Google’in Kuantum Bi̇lgi̇sayar’ı Kripto Paralar İçi̇n Bi̇r Tehdi̇t Mi̇?

Kuantum hesaplama tekniğii uzun zamandır mevcut blok zinciri ağlarının arkasındaki güvenliği sağlayan klasik kriptografiye dayanmaktadır. Arama devi Google kısa bir süre önce kuantum hesaplamada kripto para birimi için ciddi etkileri olabilecek bir dönüm noktasına ulaştığını iddia etti.

KRİPTO PARALAR İÇİN GERÇEK BIR TEHDIT OLUŞTURUYOR MU?

Yeni yayınlanan bilimsel bir açıklamada teknoloji devi Google 53 kübit bir kuantum bilgisayarı ile ‘kuantum üstünlüğüne’ ulaştığını iddia ediyor. Bu tanım, makinenin hiçbir klasik bilgisayarın makul bir zaman dilimi içinde çözemediği bir sorunu çözdüğü anlamına geliyor.
Raporlara göre ,.Google araştırmacıları yeni kuantum işlemcinin normal bir süper bilgisayarın normalde binlerce yıl sürebilecek bir işlemi tamamlaması sadece 200 saniye gibi kısa bir süre de çözebilceginin altını cizdi.

Teoride bu, bilgisayarın saniyeler içinde 53 bit şifrelemeyi kırabileceği anlamına gelir.

BITCOIN’I ŞİFRELERİ ÇÖZÜLEBİLİR Mİ ?

Bitcoin’in şifrelemesi şu anda 256 bit hızında bir şifrelemede işlem yapılmaktadır (SHA-256), özel ve ortak anahtar çiftleri oluşturmak için Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA) kullanılmaktadır. Herhangi bir bilgisayar, kuantum veya başka bir şekilde bunu kırmanin mümkün olmadığı böyle bir teknolojinin mevcut olmadığı açıklandı, ancak arama firmasındaki bilim adamları önümüzdeki birkaç yıl içinde mümkün olabileceğini tahmin ediyor.
Raporda, iki durumlu bir kuantum mekanik sistemdeki kuantum bilgisinin temel birimi olan kubit sayısının en az her yıl iki katına çıkabileceği eklenmiştir. Bu Moore Yasasını geride bırakacak ve şirkete 2024 yılına kadar askeri şifrelemeyi kırabilecek bir bilgisayar oluşmasını sağlayacak denildi.

SHA-512 veya daha güçlü şifreleme algoritmalarındaki bir artış, arama devinin önümüzdeki on yıl içinde ‘kripto para biriminin deşifresi ni ‘ önleyecektir, ancak aslında teknolojinin güvenliğini korumak için gelişmesi gerekmektedir.

Halihazırda bir takım kuantum dirençli blok zincirleri var, bu yüzden FUD başlıkları gerçekten sadece bundan kaynaklanıyor. Bitcoin Google tarafından kırılmak üzere değil.
Daha da önemlisi, bu şirketin sahip olduğu artan güç. Google zaten gezegendeki veri akışlarına hâkimdir ve pratikte haberleri neyin oluşturduğunu ve neyin yapmadığını belirler. İnternetin en büyük gözetmeni ve sanal suçsuzluk ile çalışıyor.

Kötü olmayin’ diyen şirket zaten birçok hükümetten daha güçlüdür ve kuantum bilgi işlem teknolojisinin parmak uçlarında olduğu için, gezegende hiçbir veri güvenli olmayacaktır.notunu eklemiştir.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img