GameFi Projelerini Analiz Etmek İçin 3 Metrik | CryptoSlate

popülaritesi varken OyunFi büyümeye devam ediyor, toplamda 1.322 arasında hala nispeten az sayıda gerçekten eğlenceli oyun var.

Çoğu durumda, bir oyunun oynanabilirliği öznel bir nokta olduğundan, yalnızca ekran görüntülerine veya izlenecek yollara bakarak bir projenin potansiyelini değerlendirmek yeterli değildir.

Bunun yerine, yatırımcılar ve analistler yüzeyin ötesine geçmeli ve bir oyunun arkasındaki verileri dikkate almalıdır. Bir GameFi projesinin sağlığını ve potansiyelini değerlendirirken bakmanız gereken üç temel ölçüt burada.

GameFi Projesi için Temel Göstergeler

Protokoldeki Kullanıcı Sayısı

Kullanıcı sayısı, GameFi programındaki oyuncu sayısıdır ve GameFi ekosisteminin sağlıklı işleyişinin anahtarıdır. Ayrıca oyun projesinin kullanıcılar arasındaki popülerliğini de yansıtıyor.

Footprint Analytics verilerine göre GameFi kullanıcılarının sayısı Nisan 2021’den bu yana artış gösteriyor ve bir dengeye ulaşmış durumda. Bu, birçok projenin hızlı büyümesi ve GameFi pazarının devam eden gelişimi ile oldukça ilişkilidir.

Ayak İzi Analizi – GameFi Kullanıcı Numarası

Zincirdeki kullanıcı sayısı, son 3 ayda daha fazla kullanıcısı olan halka açık zincirlerin ağırlıklı olarak BALMUMUKovan, Çokgen ve BSC.

Footprint Analytics – Zincir Başına Kullanıcı Sayısı

Onların arasında, kıymıklar, Hive zinciri gibi, günlük yaklaşık 300.000 kullanıcıya sahiptir ve Hive zincirindeki kullanıcıların %98’inden fazlasını oluşturur. Splinterlands, yerel jetonu SPS’nin 0,1 doların altında fiyatlandırılmasıyla son zamanlarda en popüler oyun projelerinden biridir ve düşük ihraç fiyatıyla oyuncuların oyuna katılma eşiğini düşürür.

Ayrıca WAX ekosistemindeki oyunların diğer blok zincirlere göre daha yapışkan olduğunu gösteren yüksek sayıda kullanıcı tutmayı başaran WAX da var. Oyuncular zincirinde Alien Worlds’ü ücretsiz oynayabilir ve birkaç saatlik oyun için 10 ila 15 dolar kazanabilir.

Bunu, son 6 ayda ortalama günlük kullanıcı sayısının 120.000’den yaklaşık 20.000’e düştüğü Ronin zincirindeki Axie Infinity ile karşılaştırın. Bu sayıdaki fark, oyun kullanıcılarının çoğunun faaliyetlerinin zincir dışı gerçekleştirilmesi ve yalnızca oyun aksesuarlarını içeren işlemlerin zincir üzerinde yapılmasıdır. Bu nedenle, zincir içi ve verimsiz zincir içi işlemler için yüksek gaz ücretleri, kullanıcı tabanındaki azalmanın nedenleridir.

Farklı başarılı projelerde 3 şey öne çıkıyor:

Kullanıcılara hitap eden oyun türlerinin yanı sıra tüm kripto kullanıcılarına uygulanabilir ve düşük bir eşik değerine sahip olması gerekir. Play to Earn modeli de yüksek kullanıcı popülaritesinin önemli bir göstergesidir. Düşük gaz ücretlerine ve verimli yeteneklere sahip olmak.

Proje, kullanıcı sayısının büyümesine odaklanmazsa, oyun projesinin içerik zenginliği giderek artsa bile, kullanıcılar olmadan değersiz hale gelecektir.

GameFi, ağdan geleneksel oyunlardan daha fazla yetenek talep ettiğinden, bu projeleri destekleyen protokoller daha ucuz gaz ücretleri ve hızlı işlemler gerektirir. Sonuç olarak, birçok blok zinciri, özellikle oyun uygulamaları için özel zincirler kullanıyor ve daha fazla proje kullanımı ve kullanıcı işlemini kolaylaştırmak için yetenekleri geliştiriyor.

Footprint Analytics’e göre, WAX zincirinde kişi başına düşen işlem sayısı, Nisan 2021’den bu yana günde yaklaşık 35 ila 50 işlemle nispeten sabit kalmıştır ve WAX, Farmers World ve uzaylı dünyalarWAX üzerindeki işlemlerin yarısından fazlasını oluşturan .

Yetenekler açısından, WAX yalnızca yüksek frekanslı işlemleri desteklemekle kalmaz, aynı zamanda saniyede 8.000’e kadar hızlı işlem gerçekleştirebilir.

Özellikle Avalanche’daki ortalama işlem sayısı Ocak ayından bu yana artarak 16 Mart’ta 50 işleme ulaştı. Başlangıçta DeFi alanında önemli bir konuma sahip olan Avalanche, GameFi’nin popülaritesi ile yavaş yavaş GameFi’ye geçti. Örneğin Crabada, oyuncuların madencilik, yağma, üreme, savaş, keşif ve işçilik yoluyla gelir elde ederken Crabada krallığını keşfedebilecekleri bir oyundur. İşlemlerin çoğunluğunu oluşturur.

Avalanche, hıza ve düşük işlem maliyetlerine odaklanan, 4500 TPS’nin üzerinde işlem hacmine ve 2 saniyeden kısa işlem sonlandırma sürelerine ulaşan EVM uyumlu bir L1 zinciridir. Ethereum’un karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlar.

Ayak İzi Analizi – Zincire Göre Eğilimli Kullanıcı Başına İşlem

Verilerden de görebileceğiniz gibi Near ve Moonriver gibi diğer blok zincirler temelde kişi başına 30 işlemin altında.

Kişi Başına İşlem Hacmi

Kişi başına işlem hacmi, kullanıcı başına aktarılan ortalama fon miktarını ifade eder. GameFi projelerini analiz etmek çok önemli bir ölçümdür çünkü kullanıcı katılımı seviyesini ve ürün ve tokenomik tasarımının sağlamlığını yansıtır. Bir yatırımcı olarak, özellikle kullanıcı verilerinde sürdürülebilir büyüme ve oyun tabanlı programlar için üzerinde anlaşmaya varılan gelirde bir artış arayan bir programın kişi başına işlem hacmi eğilimlerinin devam eden istikrarına bakmalısınız.

Daha dikkate değer düşüşlerden biri, Mayıs 2021’de kişi başına 20,487 $’lık yüksek bir seviyeden Ekim’den sonra neredeyse hiç hacme ulaşan OKExChain’dir.

OKExChain zincir oyunlarının gelişimi nispeten yavaştır ve planlama altındaki projelerin popülaritesi nispeten düşüktür.

Footprint Analytics – Zincire Göre Eğilimli Kullanıcı Başına Hacim

Şubat ayı itibariyle Harmony, Ronin ve Ethereum blok zincirleri şu anda GameFi’nin kişi başına işlem hacmi için ana savaş alanlarıdır ve bu zincirlerdeki patlayıcı zincir turlarının çoğu kişi başına 800 ila 4.000 $ arasında değişmektedir.

Bir GameFi projesinin potansiyeli olup olmadığını değerlendirmek için hangi protokol modelini kullandığına bakılmalıdır. OKExChain’deki gibi bir protokol modeli kullanırsa, zincir ekosisteminin gelişmesi yavaş olduğundan ve başka planlar yapılmadığından başarılı olma olasılığı daha düşüktür; Hive veya WAX üzerinde bir protokol modeli kullanıyorsa, kullanıcı deneyimine odaklandığı ve iyi bir kullanıcı büyüme oranını koruduğu için daha fazla potansiyele sahiptir.

Özet

GameFi endüstrisi erken ve oldukça değişken bir aşamadadır – yanlış ata geri dönerseniz tüm paranızı kaybetmenizi kolaylaştırır. Bu nedenle, projeleri analiz ederken temel verilere bakmak çok önemlidir.

Tarih ve Yazar: 26 Mart 2022, Vincy

Veri Kaynağı: Ayak İzi Analitiği – Zincire Göre GameFi Verileri

Bu parça katkıda bulunan Ayak İzi Analizi toplum.

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi veya yeni gelişen blok zinciri dünyasının diğer herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına yardımcı olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan aktif, çeşitli sesler bulacaksınız.

Ayak İzi Analitiği nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve bir sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özelleştirilmiş grafiklerini oluşturabilir. Footprint ile blockchain verilerini ortaya çıkarın ve daha akıllıca yatırım yapın.

CryptoSlate’den günlük Bitcoin, DeFi, NFT ve Web3 haberlerini alın

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img