Federal Rezerv bilerek kripto fiyatlarını aşağı çekmeye zorlayabilir | CryptoSlate

New York Federal Rezerv Bankası eski başkanı ve Goldman Sachs baş ekonomisti Bill Dudley, buna inanıyor “Etkili olmak, [the Federal Reserve] hisse senedi ve tahvil yatırımcılarına şimdiye kadar olduğundan daha fazla zarar vermek zorunda kalacak.”

Fed neden teknoloji ve kriptoyu baskı altına alabilir?

Fed’in hisse senetlerini aşağı çekme araçları, faiz oranlarını yükseltmeye ve finansal koşulları sıkılaştırmaya odaklanıyor. Bunlar, teknoloji hisseleri ve kripto gibi riskli varlıkların fiyatını doğrudan etkileme eğilimindedir. 6 Nisan Çarşamba günü, son Fed toplantısının tutanakları yayınlandı ve hemen teknoloji hisseleri düştü, Nasdaq 315 puan düşüyor. Cloudflare gibi bazı hisse senetleri, haberlerde neredeyse %10 değer kaybetti. İnternet ağı şirketi bir kripto projesi olmasa da, web3 altyapısını çevrimiçi tutmada hayati bir role sahiptir. Amazon AWS ve Cloudflare, blockchain devriminde merkezi darboğazlar. Tüm internet trafiğinin %20’si Cloudflare CDN ağından geçiyor.

Dudley, kısa vadeli faiz artışlarının modern toplumumuzdaki çoğu insanı etkilemek için çok az şey yaptığını açıklıyor. Bunun nedeni, birçok ipoteğin, özellikle ABD’de, uzun bir süre boyunca sabit oranlara bağlı olmasıdır. Piyasa duyarlılığının, Fed’in önümüzdeki birkaç yıl içinde faiz oranlarını düşürmesi gerekeceği gerçeğine odaklandığına ve böylece bunu piyasa katılımlarına fiyatlandırdığına inanıyor. Esasen, piyasalar Fed’in istediği kadar düşmüyor çünkü yatırımcılar, enflasyon kontrol altına alındıktan sonra gelecekte bir boğa koşusu öngörüyor. Ancak enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için oluşan piyasa balonundan bir hava çıkışı olması gerekir.

Mali koşullar sıkılaşmazsa (okuyun, fiyatlar düşer), o zaman Dudley Federal Rezerv’i düşünüyor:

“İstenen yanıtı elde etmek için piyasaları şok etmek zorunda kalacak. Bu, federal fon oranını şu anda beklenenden önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye çıkarmak anlamına gelir. Öyle ya da böyle, enflasyonu kontrol altına almak için Fed’in tahvil getirilerini yükseltmesi ve hisse senedi fiyatlarını düşürmesi gerekecek.”

Artan oranların Bitcoin fiyatına etkileri

2020’den bu yana Bitcoin ve ABD Hazine tahvil getirileri arasındaki uzun vadeli ilişkiye bakarsak, bazı ilginç modeller var. 1 yıllık Hazine bonosu getirisi, Mayıs 2021’deki Bitcoin fiyat çöküşünden bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi ve şu anda %4900’ün üzerinde yükselirken, Bitcoin yerel en yüksek seviyeden %27 düştü. Artış, kısa vadeli varlıklara ilişkin kısa vadeli faiz oranlarının artması beklentisini gösterir. Bu, Dudley’nin, yatırımcıların zaten bir toparlanmayı fiyatlandırdığı teorisini destekliyor.

Son zamanlarda, 10 yıllık ve 2 yıllık getiri eğri ters, birçok analistin standartlarına göre yaklaşan bir durgunluğun işareti. Bu, muhtemelen küresel siyasete ilişkin endişeler nedeniyle, piyasadaki uzun vadeli belirsizliğin ortasında 10 yılın 2 yıla karşı düşmesiyle oldu.

Kaynak: TradingView

1 yıllık notla karşılaştırıldığında, 10 yıllık verim sadece %56 arttı ve verilen süre boyunca Bitcoin ile bir korelasyon unsuru gösterdi. Ancak, bu yılın başından beri açık bir ayrışma var. 10 yıllık getiri 1 Ocak’tan bu yana %78 artarken, Bitcoin nispeten tutarlı kaldı.

ABD Devlet Tahvilleri 10 Yıllık Getiri (TradingView aracılığıyla)

Şimdi, Nasdaq QQQ’yu grafiğe eklersek, Bitcoin ile teknoloji hisseleri arasındaki ilişkiyi oldukça net bir şekilde görüyoruz. Mavi çizgi (Nasdaq) ve turuncu (Bitcoin) Ekim 2021’den sonra çok benzer bir yol izledi. gitmemek.

ABD Devlet Tahvilleri

Piyasalar, statükodaki veya gelecekteki beklentilerdeki keskin değişikliklere zayıf tepki verme eğilimindedir. Öngörülebilirlik, ilk kilitlenmeden bu yana kripto ve borsada genellikle yeşil günlerle sonuçlandı. 10 yıllık getirideki keskin yükseliş, piyasanın Fed tutanaklarına verdiği tepkiden ve beklenenden daha fazla faiz artırımı beklentisinden kaynaklandı. Hem teknoloji hem de kripto düştü ve Dudley, Fed’in piyasaları kontrol altına almak için benzer şekilde piyasayı şoke etmek için daha fazla hamle görebileceğimize inanıyor. Kripto yatırımcıları çılgın fiyat hareketlerine alışkın ve Dudley’in tezi gerçekleşirse 2020’nin geri kalanında çok daha fazlasını görebiliriz.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img