Hackerlar En Üstteki Ethereum Katman 2’deki NFT Maymunlarını Çaldı

Önemli Çıkarımlar

  • Bilgisayar korsanları, Arbitrum NFT pazar yeri Hazinesinden yüzlerce NFT çaldı.
  • Hazine geliştiricileri, daha fazla kayıptan kaçınmak için ticareti hızla dondurdu.
  • Olaydan bu yana, bilgisayar korsanlarının çoğu NFT’leri gerçek sahiplerine iade etti.

Bu makaleyi paylaş

Arbitrum tabanlı NFT pazar yeri Treasure saldırıya uğradı. Geliştiriciler, Smol Brains ve Legions koleksiyonlarından yüzlerce NFT çalındıktan sonra ticareti dondurdu.

Exploit Tarafından Hitap Edilen Hazine Pazarı

Hazine piyasası bir istismar yaşadı.

Ethereum Layer 2 çözümü Arbitrum’daki en büyük NFT pazarı olan Treasure, Perşembe sabahı erken saatlerde bir saldırıya uğradı ve yüzlerce NFT’nin çalınmasına neden oldu. Hackerlar, Treasure pazarında listelenen NFT’leri ödemeden edinmenin bir yolunu buldu. Hazine geliştiricileri, daha fazla hasarı önlemek için pazardaki ticareti dondurarak hızla tepki verdi.

Treasure, TreasureDAO NFT ekosistemindeki NFT’lerin merkezidir. Treasure, OpenSea’de olduğu gibi NFT’leri satın almak ve satmak için Ethereum veya sabit paraları kullanmak yerine, kullanıcıların yalnızca ekosistemin yerel para birimi olan MAGIC belirteçlerini kullanarak işlem yapmasına izin verir. Blockchain güvenlik şirketine göre PeckShieldbir saldırgan Treasure’da listelenen NFT’lerin fiyatını manipüle etmenin bir yolunu buldu ve 0 MAGIC jetonu karşılığında NFT satın almalarına izin verdi.

PeckShield, geliştiricilerin ticareti dondurmadan önce piyasadan 100’den fazla NFT’nin çalındığını tahmin ediyor. Bir adres, Smol Brains koleksiyonundan 17 piksel sanat maymunu çalmış gibi görünüyor. Orijinal liste fiyatları için satın alınırsa, bu NFT’ler, saldırı sırasında bir alıcıya 1,4 milyon $ değerinde MAGIC tokenine mal olacaktı. Smol Brains ve Legions adlı bir başka popüler koleksiyon, şu anda Treasure’da en değerli ve aktif olarak ticareti yapılan NFT’ler olduğundan, istismarın yükünü üstlenmiş görünüyorlar. En ucuz Smol Beyinleri bugün normalde yaklaşık 9,500 dolardan işlem görüyor.

İstismar haberleri internette dolaşırken, MAGIC tokeninin fiyatı keskin bir şekilde düştü ve hafif bir toparlanma kaydetmeden önce %33’lük bir kayıpla dibe vurdu. MAGIC şu anda, kullanım öncesi seviyelere göre %11 düşüşle 3.38$’dan işlem görüyor.

MAGIC/USD (Kaynak: CoinGecko)

Bu istismara yanıt olarak, TreasureDAO’dan GoudaGaarp, Treasure topluluğunu rahatlatmak için Discord’a başvurdu. “Bugün istismardan etkilenenler için en derin ve en içten taziyeler” yazdılar. GoudaGaarp, TreasureDAO’nun tam bir kod incelemesi bekleyen Treasure pazarını dondurduğunu açıklamaya devam etti. TreasureDAO, NFT’lerin hak sahiplerine geri dağıtılmasında da aktif bir rol oynayacak ve kullanıcıların bir bütün olmasını sağlamak için çeşitli iyileştirme seçenekleri önermeyi planlıyor.

Ancak durum ilerledikçe, bilgisayar korsanlarının çoğunun fikrini değiştirdiği ortaya çıktı. @Br0keboy96 tanıtıcısı altında gönderi yapan bir Twitter kullanıcısı işaret etti Arbiscan’dan alınan bu işlem verileri, Treasure’dan çalınan düzinelerce NFT’nin gerçek sahiplerine iade edildiğini gösteriyor. Muhtemelen bilgisayar korsanları, TreasureDAO ticaretinin dondurulması ve muhtemelen çalınan tüm NFT’leri kara listeye almayı planlamaları nedeniyle çalınan NFT’nin nakit olarak geri ödenemeyeceğini fark etti.

NFT’lerin popülaritesi patladıkça, NFT pazarlarını hedefleyen istismarlar ve hack’ler arttı. Geçen ay, kimlik avı e-postalarını kullanan bir bilgisayar korsanı, şüphesiz OpenSea kullanıcılarından yaklaşık milyonlarca dolar değerinde NFT çalmayı başardı. DeFi protokolleri ve zincirler arası köprüler genellikle bilgisayar korsanları için popüler hedefler olsa da, takas edilemeyen belirteçlerin değeri ve popülaritesi arttıkça, Treasure gibi uygulamalara karşı daha fazla saldırı olması muhtemeldir.

Açıklama: Bu yazıyı yazarken, yazar ETH’ye ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaşSon dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi 
Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img