FUD nedir?

FUD, kripto topluluğunda yaygın olarak kullanılan bir ifadedir. Korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelir – özellikle de büyük bir fiyat kayması olduğunda piyasadaki duyguyu yansıtır. Bu zihin durumu genellikle kripto meraklılarının madeni paralarını nasıl satın aldıklarını, satın aldıklarını veya tuttuklarını etkiler. Tutma eylemi genel olarak HODL olarak adlandırılır – sevgili yaşam için dayanma.

Korku, belirsizlik ve şüphe bir dizi koşuldan kaynaklanabilir ve çoğunda kripto para birimi borsalarını önemli ölçüde etkileyecektir. Bu kılavuzda, FUD’un nereden geldiğine ve pazarları neden olduğu gibi etkilediğine dair örnekler sunuyoruz.

Düşen fiyatlar

Bir tüccar veya yatırımcı, dijital varlık fiyatının düştüğü bir dönemde FUD’yi deneyimlemeye başlayabilir. Örnek olarak Bitcoin’i ele alalım. Bitcoin’in fiyatı aniden önceki nominal değerinin altına düşmeye başlarsa, altcoinler genellikle bunu takip eder. Bu, ayı piyasasına yol açabilir ve kripto meraklıları daha fazla alışveriş yapmaktan kaçınacaktır. Yatırımcılar sermayelerinin kaybedileceğinden korkmaya başlayabilir, Bitcoin’in bir sonraki yere nereye gideceğinden emin olamayacaklar ve hatta iyileşeceğinden şüphe duyabilirler.

FUD, yatırımcılar ve tüccarlar arasında çoğunluk hissi veriyorsa, varlıklarını tasfiye etmeyi seçebilirler – bu da düşük likidite ve ticaret hacimlerine yol açar. Ticaret yavaşlayacağından, kripto para birimi borsaları doğrudan etkili olacaktır.

Dolandırıcılık ve güvenlik açıkları

FUD’yi isteyebilecek diğer bir olay, bir kripto para birimi değişimi içindeki dolandırıcılık, saldırı veya güvenlik açıklarının ortaya çıkmasıdır. Bazen, bir aldatmaca hakkında sadece geçen bir söylenti bile bazı korku, belirsizlik ve şüphe uyandırmak için yeterli olabilir.

İlk Para Teklifleri son zamanlarda çok fazla inceleme altına alındı. Bazen ünlü bir ciroya eşlik eden yaklaşan jetonların tanıtımı, yatırımcıları lansmanından önce sermaye artırmaya teşvik ediyor. Bununla birlikte, pazar araştırması, bu ICO’ların büyük bir çoğunluğunun, madeni para hiçbir zaman yerden kalkmadığından yatırımcıların büyük miktarda sermaye kaybetmesine yol açan bir aldatmaca olduğunu gösterdi.

Ayrıca% 51’lik saldırıların, saldırıların ve saldırıların büyük miktarlarda kaybedilmesinin artan örnekleri de var. Artan miktarda yatırımcı şimdi merkezi kripto para birimi borsalarının güvenli olup olmadığını sordukça, FUD yükselmeye başlıyor. Bu, gerçekleştirilen faaliyet miktarını doğrudan etkiler, bazı yatırımcılar kripto para birimini borsalardan tamamen almaları gerektiği görüşünü alırlar.

Hükümet düzenlemeleri

Kripto para birimi hala bebeklik döneminde ve hala büyük ölçüde kontrolsüz. Bazı meraklılar için bu düzenleme eksikliği, alternatif dijital para birimlerinin başarısında merkezi bir öneme sahiptir. Diğerleri , düzenleme ihtiyacının gittikçe acil olduğuna ve mevcut kural eksikliğinin toplum genelinde korku, belirsizlik ve şüphe uyandırdığına inanmaktadır .

Kripto para birimi hala yaygın olarak benimsenmediği için, farklı ülkeler, değeri ve onlara fırsat sunup sunmadığı konusunda karşıt bir görüşe sahip olabilirler. Sonuç olarak, FUD seviyeleri dünya genelinde değişiklik gösterir ve bu seviyeler ilgili hükümetin tutumuna bağlı olarak değişir. Örneğin Columbia ve Ekvador, Bitcoin kullanımını yasakladı. Piyasalar düşmeye başladığında FUD bu düzenlemeye rasyonel bir yanıt haline gelir.

Devlet düzenlemeleri, ister onaylanmış ister az tartışılmış olsun, her zaman, daha yüksek korku, belirsizlik ve şüphe doğurmanın doğrudan bir sonucu olarak borsalardaki faaliyeti etkileyecektir.

Kamu ihbarları

Ünlülerin onaylarının kripto para birimi topluluğundaki olumlu aktiviteyi arttırdığı bilinmesine rağmen, finansal liderlerin kamuya açık ifadeleri FUD duygularını teşvik edebilir.

Bu sadece finansal rakamlarla sınırlı değil. FUD, deneyimli tüccarlar çevrimiçi bir token için zıt bir tutum aldıklarında bile ortaya çıkabilir. Sosyal medya dünyası son derece etkilidir ve pazarı kolayca bozabilir. İnsanların HODL, satın alıp satmayacağı konusunda açık tartışmalarla, madeni paraların fiyatları ve popülaritesi çılgınca dalgalanabilir.

FUD her zaman kötü bir şey değildir

Piyasa duyguları döngü halinde çalışır. Her zaman yüksek puanlar ve düşük puanlar olacaktır. FUD ile geri çekilen insanların çoğu örneği genellikle piyasalardaki deneyimsizlikten kaynaklanır.

FUD deneyimini sürdürürken varlıklarını tasfiye eden birçok insan, aslında tutunanlar için yeni bir fırsat yaratıyor. Bir varlığın fiyatı düşüyorsa ve bir tüccar geri kazanacağını düşünüyorsa, satılan varlıkları satın alacaktır. Bu, trader’ların hisse senetlerini nihai yükselişe hazır düşük bir fiyatla almaya başladıkları bir borsa çöküşünü anımsatıyor. Bunu yaparken önemli kazanımlar kaydedilebilir ancak risk de çok daha yüksektir. Bunun nedeni, bu tüccarların çok fazla varlığa sahip olmaları ve bu jetonun çökmesi durumunda cebinden çıkacaklarıdır.

Sonuç

Her zaman değişken bir piyasada, FUD seviyeleri değişecek ve belirsizlikten kaynaklanan tepkiler tamamen anlaşılabilir. Bununla birlikte, piyasaları daha iyi anlamak, kripto para borsalarına göz atmak ve en son haberlere dikkat etmek, bu duyguları kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kripto para birimi, nasıl ticaret yapılacağı ve değişken bir pazarda nasıl tutarlılık sağlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için en son kılavuzlarımızı okuyun. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img