısının çoğunun, açık düzenleyici rehberliğin olmaması nedeniyle kafasının karıştığını da sözlerine ekledi. “Günün sonunda, yatırımcılar zararı üstleniyor” dedi.

Paik, kuralın merkezi olmayan finans (DeFi) ve takas edilemez tokenlere (NFT’ler) yapılan yatırımlara kişisel bir cüzdan gerektiği için bir dereceye kadar zarar verebileceğini, ancak piyasada uzun vadeli büyük bir etkisinin olmayacağını söyledi.

Bir yıllık ödemesiz süre boyunca, yerel kripto şirketleri, artan kara para aklama karşıtı gereksinimlere uymak için çabalıyorlar. Bununla birlikte, yetkililer tarafından sağlanan esneklik, her bir borsanın değişen gereksinimleri duyurmasıyla sonuçlandı ve yatırımcıların birden fazla yatırım platformu kullanmasını belirsizlik içinde bıraktı.

Örneğin Upbit, yakın gelecekte dövizlere erişimi genişletme planları ile MetaMask’a işlemleri açarken Korbit, kullanıcıyı denetledikten sonra MetaMask’a izin verecek. Bithumb, seyahat kuralı sınırlarını tüm işlem tutarlarına uyguladı.

Kore’nin en büyük kripto borsası Upbit’in operatörü Dunamu, VerifyVASP adlı bir seyahat kuralı çözüm sistemi kurdu. Daha küçük rakip borsalar Bithumb, Coinone ve Korbit, CODE adlı başka bir çözüm sistemi oluşturmak için birlikte çalıştı.

Ancak iki sistemde henüz bir bağlantı kurulmadığı için Upbit kullanıcıları, KOD kapsamındaki borsalara kripto aktaramaz ve bunun tersi de önümüzdeki aya kadar.

Bunun da ötesinde, çoğu ülkede kural henüz uygulanmadığı için kişisel e-cüzdanlara veya dövizlere erişim büyük ölçüde kısıtlanmıştır.

Endüstri uzmanları, Güney Koreli düzenleyicilerin, yönergelerin uygulanmasını belirleyerek kuralın uygulanmasıyla daha iyi olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, uzun vadede yerel kripto endüstrisi için daha iyi olacağına inanıyorlar.

Dongguk Üniversitesi’nde bilgi güvenliği profesörü olan Hwang Suk-jin, “Kore, 1993 yılında gerçek adıyla finansal sistemi başlattı” dedi. çatal. Gerçek isimli finansal sistem, gizli adlar veya anonimlik altındaki finansal işlemleri yasaklar.

Hwang, “Yeraltı ekonomisini ortaya çıkarmaya yardımcı oldu ve rüşvet fonlarının veya yasadışı fonların oluşmasını etkili bir şekilde engelledi” dedi. “Belki de seyahat kuralına gerçek isim sisteminin kripto versiyonu olarak bakabilirsiniz.”

Ancak sektör gözlemcileri, kısa vadeli ayarlamanın ötesinde, Güney Kore’nin dünyanın en olgun dijital varlık piyasalarından biri olarak olgunluğunu yansıtan doğru yönde bir hareket yatıyor.

Paik, “DeFi’deki kullanıcılar sadece kriptodan küçük paralar kazanan insanlar değil” dedi. “Çoğu aktif yatırımcılar. Elbette, [the travel rule] rahatsızlık katar, ancak kullanımlarını etkilemez. [investments] büyük ölçüde.”

Dongguk Üniversitesi’nden Hwang, “Seyahat kuralı, yatırımcıları korumanın ve sağlıklı bir sanal varlık piyasası oluşturmanın ilk adımı olacak” dedi. “Şu anda kriptodaki en büyük tehlike anonimlik” diye ekledi. “Yasadışı fonları veya vergi kaçakçılığını izlemek neredeyse imkansızdı.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img